respublika.lt

Lietuvos viešbučių ir restoranų atstovai reikalavo sugrąžinti PVM lengvatą

(106)
Publikuota: 2024 spalio 31 13:43:35, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 5 nuotr.
Akciją organizavusi Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacija nurodė, kad siekia 9 proc. PVM maitinimo paslaugoms. Vidmanto Misevičiaus nuotr.

Ketvirtadienį sostinėje, aikštėje priešais Vyriausybės rūmus, mitingą surengė šalies apgyvendinimo ir maitinimo sektorių darbuotojai. Akciją organizavusi Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacija nurodė, kad siekia 9 proc. PVM maitinimo paslaugoms.

 

Pasekmes pajustų tūkstančiai

Mitingo išvakarėse organizatoriai informavo, kad tai - pirmoji istorijoje bendra Baltijos šalių svetingumo sektoriaus atstovų akcija, paskatinta netoliaregiškos visų trijų šalių politikos. Maitintojai ragino atkreipti dėmesį į tai, kad nesiėmus ryžtingų veiksmų dėl PVM sumažinimo, visame regione maitinimo verslas stumiamas į bankrotą arba šešėlį, stabdomas sektoriaus skaidrėjimo procesas ir kenkiama turizmui, užtikrinančiam reikšmingą dalį valstybės pajamų.

„Vyriausybės prašome sugrįžti į Europą ir nustatyti 9 procentų PVM tarifą maitinimo paslaugoms neribotam laikui. Mūsų įsitikinimu, tai padėtų išsaugoti esamas ir sukurti naujas darbo vietas, leistų padidinti mokesčių surinkimą bei įsidarbinimo galimybes labiausiai pažeidžiamoms visuomenės grupėms. Lengvatinis PVM tarifas prisidėtų prie gastronominio turizmo augimo, stiprintų šalies įvaizdį ir pritrauktų daugiau turistų, ieškančių kulinarinių patirčių", - nurodė Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė.

21 iš 27 ES šalių nuo 2009 m. taiko sumažintą PVM tarifą, kai Lietuva yra vienintelė šalis, kuri 2024 m. PVM tarifą padidino iki 21 proc. Maitinimo ir gėrimų veiklos apyvartos Lietuvoje 2024 m. sausio-spalio mėn., palyginti su 2023 m. sausio-spalio mėn., sumažėjo 7,1 proc. Maitinimo sektorius yra didelės rizikos verslų zonoje ir bankrotų skaičius yra vienas didžiausių Lietuvoje - pirmąjį pusmetį bankrutavo 33 įmonės.

„Maitinimo verslas yra išskirtinai smulkus, šioje srityje dirba daugiau kaip 40 tūkst. darbuotojų iš jautrių sričių - jaunimo, moterų, žemos kvalifikacijos asmenų, darbuotojų regionuose. Masiniai maitinimo įstaigų uždarymai neigiamai paveiktų tiek šalies ekonomiką, tiek padidintų socialines rizikas - nedarbo augimą, socialinę nelygybę, regionų atskirtį", - perspėjo organizatoriai.

Susirinkusieji negailėjo priekaištų valdžiai

Be didžiulio PVM, „Huracan Coffee" direktorius Vytautas Kratulis įvardino ir daugiau problemų, su kuriomis susiduria maitinimo įstaigos.

„Valdžia žadėjo, kad visi verslai, būtų jie dideli ar maži, privalės įsigyti kasos aparatus, tačiau ir dabar tie, kurie atsiskaitymus vykdo tik grynaisiais pinigais, gali jų neturėti. Ne paslaptis, kad tai leidžia nuslėpti dalį mokesčių, kuriuos valdžia mėgina „išmušti" iš tų, kurie viską daro sąžiningai ir skaidriai, - teigė jis. - Arba vadinamoji kova su infliacija, didinant pensijas ir keliant minimalų atlyginimą. Rinkimams šis triukas kažkiek padėjo, tačiau tai visiškai neprisidėjo prie verslo skatinimo, kadangi kylant energetinių išteklių kainoms ir mažėjant lankytojų, tos maitinimo įstaigos, kurios darbuotojus samdo ir kuriems privalu mokėti ne tik atlyginimus, bet ir padengti biuletenius, nebeišgali sudurti galo su galu."

Pasidomėjus apie Vilniaus miesto planus didinti parkavimo centre įkainius, V.Kratulis juos apibūdino vienu žodžiu „marazmas".

„Iš pradžių vienas meras „išpakavo" senamiestį, perdarydamas eismą į vienpusį, kas jau skaudžiai smogė kavinėms, dabar kitas nori jas iš viso pribaigti didindamas parkavimo įkainius, - perspektyvas įvardino kavinių tinklo vadovas. - Jie daug kalba apie tvarumą ir ekologiją, tačiau, faktiškai, siekia numarinti verslą miesto centre. Aš pats prieš kelis metus įsigijau elektromobilį, taip prisidėdamas prie taršos mažinimo, bet kokia iš jo prasmė dabar, kai senamiestyje, faktiškai, liks tik viena parkavimo zona, kurioje turės mokėti visi? Anksčiau žmonės važiuodavo į centrą susitikti. Dabar visi, nesvarbu kokius automobilius jie vairuoja, centro ims vengti ir pramogoms rinksis kitus rajonus. Turistai iš Vakarų situacijos irgi negelbsti, nes, viena vertus, jie daug neišlaidauja, kita - mes kainomis baigiama pasivyti tas pačias Vakarų šalis, kas ir šiaip mažina siūlomų paslaugų konkurencingumą. Beje, Kauno senamiestis tą jau puikiai pajuto - ten užsidaro ne tik kavinės, bet ir alaus barai. Jeigu situacija skubiai nepasikeis, tas pats laukia ir Vilniaus centro."

Optimizmu, kalbant apie ateitį, netryško ir Rasa Semėnienė iš restorano „Meatingroom". Jos nuomone, norint atkreipti bet kokios valdžios dėmesį, akcija turėtų būti masiškesnė, triukšmingesnė ir vykti ne prie Vyriausybės, o prie Seimo. Užsiminus, kad dalis internautų maitinimo įstaigoms buvo linkę priminti „galimybių pasus" ir galbūt tai lėmė, jog į Vinco Kudirkos aikštę susirinko tik kelios dešimtys protestuotojų, moteris išsakė kitokią poziciją.

„Manau, kad šiandien susirinko tik maitinimo sektoriaus atstovai, nes jie jau pajuto PVM padidinimo pasekmes. Kiti, turbūt, galvoja, kad jiems tai nėra aktualu, - garsiai svarstė R.Semėnienė. - O dėl „galimybių pasų", mūsų restoranas valdžios nustatytos tvarkos laikėsi, tačiau nepersistengė ir nedarė spaudimo nei klientams, nei darbuotojams, todėl abejočiau, kad tai galėjo turėti kokios nors įtakos šios dienos akcijos apimtims."

Ką pasakyti turėjo ir Ugdymo įstaigų maisto gamintojų asociacijos prezidentė Eurika Turonienė.

„Iš kadenciją baigiančios valdžios tikimės tik vieno - kad jie daugiau nieko nebepridirbtų per likusį laiką, nes ir taip užtruksime, kol iškuopsime jų ankstesnio „darbo" vaisius. O iš naujosios valdžios tikimės supratingumo ir ūkiško požiūrio, - atviravo E.Turonienė. - Mes neprašome jokių išskirtinių sąlygų. Tik norime, kad valdžia netrukdytų dirbti ir suvienodintų mokesčius su Europa, kurioje maitinimo sektoriui taikomo PVM vidurkis siekia apie 12 proc. Tik tiek."

Pasidomėjus, ar to tikrai užtektų, prezidentė patikino, kad taip.

„Prieš kelias dienas įvyko Asociacijos, VMI ir SODROS atstovų susitikimas. Jo metu buvo pateikta statistika, kuri rodo, kad maitinimo sektoriaus pelningumas tesiekia 0,17 proc. Jeigu situacija nesikeis, bet kuris, mąstantis ir pinigus skaičiuojantis verslininkas, spjaus į šį sektorių ir eis ieškoti laimės kitur, nes verslas turi generuoti pelną. Ir priešingai, jeigu valdžia mus išgirs bei sumažins PVM, tai reikš ne tik esamų darbo vietų išsaugojimą, bet ir naujų kūrimą, kas, atitinkamai generuos didesnius pelnus ir į biudžetą be jokių drastiškų mokesčių kėlimų bus surenkama daugiau lėšų", - paprastą, bet valdančiųjų vis nenorimą girdėti tiesą priminė E.Turonienė.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
7
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (106)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar apsiperkate per Juodojo penktadienio išpardavimus?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje Baltijos valstybėje gyventi geriausia?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-1 +4 C

-3 +4 C

-7 +1 C

-1 +3 C

-4 +2 C

-3 +2 C

0-8 m/s

0-10 m/s

0-7 m/s