Lietuvos nacionalinis muziejus išleido 70 metų namuose saugotą buvusio tremtinio „Igarkos dienoraštį“. Jame autorius Jonas Janušauskas trejus metus pasakoja apie savo patirtį tremtyje už poliarinio rato.
„Kol kas tai yra vienintelis žinomas dienoraštis, rašytas Igarkoje, vienoje iš atšiauriausių ir santykinai didžiausio lietuvių mirtingumo tremties vietų“, – pranešime cituojama publikaciją rengusi Lietuvos nacionalinio muziejaus istorikė Virginija Rudienė.
„Kasdienę tremtinių gyvenimo realybę autorius fiksavo itin įtaigiai, taigi turime trejų pirmųjų, sunkiausių tremties Igarkoje metų, didelės lietuvių šeimos kasdienio gyvenimo kroniką“, – pridūrė ji.
Dienoraščio autorius Jonas Janušauskas (1914–1996), Šimkaičių valsčiaus ūkininko sūnus, buvo ištremtas su tėvais, savo ir sesers šeima. Dienoraštį jis rašė nuo įsodinimo į traukinio vagoną 1948 metų gegužės 22 dieną iki 1951 metų birželio 30-osios.
Muziejaus teigimu, rankraštį į Lietuvą parsivežęs autorius artimiesiems apie jį pasakė tik Atgimimo metais. Į muziejų šis dienoraštis prieš keletą metų pateko kaip autoriaus sūnaus, vaikaičio ir provaikaičio dovana.
Dienoraštyje, kaip pažymi muziejus, fiksuojama tremties kasdienybė, o pats leidinys yra iliustruotas fotografijomis ir dokumentais iš Janušauskų šeimos archyvo, Lietuvos nacionalinio muziejaus rinkinių ir Lietuvos ypatingajame archyve saugomų tremties bylų.
Visuomenei dienoraštį ketinama pristatyti vasario 19 d. Istorijų namuose.