Ūkininkų protesto Vilniuje atgarsiai netyla iki šiol. Kai kurie valdžios atstovai ta proga pažėrė nemažai kritikos žemdirbiams. Tačiau paaiškėjo, kad ne visi žino, ką kalba. Štai „laisvietei" Morganai Danielei teko aiškintis dėl paskleistos informacijos apie lengvatas ūkininkams. Pasirodo, apie ūkininkų sumokamus mokesčius mažai susigaudoma ne tik Seime, bet ir ministerijoje.
Skundas komisijai
Seimo etikos ir procedūrų komisijoje neseniai buvo atliktas tyrimas dėl M.Danielės pasisakymų žiniasklaidoje. Komisija gavo skundą, kuriame nurodoma, kad viename straipsnyje Seimo narė melagingai teigia: „kad grūdų auginimas apsimokėtų, ūkininkai naudojasi įvairiomis lengvatomis - nemoka pajamų mokesčio, turi išimtį pigiau įsigyti kurą, gauna tiesiogines išmokas, ir žinoma, kompensacijas už klimato išdaigas."
Į komisiją kreipusis moteris teigia, jog ūkininkai pajamų mokestį moka pagal galiojančio Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo nuostatas, o žemės ūkio veikla priskiriama individualiai veiklai. Tokį reglamentavimą, pasak pareiškėjos, privalėtų žinoti įstatymų leidžiamosios valdžios atstovai.
Skunde komisijai nurodoma, kad straipsnyje taip pat buvo sakoma, jog „daugiamečių pievų mažėjimas stebimas jau seniai, tačiau ilgą laiką buvo leidžiama kultivuoti maksimalius žemės plotus, su sąlyga, kad pievų sumažėjimui pasiekus kritinę ribą, jas reikės atkurti."
Pareiškėja pateikė, kaip ji pati teigia, Nacionalinės mokėjimo agentūros grafiką apie daugiametes pievas. Iš grafiko matyti, kad daugiamečių pievų skaičius augo nuo 2013 iki 2018 metų. O nuo 2018 m. kasmet mažėjo. Kultūrinių pievų nuo 2013 metų stipriai mažėjo, bet nuo 2019 metų jų skaičius liko maždaug toks pat.
„Todėl, Pareiškėjos teigimu, Seimo narė M.Danielė paskelbė tikrovės neatitinkančią informaciją. Pareiškėja mano, jog skleisdama neteisingą informaciją Seimo narė sąmoningai siekė „sumenkinti, pasėti nepasitikėjimą, kiršinti ar kitaip pakenkti žemdirbių bendruomenei", - rašoma komisijos tyrimo medžiagoje.
Rėmėsi ministerijos duomenimis
M.Danielė tikino, kad straipsnyje rėmėsi Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, Europos Komisijos pagrindiniais 2023-2027 m. Bendros žemės ūkio politikos tikslais bei straipsniu žiniasklaidoje, kuriame cituojamas finansų viceministrės Rūtos Bilkštytės 2023 m. rugpjūčio 16 d. Seimo Kaimo reikalų komiteto posėdyje pateiktas komentaras. Būtent čia viceministrė teigė, kad „savarankiška veikla užsiimančių ūkininkų iš viso yra 36 tūkst. Iš 36 tūkst. tik 8 tūkst. deklaruoja ir moka GPM. Reiškia, iš visų ūkininkų tik 22 proc. moka GPM."
Tačiau paaiškėjo, kad šie faktai nėra tiesa. Valstybinės mokesčių inspekcijos pateiktais duomenimis, 2022 m. gyventojų pajamų mokestį mokėjo ne 8 tūkst. ūkininkų, kaip teigė finansų viceministrė, o 9273 ūkininkai, t.y. 15,9 proc. daugiau. Be to, „Sodros" pateikti duomenys rodo, kad 2022 m. ūkininkų, kurie buvo priskirtini savarankiškai dirbantiems asmenims, buvo 18 933.
Nutolo nuo realybės
„Viceministrės R.Bilkštytės pateiktiems skaičiams prieštarauja duomenys, gauti iš Valstybinės mokesčių inspekcijos. Iš duomenų matosi, kad 2022 m. ūkininkų, kurie buvo GPM mokėtojais, apmokestinamų pajamų dydžiai pasiskirstė taip: ūkininkai GPM mokėtojai, kurių apmokestinamosios pajamos buvo iki 15 000 Eur, sudarė 41 proc. nuo visų ūkininkų, mokančių GPM; ūkininkai GPM mokėtojai, kuriu apmokestinamosios pajamos viršijo 15 000 Eur, sudarė 59 proc. nuo visų ūkininkų, mokančių GPM", - konstatavo etikos sargai.
Jie patvirtino, kad viceministrės viešai paskleista informacija neatitinka realių duomenų, o tokiu būdu buvo suklaidintas ir Seimo Kaimo reikalų komitetas, ir visuomenė, o taip pat ir Seimo narė. Todėl M.Danielė etikos nepažeidė, tačiau komisija nusprendė perduoti išvadą Finansų ministerijai ir prašyti įvertinti finansų viceministrės R.Bilkštytės pateiktą informaciją bei esant neatitikimų prašyti ją viešai patikslinti.