Seimo Švietimo ir mokslo komitetas vakar ėmėsi ir seimūno Kasparo Adomaičio inicijuoto projekto, kuriuo siūloma numatyti pareigą mokykloms Lietuvoje vykdyti anonimines mokyklos bendruomenės apklausas dėl smurto ir patyčių paplitimo.
Tiesa, komitetas nusprendė, jog šis reikalas nepabėgs, todėl jokios skubos nesiūlo - iš esmės jo bus imamasi rudens sesijos metu, prieš tai surengus plačius klausymus su ekspertais.
Pasak K.Adomaičio, pataisų rengimą paskatino grėsminga patyčių ir smurto situacijos Lietuvos mokyklose statistika. Tarptautinio, Pasaulio sveikatos organizacijos iniciatyva vykdomo tyrimo, kurio metu renkami duomenys apie paauglių gyvenseną ir sveikatą, 2021/2022 m. duomenimis, Lietuvos mokyklose patyčių paplitimas yra vienas didžiausių tarp Europos valstybių. Patyčios išlieka viena pagrindinių vaikų ir paauglių problemų, su kuria susiduria kas ketvirtas Lietuvos moksleivis.
Vienas iš stebėsenos rodiklių - patyčių paplitimas - matuojantis, kiek procentų jaunuolių (11-17 m.) per pastaruosius porą mėnesių mokykloje reguliariai (bent 2-3 kartus per mėnesį) tyčiojosi iš kitų asmenų, atskleidžia, kad Lietuvoje tai būdinga 18 proc. berniukų ir 14 proc. mergaičių. Pagal šį rodiklį Lietuva rikiuojasi trečioje vietoje nuo galo tarp Europos valstybių, nepriklausomai nuo amžiaus grupės.
Dar didesnį susirūpinimą kelia patiriamų patyčių statistika. Iš viso 28 proc. berniukų ir 26 proc. mergaičių Lietuvos mokyklose patiria patyčias bent 2-3 kartus per mėnesį. Pagal šį stebėsenos rodiklį Lietuva užima paskutinę (blogiausią) vietą visoje Europoje.
Pasak K.Adomaičio, siekiant sumažinti patyčių ir smurto tarp bendraamžių atvejų skaičių, kritiškai svarbu remtis patikimais duomenimis ir užtikrinti pastovų problemos monitoringą. Tik reguliarios reprezentatyvios apklausos mokyklose gali padėti ne tik suprasti problemos paplitimą ir priežastis, bet ir padėti įvertinti tam tikrų prevencinių priemonių ar programų veiksmingumą.
„Įstatymo projektu siūloma numatyti pareigą mokykloms Lietuvoje vykdyti anonimines mokyklos bendruomenės apklausas dėl smurto ir patyčių paplitimo. Atsižvelgiant į apklausos rezultatus, mokyklos steigėjas turės paruošti specializuotus smurto ir patyčių prevencinių programų planus, švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta tvarka", - akcentuoja K.Adomaitis.
Jis tikisi, kad priėmus pataisas pastebimai sumažės patyčių ir smurto paplitimas mokyklose.