Seimo Audito komitetas vakar „ant kilimėlio" išsikvietė institucijų, kurios per pirmąjį šių metų ketvirtį viešinimui išleido daugiausiai mokesčių mokėtojų pinigų, atstovus. Beje, daug institucijų nesilaiko pernai sausį įsigaliojusių teisės aktų nuostatų, įpareigojančių viešinimo išlaidas deklaruoti savose interneto svetainėse.
Daugiausiai ištaškė Kultūros ministerija
Komiteto pirmininkas Zigmantas Balčytis priminė, kad komitetas nuo šių metų pradžios renka informaciją apie valstybės biudžeto asignavimų valdytojų išlaidas viešinimui. Vakar į posėdį sukviesti institucijų, kurių išlaidos šiam reikalui pirmąjį šių metų ketvirtį buvo didžiausios, atstovai.
„Be to, nuo 2023 m. sausio 1 d. teisės aktai įpareigoja institucijas informaciją apie išlaidas veiklos viešinimui skelbti institucijų interneto svetainėse", - priminė Z.Balčytis.
Pirmasis buvo „tardomas" Kultūros ministerijos kancleris Rolandas Kvietkauskas. Pasak jo, pirmąjį šių metų ketvirtį viešinimo paslaugoms ministerija ir jai pavaldžios įstaigos išleido po lygiai - maždaug po 62 tūkst. eurų.
Pasak kanclerio, pačios ministerijos didžiausią išlaidų dalį - apie 50 tūkst. eurų - sudarė „aktualios informacijos viešinimas kultūros periodiniuose renginiuose". Pavaldžios įstaigos daug pinigų išleido Dainų šventės, Nacionalinio kultūros centro priemonių viešinimui (sumų neįvardino), 7 tūkst. eurų išleista besigiriant apie Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro naujo pastato atidarymą, tiek pat išleido Lietuvos etnografijos muziejus, skelbdamas informaciją apie sezonines šventes: Užgavėnes ir pan.
Nesilaiko įstatymo
Parlamentaras Artūras Skardžius perklausė, kodėl informacija apie viešinimo išlaidas netalpinama ministerijos interneto svetainėje, nors tą būtina daryti jau nuo praėjusių metų pradžios. Pasak R.Kvietkausko, kol kas esą paprasčiausiai nespėta, bet ateityje tikrai bus skelbiama.
Ministerijos Visuomenės informavimo ir autorių teisių politikos grupės vadovas Deividas Velkas pridūrė, esą negalima sakyti, kad įstatymų nepaisoma, nes informacija talpinama Viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų informacinėje sistemoje (VIRSIS). Tačiau nutylėjo, kad tik į sistemą kelti informaciją leidžia Visuomenės informavimo įstatymas, bet Teisės gauti informaciją ir duomenų pakartotinio naudojimo įstatymas numato prievolę viešinimo išlaidas skelbti ir institucijos interneto svetainėje.
ŽŪM kiek atsiliko
Antroji buvo „tardoma" Žemės ūkio ministerijos atstovė Nijolė Gumbrienė, informavusi, kad per pirmus 3 metų mėnesius ministerija viešinimui išleido per 109 tūkst. eurų. Daugiausiai - beveik 45 tūkst. eurų - ekspozicijos įrengimui Vokietijoje vykusioje parodoje „Žalioji savaitė". Per 64 tūkst. eurų išleista tiesioginėms viešinimo paslaugoms: informacijos sklaidai regioninėje žiniasklaidoje (per 25 tūkst. eurų), straipsniams viename iš naujienų portalų (per 12 tūkst. eurų), neįvardinta suma atiteko naujienų agentūroms. Pavaldžios įstaigos viešai savo išlaidų neskelbia. Tačiau, pasak N.Gumbrienės, tai mažas įstatymo pažeidimas, nes visų bendrai paėmus išlaidos tesiekė 800 eurų.
Įspūdingos LRT išlaidos
Po to atėjo eilė LRT atstovams - Komunikacijos ir rinkodaros departamento vadovei Rūtai Putnikienei bei rinkodaros vadovui Mantui Velykiui. Pastarasis vardino tik kam buvo taškomi pinigai, tačiau konkrečių sumų neminėjo. Daug išleista „Radarom" akcijai, nacionaliniam diktantui, „Dainų dainelės" 50-mečiui, LRT aktyviai dalyvavo knygų mugėje. Pasak M.Velykio, tam „kad būtu matoma". Taip pat nacionalinis transliuotojas leido pinigus, kad pasigirtų, jog transliuos Dainų šventę, vykdė prezidento rinkimų kampaniją - kvietė žmones informaciją sekti per LRT ir taip esą apsisaugoti nuo melagienų, skleidžiamų kitur.
A.Skardžių labiausiai nustebino, kaip galėjo būti patirtos viešinimo išlaidos, jei pati LRT yra viešintoja: negi ji pati sau mokėjo pinigus? Pasirodo, daug išleista reklamos gamybai, lauko reklamoms, LRT reklamai socialiniuose tinkluose. Dar komiteto nariai turėjo priekaištų, kodėl LRT nesilaiko įstatymų ir viešinimo išlaidų nedeklaruoja nei VIRSIS sistemoje, nei savo interneto portale. R.Putnikienei užtikrinus, kad portale informacija yra pateikta, A.Skardžius pastebėjo, kad ji turbūt taip užslaptinta, jog net ilgametę patirtį turintys Audito komiteto biuro darbuotojai jos nerado. R.Putnikienė sutiko, kad galbūt informacija turėtų būti lengviau randama.
„Vakaro žinios" irgi turėjo daug vargo, kol informaciją LRT tinklalapyje surado. Pasirodo, per pirmus tris mėnesius LT viešinimui jau išleido 104 tūkst. eurų, o per metus ketina išleisti 1,05 mln. eurų!