Grožio specialistų teigimu, gyventi iš savo profesijos nėra paprasta. Ypač jei darbo rinkoje esi naujai „iškeptas" specialistas. Sako, susidūrę su sunkumais išvažiuoja į Norvegijos žuvies fabrikus ar kitur.
Mums irgi reikia garantijų
Į „Vakaro žinias" kreipėsi vilnietė Marina. „Esu kirpėja, dirbu su verslo liudijimu, tačiau kai susergu, negaunu jokios ligos išmokos. Manau, tai nėra teisinga. Kodėl mes, kirpėjai, kiti grožio specialistai esame kitokie? Mes irgi žmonės, mums irgi reikia garantijų, - kalbėjo moteris. - O ką daryti toms moterims, taip pat dirbančioms kaip aš, kurios planuoja vaikus? Kaip joms auginti vaikus be valstybės pagalbos?"
Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos („Sodros") Komunikacijos skyriaus patarėja Malgožata Kozič paaiškino, jog žmonės, dirbantys su verslo liudijimu, yra privalomai draudžiami pensijų socialiniu draudimu ir sveikatos draudimu (PSD). Tai reiškia, kad mokėdami šias įmokas jie kaupia stažą ir apskaitos vienetus pensijai ir gali naudotis sveikatos priežiūros paslaugomis. Su verslo liudijimu dirbantys žmonės nemoka ligos ir motinystės socialinio draudimo įmokų, todėl nėra draudžiami ligos ir motinystės socialiniu draudimu - jie neįgyja teisės gauti ligos, motinystės ir vaiko priežiūros išmokų.
Kokius mokesčius mokate?
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Socialinio draudimo grupės vadovas Vaidotas Kalinauskas „Vakaro žinioms" teigė, kad verslo liudijimo apmokestinimas pasirinktas kaip pagalba padėti tiems, kuriems sunkiausia pradėti verslus.
„Tai vienintelė grupė asmenų, kurie draudžiami lengvatiniu draudimu. Jeigu kirpėja dirbtų ne su verslo liudijimu, o su individualios veiklos pažyma ir mokėtų mokesčius nuo savo deklaruotų pajamų, t.y. nuo uždirbtų pajamų, tada ji turėtų visas socialines garantijas - kalbant ir apie ligą, ir motinystę. Tiesiog metų gale deklaruoji gautas pajamas ir susimoki mokesčius ir įmokas, - informavo V.Kalinauskas. - Iš kirpėjų pusės buvo toks pasakymas, kad va, mes mokame visus mokesčius. O kai paklausi, kokius mokesčius mokate? Tai gyventojų pajamų mokestis išankstinis, kuris patenka į savivaldybę, plius pensijų ir sveikatos draudimo įmoka „Sodrai" nuo minimalios mėnesinės algos. Čia visi mokesčiai, ką moka verslo liudijimą turintys asmenys."
Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba informuoja:
◗ Dirbant su verslo liudijimu, valstybinio socialinio draudimo (VSD) įmokos dydis priklauso nuo verslo liudijimo galiojimo laiko. Jei verslo liudijimas galioja mėnesį, nuo pirmos iki paskutinės jo dienos, tuomet mokamas standartinis mėnesinis įmokos dydis.
◗ Jei žmogus nekaupia pensijai, jis sumoka 8,72 proc. nuo MMA (924 Eur x 8,72 proc.= 80,57 Eur);
Jei žmogus kaupia pensijai papildomai, jis sumoka 11,72 proc. nuo MMA (924 Eur x 11,72 proc. = 108,29 Eur).
Interviu su Kirpėjų ir grožio specialistų asociacijos prezidente Jolanta MAČIULIENE:
- Kirpėjos skundžiasi, kad dirbant su verslo liudijimu negauna ligos išmokos.
- Kažkodėl mūsų valdžiai atrodo, kad tie, kurie dirba savarankiškai su verslo liudijimais ir moka mokesčius, turėtų būti visi „sudarbinti", kaip sakau, sužymėti, ir tada ligos atveju gautų išmokas. Taip, problema yra, ji labai opi, ji niekur nedingusi. Žinau labai daug žmonių, kurie dirba su verslo liudijimais ir darbinasi oficialiai valdiškai, kaip aš vadinu, tam, kad ligos atveju gautų išmokas. Nes su verslo liudijimu dirbant deja, deja...
Visa mokesčių politika smulkių ir vidutinių verslų yra neadekvačiai nenormali, nes sulyginti moterytę, dirbančią su verslo liudijimu kur nors Rokiškio rajone, ir sulyginti Vilniaus miesto centre dirbančią su verslo liudijimu kirpėją, sutikite, čia net nelyginami dalykai. Čia lygybės ženklo mes niekada nedėjome ir nedėsim.
Čia turėtų atsisėsti mūsų išmintingieji ponai ir galvoti, kaip padaryti, kad visas smulkusis ir vidutinis verslas norėtų dirbti, kurtųsi į mažąsias bendrijas, UAB, nes verslo liudijimų likimas maždaug yra nuspręstas. Jie kada nors bus naikinami. Kada tai bus, nežinau. Ši politika, kuri yra vedama, ji nė vienam nepatinka ir netinka. Šis mechanizmas dirba labai daug metų ir jis nesustoja. Bandome mes rašyti, kreiptis, pasakoma, kad mūsų žmonės, kurie dirba su verslo liudijimu, nerodo mokesčių, jie slepia, jie neperka verslo liudijimų. Žinote, toks atsišaudymas.
- Baigiau kirpėjo kursus, noriu dirbti, kas mane užgriūna?
- Nusiperkate patentą, išsinuomojate darbo vietą, susimokate gyventojų pajamų mokestį, susimokate už „Sodrą", susimokate už tai, kad turite galimybę dirbti, nusiperkate medžiagas ir jūs prasėdite visą mėnesį, nes esate naujas žmogus, atėjęs į rinką, jūsų niekas nežino, jūs neuždirbate tų pinigų.
- Tai iš ko mokėt?
- Čia niekam neįdomu. Ir tas naujai pradėjęs dirbti žmogus sako „ne, aš nebūsiu kirpėja, važiuosiu į Norvegijos žuvų fabriką, papešiu lašišoms uodegas". Ir tokių istorijų yra labai daug. Prakutę yra sumedžioti, pritraukti prie salonų, jie būna padėjėjai šalia meistrų, gauna kokį minimalų atlyginimą, jiems paprasčiau. Bet, pavyzdžiui, jei aš šiandien sugalvočiau būti kirpėja - aš sau pati dabar nepavyzdžiu - net negana to, kad klientų gerokai sumažėjo, tai kaip naujam žmogui pradėti dirbti? Sakyti feisbuke, kad kerpu už 5 eurus? Tas nebeveikia, nes už 5 eurus niekas nebekerpa Lietuvoje. Ir niekas nebeprašo kirpti už 5 eurus.
Kol nebus įstatymo, ginančio smulkųjį verslą, kol nebus sutvarkyti visi mūsų išsilavinimo ir darbo kvalifikacijų lygiai, tokią situaciją ir turėsime. Kiekvienas gali nusipirkti patentą net ir nebaigęs mokslų. Yra baisi netvarka.
- Ko reikia, kad pagerėtų jūsų visų gyvenimas?
- Labai puikūs pavyzdžiai yra Norvegijos, Danijos, kur valstybė remia žmones, kurie pradeda dirbti. Ir jų išsilavinimas ne trijų savaičių kursai... Italijoje ketverius metus kirpėjas mokosi ir gauna aukštąjį išsilavinimą. Pas mus ant kiekvieno kampo kursai, kiekvienoje kirpykloje gali išduoti dokumentėlį, kuris nieko nesako. Ir su tuo popieriumi gali nueiti laužo pasikurti. O vizijos yra tokios - visi norime dirbti ir uždirbti, norime gerų meistrų.
- Esat nuvertinti?
- Be abejo, jei esi grožio specialistas, tai esi kažkoks baubas. Nors valdžiai visąlaik sakiau, kad jūs be grožio specialisto nė vienas negyvenate.