Nuo šių metų negalią turintys žmonės dėl dalyvumo nustatymo turi kreiptis į naujai sukurtą organizaciją - Asmens su negalia teisių apsaugos agentūrą. Tiesa, paaiškėjo, kad atvykusiems negalią turintiems žmonėms gali nelikti net vietos automobiliui, mat čia specialiose vietose - transporto priemonės be neįgaliojo ženklo.
Vienas pilietis užfiksavo vaizdo įraše, kad mažiausiai trys automobiliai prie Asmens su negalia teisių apsaugos agentūros stovi neįgaliųjų vietose. Visus juos apėjęs žmogus nufilmuoja, kad nė vienas neturi specialaus ženklo, leidžiančio parkuotis šioje vietoje. Vaizdo įrašo pabaigoje filmuojantis žmogus situaciją apibendrino rusišku keiksmažodžiu.
Vaizdo įrašą socialiniuose tinkluose pamatę internautai stebėjosi tokiu vairuotojų elgesiu, kai kas pažymėjo policiją, kad ši pasidomėtų užfiksuotu pažeidimu.
„Vakaro žinioms" susisiekus su Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra, jos atstovas Justas Jaskonis patikino, kad tai - ne agentūros darbuotojų automobiliai. „Pastebėjus paliktą automobilį, galimai neturintį leidimo parkuotis, raginame gyventojus pranešti „e.Policija" arba Vilniaus Susisiekimo paslaugų platformose - pareigūnai turi visas galimybes patikrinti, ar automobilis turi teisę parkuotis šioje vietoje. Video reportaže matomi ne mūsų darbuotojų automobiliai. Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra nuomuojasi biuro patalpas iš Turto banko", - komentavo atstovas.
Pasiteiravus, ar pamatę vaizdo įrašą, agentūros darbuotojai pranešė apie užfiksuotą pažeidimą, atsakyta: „Visą dėmesį skiriame į mus besikreipiančius gyventojus. Vien Vilniuje agentūrą kasdien aplanko nuo keliasdešimt iki kelių šimtų žmonių. Pastebėję galimai daromą kelių eismo pažeidimą, agentūros darbuotojai periodiškai informaciją perduoda tarnyboms."
Administracinių nusižengimų kodeksas numato, kad sustojimas ir stovėjimas vietose, kuriose gali stovėti tik skiriamuoju ženklu „Neįgalusis" arba neįgalių asmenų automobilių statymo kortele pažymėtos transporto priemonės, neturint teisės sustoti ir stovėti tokiose vietose užtraukia baudą vairuotojams nuo šešiasdešimt iki vieno šimto aštuoniasdešimt eurų.
Bauda už šį nusižengimą buvo padidinta prieš dvejus metus. „Žmonių su negalia teisės dažnai yra pažeidžiamos būtent aplinkos prieinamumo srityje, parkavimas yra vienas iš dažniausių pažeidimų. Nors už jį jau yra skiriamos baudos, tačiau praktikoje pastebima, kad, tarkime, už parkavimą rezervuotoje vietoje išrašomos didesnės baudos, tuo metu už parkavimą neįgaliųjų vietose dažnai net nebaudžiama. Deja, bet taip nutinka, kad net patys žmonės su negalia gauna susimokėti baudas, kol jų vietos yra realiai užimtos", - tuomet pristatydama projektą sakė jo iniciatorė Seimo narė Monika Ošmianskienė.