Valstybės sienos apsaugos tarnyboje (VSAT) trūksta apie 11 proc. darbuotojų - spragas mėginama kamšyti pasieniečių mokyklos kursantais bei kitą išsilavinimą jau turinčiais darbuotojais, kurie dirbti pasienyje vyksta išklausę įvadinių kursų.
Penktadienį Pasieniečių mokykloje Medininkuose vyko iškilminga Pasieniečio įvadinio mokymo kursų pažymėjimų įteikimo ir pareigūno priesaikos ceremonija.
„Po devynių savaičių intensyvių mokymų 10 kursantų, turinčių aukštąjį išsilavinimą, baigė įvadinius kursus ir prisiekė tarnauti Lietuvos valstybei. Jie papildys Vilniaus, Varėnos, Pagėgių ir Pakrančių apsaugos pasienio rinktinių gretas", - skelbia VSAT.
Renginio metu buvo įteikti pažymėjimai, suteikti vidaus tarnybos laipsniai, nuskambėjo priesaikos žodžiai ir buvo pagerbti už puikius rezultatus pasižymėję kursantai. Ceremoniją vainikavo iškilmingas Lietuvos valstybės himnas ir šilta bendrystės akimirka.
VSAT atstovas Giedrius Mišutis Eltai teigė, kad VSAT šiuo metu dirba 3,9 tūkst. asmenų, 3 tūkst. iš jų yra pareigūnai, likusieji yra valstybės tarnautojai ir dirbantieji pagal darbo sutartis.
„Pajėgumai pasieniečių papildomi Pasieniečių mokyklos kursantais, pritraukiant jaunus žmones. Darbuotojų trūkumo problema yra, bet ne kritinė. Kadangi veikia sienos kontrolės sistema, reikia visą parą sieną stebinčių civilių darbuotojų -- sienos stebėjimo operatorių", -- Eltai sake G. Mišutis.
Pasieniečiais nori tapti jau pačias įvairiausias profesijas įgiję žmonės - buvę mokytojai, socialiniai darbuotojai.
„Žmones traukia užtikrintas darbas, socialinės garantijos, galimybė stažuotis, vykti į tarptautines misijas, jie atranda profesijos patrauklumą", - Eltai pasakojo G. Mišutis.
Baigus Pasieniečių mokyklą yra garantuota darbo vieta, startinis pareigūno atlyginimas nuo 1 107 eurų (po mokesčių), kompensuojamos kelionės į darbą išlaidos - iki 192 eurų per mėnesį, neturintiems nuosavo būsto, jį nuomojantiems mokami 399-770 eurų per mėnesį dydžio butpinigiai. Mokslas Pasieniečių mokykloje - nemokamas, kursantai apgyvendinami dviviečiuose bendrabučio kambariuose, aprūpinami uniforma, jiems mokama 233-343 eurų dydžio stipendija (priklausomai nuo mokymosi rezultatų).
Pasieniečių mokykla aktyviai bendradarbiauja su Mykolo Romerio universiteto Viešojo saugumo akademija, Muitinės mokymo centru, Lietuvos policijos bei Ugniagesių gelbėtojų mokyklomis ir Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija.
Profesinės patirties Pasieniečių mokyklos mokytojai įgyja ne tik bendradarbiaudami su mūsų šalies švietimo įstaigomis, bet ir su Baltijos regiono pasienio tarnybų mokymo įstaigomis - Lenkijos Respublikos Kentčyno pasienio mokymo centru, Latvijos Respublikos Rezeknės pasienio apsaugos koledžu, Estijos Respublikos Vidaus saugumo akademijos Pasienio koledžu.
Mokykla siekia keistis naudinga praktine patirtimi, metodine ir mokomąja medžiaga bei mokytojais. Kasmet su užsienio šalių partneriais mokykla organizuoja bendrus mokymus. Tai atveria naujų galimybių pasirengti vykdyti pasieniečio funkcijas ne tik Lietuvoje, bet ir bet kurioje ES valstybėje, dalyvauti Europos operatyvaus bendradarbiavimo prie ES valstybių narių išorės sienų valdymo agentūros (FRONTEX) organizuojamuose pareigūnų mokymuose, skubios pasienio pagalbos būrių operacijose. Gabiausiems pasieniečiams atveriamos galimybės dalyvauti įvairiose tarptautinėse misijose, atstovauti tarnybai tarptautinėse organizacijose.
Pasieniečių mokykla rengia profesionalius pasieniečius VSAT padaliniams pagal naujausią Pasieniečių mokymo programą bei vykdo dirbančių pareigūnų kvalifikacijos kėlimą.
VSAT, kaip viena iš nacionalinį saugumą stiprinančių ir užtikrinančių institucijų, atsako už Lietuvos sausumos ir jūros sienų apsaugą, atvykstančiųjų į šalį ir išvykstančiųjų iš jos asmenų pasienio tikrinimą oro, jūrų, upių uostų ir sausumos pasienio kontrolės punktuose.
Tarnyba taip pat nustato neteisėto sienos kirtimo atvejus, tiria ir išaiškina kitas neteisėtas veikas prie valstybės sienos.
Svarbiausias veiklos tikslas - palaikyti nustatytą valstybės sienos teisinį režimą bei atitikti šalies narystės Europos Sąjungoje reikalaujamą sienų kontrolės lygį. Pagrindiniai prioritetai teikiami valstybės sienai su Baltarusija ir Rusija, išorinėms Europos Sąjungos sienoms.