Tai vienas pirmųjų nuosprendžių, kai žmogus ir jo vadovauta įmonė pripažįstami kaltais dėl tokių tarptautinių sankcijų pažeidimo.
Vilniaus apygardos teismas už tarptautinių sankcijų pažeidimą Vilniaus rajono gyventojui 48 m. Edvardui P. skyrė 20 tūkst. eurų, o jo vadovautai įmonei - 50 tūkst. eurų baudas.
Kaip informavo Vilniaus apygardos prokuratūra, tai vienas pirmųjų teismo nuosprendžių, kai žmogus ir jo vadovauta įmonė pripažįstami kaltais dėl tarptautinių sankcijų ir Lietuvos įstatymuose nustatytų priemonių pažeidimo gabenant į/iš Rusijos šaunamuosius ginklus bei šaudmenis.
Bylos duomenimis, tuometis įmonės direktorius ir akcininkas, žinodamas, jog draudžiama šaunamuosius ginklus, jų dalis bei šaudmenis importuoti, eksportuoti ar gabenti per Lietuvą tranzitu iš/į Rusiją, 2019-2021 m. į šią šalį per Kirgiziją importavo bei į ją iš Lietuvos eksportavo ginklus, jų dalis bei šaudmenis.
Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas pagal Valstybės saugumo departamento pateiktą informaciją.
Nustatyta, kad Edvardas P., pažeisdamas 2005 m. Lietuvos vyriausybės nutarimo „Dėl ekonominių sankcijų, ribojančių prekybą ginklais, įgyvendinimo" bei 2014 m. Europos Tarybos sprendimo „Dėl ribojamųjų priemonių atsižvelgiant į Rusijos veiksmus, kuriais destabilizuojama padėtis Ukrainoje" nuostatas, nuo 2019 - 2020 m. muitinės deklaracijose nepateikdamas duomenų apie tikrąją prekių įsigijimo (pardavimo) šalį iš Rusijos per Kirgiziją į Lietuvą importavo beveik 1 300 ginklų, 3 300 jų dalių bei daugiau nei 20 tūkst. šaudmenų.
Bylos duomenimis, 2019-2021 m, muitinės deklaracijose nepateikdamas duomenų apie tikrąją galutinę prekių gavimo šalį Edvardas P. iš Europos Sąjungos į Kirgiziją eksportavo 406 ginklus, 16 jų dalių bei daugiau nei 500 tūkst. šaudmenų, žinodamas, jog po to ginklai bus perduodami Rusijoje esančioms įmonėms ir fiziniams asmenims.
Bylos duomenimis, siekdamas gauti leidimus ginklų, jų dalių ir šaudmenų importui/eksportui įmonės vadovas Policijos departamento licencijavimo skyriui pateikdavo dokumentus, kuriuose tyčia nebūdavo pateikiami ginklus identifikuojantys duomenys, nurodantys jų įsigijimo šalį.
Teismas konstatavo, jog Edvardas P. ir jo vadovaujama įmonė padarė didelės žalos Lietuvos interesams.
Teismo nuosprendis gali būti skundžiamas.
Kaip „Vakaro žinioms" sakė Edvardas P., jo advokatas susipažįsta su nutartimi ir spręs, ar teikti apeliacinį skundą: „Teismo prašiau mane pripažinti nekaltu."
Anot vyro, byloje kalbama apie B kategorijos ginklus, skirtus civilinei apyvartai. Įmonė užsiėmė didmenine ir mažmenine prekyba - siūlė įvairių tipų ginklus, skirtus medžioklei, pramogai.
Edvardo P. teigimu, įmonei teko bankrutuoti, nes valstybinės institucijos iš apyvartinių lėšų išėmė dideles sumas.