Nuo kitų metų didės baudos už naujų statinių savavališką statybą.
Kadenciją baigęs Seimas priėmė Administracinių nusižengimo kodekso pataisas, kuriomis įteisino didesnes baudas už savavališką ypatingojo ir neypatingojo statinio statybą.
Joms įsigaliojus, naujo neypatingojo statinio savavališka statyba užtrauks baudą nuo 1800 iki 3450 eurų. Šiuo metu baudos už tai siekia nuo 800 iki 2400 eurų.
Beje, dar griežtesnės baudos numatytos už tokio pastato savavališką statybą kultūros paveldo objekto teritorijoje, kultūros paveldo vietovėje, jų apsaugos zonose, konservacinės apsaugos prioriteto teritorijoje, kompleksinėje saugomoje teritorijoje ar pajūrio juostoje.
Tai užtrauks baudą nuo 2550 iki 5250 eurų. Galiojančiame kodekse už tokią savavališką statybą baudžiama nuo 1400 iki 3000 eurų.
Kadenciją baigę parlamentarai taip pat padidino baudas už naujo ypatingojo statinio savavališką statybą. Už tai jie numatė nuo 4350 iki 5800 eurų siekiančias baudas. Šiuo metu tokia veika užtraukia baudą nuo 2000 iki 5700 eurų.
Kaip pastebi kodekso pataisas inicijavusi Aplinkos ministerija, šiuo metu galiojantis teisinis reguliavimas yra neteisingas ir nelogiškas, nes kai kuriais atvejais minimali bauda už savavališką neypatingų ir ypatingų statinių rekonstravimą yra didesnė nei už naują statybą. Kaip nurodoma dokumento aiškinamajame rašte, nauja statyba pagal savo pobūdį yra pavojingesnė veika negu rekonstravimas, todėl minimali bauda už naują statybą turėtų būti didesnė. Todėl nauju teisiniu reguliavimu nutarta įtvirtinti baudas, atsižvelgiant į veikų pavojingumą.
Kaip numato Statybos įstatymas, ypatingasis statinys – tai sudėtingos konstrukcijos ir sudėtingų technologijų statinys, pvz. visuomenės poreikiams naudojamas pastatas, daugiau kaip 5 aukštų daugiabutis gyvenamasis namas; kultūros paveldo statinys.
Neypatingasis statinys – statinys, nepriskiriamas prie ypatingųjų ir nesudėtingųjų statinių, pvz. tam tikro dydžio individualus gyvenamasis namas.
Lapkričio 12 d. vykusiame paskutiniame 2020-2024 kadencijos Seimo posėdyje už Administracinių nusižengimo kodekso pataisas balsavo 83 Seimo nariai, niekas nebuvo prieš, susilaikė 7 parlamentarai.
Naujos kodekso nuostatos įsigalios 2025 m. sausio 1 d.