Sveikatos apsaugos sistema Lietuvoje nėra pasiruošusi karinėms, hibridinėms ir civilinėms grėsmėms, sako šią sritį gruodžio mėnesį kuruoti pradėjusi ministrė Marija Jakubauskienė.
„Situacija, švelniai tariant, nėra gera. Pasiruošimas nėra tinkamo lygio. Dėl to sveikatos sistemos pasirengimas civilinėms, hibridinėms ir karinėms grėsmėms yra vienas iš mūsų prioritetų. Numatome dėmesį skirti infrastruktūros, žmogiškųjų išteklių, kompetencijų stiprinimui ir visos sistemos valdymo pasirengimui, kad turėtume ir medikus, kurie būtų pasirengę veikti karo sąlygomis ir veikiančius algoritmus“, – interviu laidoje „ELTA kampas“ tikino sveikatos apsaugos ministrė M. Jakubauskienė.
„Kalbame apie sveikatos apsaugos sistemos finansavimo didinimą, apie valstybės lėšomis draudžiamų asmenų įmokų didinimą, kad Privalomojo sveikatos draudimo fondas turėtų papildomą resursą ir pasiruošimui grėsmėms, ir augantiems gyventojų sveikatos poreikiams patenkinti“, – nurodė ji.
Ministerijos vadovė pažymi, kad klausimas, kaip sustiprinti sveikatos sistemos parengtį grėsmėms, yra aptariamas ir su Krašto apsaugos ministerija (KAM).
„Planuojame ruoštis klasterizuotoms grėsmėms. Kalbame apie civilines, hibridines, karines grėsmes. Visas rizikas sustruktūruojant į tris prioritetinius blokus, ruošimės kiekvienam iš jų. Maksimaliai dėsime pastangas, kad būtume pasiruošę sutikti, valdyti ir, jei galima, pirmiausia išvengti visų grėsmių, kokios jos bebūtų“, – akcentavo M. Jakubauskienė.
Buvusio ministro darbus vertina kritiškai
Praėjusį mėnesį viešojoje erdvėje dėmesio sulaukė naujosios ministrės užmojis tęsti A. Dulkio pradėtą sveikatos reformą. Visgi vėliau M. Jakubauskienė poziciją tikslino sakydama, kad nekonstruktyvūs sprendimai bus peržiūrėti.
Taip pat Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) vadovė interviu Eltai leidžia suprasti, kad ne kartą A. Dulkiui skirta socialdemokratų kritika buvo pagrįsta.
„Įvertinę tai, ką paveldėjome, matome, kad darbus būtų galima suskirstyti į tris kategorijas: nepradėti darbai, kurie turėjo ir galėjo būti pradėti; darbai, kurie šiek tiek prasidėję, bet matome pakankamai nemažą kiekį problemų, kurias yra sukūrusios tos reformos; ir pasistūmėję darbai, susiję su Lietuvos tarptautiniais finansavimo įsipareigojimais“, – vardijo M. Jakubauskienė.
„Galbūt kai kurie reikalavimai yra pertekliniai, kai kurie reikalavimai yra teisingi. Tačiau, be abejonės, (...) visi jie bus įvertinti kritiškai“, – akcentavo ministrė.
ELTA primena, kad būdami opozicijoje socialdemokratai Seimo daugumą ragino „atsimerkti“, įsiklausyti į gydytojų bei pacientų balsus ir stabdyti 2022 metais pradėtą „pražūtingą Arūno Dulkio reformą“.
Pastarąja siekiama didinti ambulatorinių paslaugų teikimą, stiprinant šeimos gydytojo komandą, plečiant asmens sveikatos paslaugų į namus spektrą, kuriant savivaldybių sveikatos centrus ir plečiant ambulatorines konsultacijas gyventojams.