respublika.lt

M.Lingė: pensijų apmokestinimo klausimas nukreipia dėmesį nuo esmės

(36)
Publikuota: 2024 liepos 02 12:41:00, Žygimantas Šilobritas, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Mindaugas Lingė. Eltos nuotr.

Tarptautiniam valiutos fondui (TVF) tarp savo rekomendacijų Lietuvai pateikus siūlymą apmokestinti pensijas, tiek Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Mindaugas Lingė, tiek prezidento patarėjas Vaidas Augustinavičius mano, kad tai antrinio svarbumo ir iš konteksto ištraukta idėja.

 

Kaip aiškina M. Lingė, šiuo metu Lietuvoje gaunamos pensijos neužtikrina reikalingo pajamų lygio pagyvenusiems asmenims. Todėl, anot jo, prieš pereinant prie tokių klausimų reikia didinti pensijas, o tai įmanoma tik išsprendus valstybės pajamų surinkimo ir lėšų perskirstymo problemas.

„Pirmiausia, svarbu gaunantiems pensijas užtikrinti pajamų dydį, kuris leidžia oriai gyventi ir vis artėtų link buvusio vidutinio darbo užmokesčio. Bet be mokesčių klausimų, be didesnio biudžeto surinkimo, šio klausimo neišspręsime“, – antradienį LRT radijui teigė M. Lingė.

„Man atrodo, kad pensijų apmokestinimo klausimas yra visiškai antraeilis dalykas ir dėmesį kreipiantis nuo esmės“, – pabrėžė jis.

Jis pabrėžė, kad Europos Sąjungoje (ES) nuo bendrojo vidaus produkto (BVP) socialinėms reikmėms, tarp kurių patenka ir pensijos, skiriama iki 12 proc., tuo metu Lietuvoje – vos 7 proc.

BFK pirmininkas paminėjo, kad TVF rekomendacijos dėl pensijų ar pensinio amžiaus didinimo, įvertinus objektyviai, dabartinėmis Lietuvos sąlygomis nėra įgyvendinamos.

„Antras momentas su TVF rekomendacijomis yra su ta „panacėja“, su pensiniu amžiumi. Bet mes turime vertinti objektyviai, Lietuvoje žmonės taip ilgai neišlieka sveiki(...) Mes suprantame, kad ir kiek tu bandysi nukelti pensinį amžių Lietuvoje, nieko iš to nebus, jeigu žmogus nebus sveikas“, – teigė jis.

Tuo metu prezidento patarėjas Vaidas Augustinavičius pabrėžia, kad šalies vadovas nepritartų pensijų apmokestinimui. Be to, anot jo, ši idėja paimta iš plataus rekomendacijų spektro, bet nėra esminė, skirtingai nei pasiūlymas spartinti ekonomikos augimą.

„Tikrai prezidentas nepritartų pensijų apmokestinimui, tai stipri nuostata. Kalbant apie TVF rekomendacijas reikia matyti platesnį kontekstą. Iš esmės Lietuva jam nėra nieko skolinga. Fondas kasmet atvažiuoja ir daro puikiais analizes ir pateikia sprendimo opcijų paletę. Tai tos opcijos, kurios keliamos į spaudą, tai yra tik fragmentai“, – aiškino V. Augustinavičius.

„Tie pasiūlymų fragmentai yra labiausiai rezonansiniai, bet jie nėra esminiai. Ir tas dalykas, į kurį TVF prašo orientuotis, tai ekonomikos augimas, kuris užpildytų biudžetus“, – pridūrė jis.

Šalies vadovo patarėjas pabrėžė, kad būtent ekonomikos augimas leidžia geriau finansuoti socialines apsaugos funkcijas. Jis priminė, kad toks augimas leido „Sodros“ rezervui pasiekti beveik 3 mlrd. eurų.

„Nuo 2019 m., kai Lietuva pradėjo vykdyti į ekonomikos augimą orientuotą politiką, pajamos į socialinio draudimo fondus išaugo 41 proc., daugiausiai visoje ES“, – tvirtino jis.

Diskusijoje dalyvavęs socialdemokratas Algirdas Sysas palaiko apmokestinimą aukštoms valstybinėms pensijoms, kai asmenys turi pajamas ir iš kitų šaltinių. Visgi, jis tvirtina, kad apmokestinus visas pensijas, tai reikštų, jog už socialines pensijas gyventojai mokėtų du kartus, nes jau dabar įmokos į „Sodrą“ apmokestinamos gyventojų pajamų mokesčiu (GPM).

„Pirmiausiai reiktų atskirti, kad Lietuvoje jau yra apmokestinamos socialinio draudimo pensijos, nes „Sodrai“ sumokama nuo viso darbo užmokesčio, o ne nuo to, kas gaunama į rankas. Bet mes dar turime valstybines pensijas“, – aiškino A. Sysas

„Aš turėčiau omenyje dideles valstybines pensijas dar turint kitas pajamas. Apie tai kalbėti galima. Bet apie socialinio draudimo, tai tikrai mūsų mokestinė sistema yra kitokia, nei kitose šalyse. Kai Lietuvoje skaičiuojama nuo visų pajamų, tai būtų netikslinga“, – pridūrė jis.

Parlamentaro teiginį, kad taip pensijos būtų apmokestinamos du kartus, palaikė ekonomistas Romas Lazutka. Taip pat jis paaiškino, kad nors kitos Baltijos šalys imasi šio žingsnio, jose įmokos nėra apmokestintos.  

„Nuo 2019 m. turime tokią sistemą, kad nuo algos, kuri priskaičiuojama „ant popieriaus“, atskaičiuojama suma įmokų „Sodrai“ ir taip pat nuo tos visos sumos atskaičiuojamas gyventojų pajamų mokestis. Reiškia, kad įmoka „Sodrai“ jau vieną kartą apmokestinama“, – kalbėjo R. Lazutka.

„Kitose šalyse dažniausiai įmokos yra neapmokestinamos. Pavyzdžiui Estijoje visas įmokas moka darbdavys, nuo darbuotojo algos nėra apskaičiuojama, reiškia nėra mokamas GPM, todėl suprantama apmokestinti“, – pridūrė jis.

Birželio pradžioje darbą Lietuvoje baigusios TVF misijos vadovas Borja Gracia tarp šaliai pateiktų rekomendacijų paminėjo, kad atsižvelgiant į senėjančią visuomenę, kas reikalaus vis didesnių valstybės išlaidų, vertėtų apmokestinti pensijas.

TVF vadovas tvirtino, kad ilguoju periodu ir artimiausiu dešimtmečiu stiprų poveikį augimui turės demografinės problemos ir augančios išlaidos pensijoms, sveikatos sektoriui ir žaliajai transformacijai. Todėl, anot jo, reikalinga pensijų sistemos reforma, antros pakopos pensijų kaupimo sistemos stiprinimas, bei pensinio amžiaus ilginimas susiejant jį su žmonių gyvenimo trukme.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
10
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (36)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek dienų kitą savaitę (gruodžio 23-29 d.) dirbsite?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate I.Šimonytės Vyriausybės darbą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +5 C

+1 +6 C

-3 +3 C

+1 +4 C

0 +4 C

-3 +3 C

0-8 m/s

0-4 m/s

0-2 m/s