Tūkstančiams ūkininkų, kurie 2023-aisiais dirbo nuostolingai, už tuos metus nebus įskaitytas stažas senatvės pensijai gauti. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai bei laikinoji premjerė Ingrida Šimonytė paaiškino, kodėl.
Į laikinąją Vyriausybę Seime kreipėsi parlamentaras Valius Ąžuolas.
„Žemdirbiai už 2023 metus mokėjo socialinio draudimo įmokas ir tikėjosi gauti socialines garantijas. Po protesto Vilniuje jiems Vyriausybės buvo pažadėta, kad ši problema nekels jokių tokių dalykų ir jie socialines garantijas gaus. Bet ką tik iš jūsų Vyriausybės gavo atsakymą, kad tie jų sumokėti socialinio draudimo mokesčiai nebus įskaityti ir visos socialinės garantijos už 2023 metus iš jų bus atimtos. Kodėl taip atkeršijote žemdirbiams?" - smalsavo V.Ąžuolas.
„Atsakys Vytautas Šilinskas, nes aš nesu tikra, kad aš žinau, apie kokį raštą jūs kalbate", - pareiškė laikinoji premjerė Ingrida Šimonytė.
„Problemą žinome. Situacija yra tokia, kad reglamentavimas nesikeitė, bet yra nauja tai, kad „Sodra" pradėjo žiūrėti ne tik į jai teikiamus duomenis apie gaunamas pajamas, bet ir Mokesčių inspekcijai. Matome, kad yra nedidelė dalis dirbančiųjų, kurie Mokesčių inspekcijai nurodė, kad jie jokių apmokestinamųjų pajamų neturėjo - nulis, o „Sodrai" nurodė, kad turėjo, tam, kad galėtų susimokėti įmokas ir gauti iš „Sodros" išmokas.
Šitiems asmenims buvo išsiųsti pranešimai ir paprašyta pataisyti klaidą, priklausomai nuo to, kur ta klaida yra įvykusi: ar duomenys neteisingai buvo deklaruoti Mokesčių inspekcijai, ar neteisingai deklaruoti „Sodrai". Jeigu liks Mokesčių inspekcijai nuliai, vadinasi, „Sodrai" buvo padarytos permokos ir žmonės atgaus „Sodrai" permokėtas sumas. Situacija šiuo metu yra tokia. Tiesiog sakau, kad reglamentavimas nesikeitė. Yra nauja, kad institucijos pradėjo žiūrėti, kokius duomenis apie gautas pajamas ir sumokėtus mokesčius asmenys teikia, ir pastebėjo, kad yra nedidelė dalis asmenų, kurie teikia skirtingus duomenis. Tokiais atvejais yra būtina tas klaidas ištaisyti. Žmonės buvo apie tai informuoti", - tikino socialinės apsaugos ir darbo viceministras V.Šilinskas.
Jį papildyti panoro premjerė.
„Aš norėčiau papildyti, nes jeigu Mokesčių inspekcijai deklaruojami nuliai, vadinasi, nemokami tie mokesčiai, kuriuos priklauso mokėti į valstybės arba savivaldybės biudžetus. Čia jau žmonės turi apsispręsti: arba jie pajamų turėjo ir tada susimoka visus mokesčius, arba jeigu tiesiog bando pasinaudoti tam tikra sistemos spraga tam, kad galėtų turėti lūkesčių dėl išmokų, tai taip neturi būti. Tada yra „Sodros" įmokų permoka ir jinai bus grąžinta", - teigė I.Šimonytė.
Prieš savaitę Lietuvos ūkininkų sąjunga (LŪS) išplatino pranešimą, kad kreipiasi į jau nueinančius ir ateinančius politikus, ragindama nedelsiant spręsti dirbtinai valdininkų sukurtą problemą, kai iš 1 275 veiklos nuostolius patyrusių ūkininkų atimamas pensinis stažas už 2023 metus.
„LŪS jau beveik metus bendravo su atsakingų institucijų asmenimis, kreipėsi į aukščiausias valdžios institucijas, tačiau problemos sprendimo nesulaukė. Esame įsitikinę, kad nuo 2023 m. sausio 21 d. įsigaliojęs norminis valdžios įsakymas, kuriuo buvo pakeistos „Sodros" duomenų apie savarankiškai dirbančius asmenis pateikimo ir tikslinimo taisyklės, yra socialiai neteisingas ir pažeidžiantis žmogaus orumą bei teises, garantuojamas jam Lietuvos Respublikos Konstitucijos, - viešame kreipimesi teigė LŪS pirmininkas Raimundas Juknevičius. - Ūkininkas dirbo visus metus, mokėjo jam priklausančius visus mokesčius „Sodrai" ne tik už save, bet ir už ūkyje dirbančius darbuotojus, bet galutiniame rezultate pats liko be jokių socialinių garantijų".
LŪS pabrėžė, kad jei valdžia nesiims spręsti problemos, sąjunga neatmeta galimybės kreiptis į teismą.
„Kreipiamės į politikus su raginimu, kad jie turėtų drąsos kuo skubiau taisyti esamą situaciją, o nesulaukę iš politikų jokių veiksmų ir sprendimų, būsime priversti ūkininkų teises ginti teisme", - akcentuojama rašte.