Gyventojai nuolat raginami atsisakyti grynųjų ir pasitikėti elektroniniais pinigais, tačiau vis daugiau žmonių susiduria su atvejais, kai nebegali pasinaudoti savo pinigais. Ypač nemalonios patirtys išvykus į užsienį. Gyventojai piktinasi, kad jų pinigai sąskaitose nėra saugūs, o bankas liepia tiesiog laukti.
Tokioje nemalonioje situacijoje užsienyje atsidūrė Ligita (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi - aut. past.).
„Beveik prieš mėnesį išskridau trumpų atostogų į Bukareštą, o kadangi šioje šalyje valiuta nėra euras, tai pirmu reikalu norėjau nusiimti grynųjų. Nusprendžiau tai padaryti artimiausiame bankomate netoli viešbučio, kuriame apsistojome, tačiau 14 proc. komisinis mokestis pasirodė per didelis, todėl paspaudžiau „atšaukti operaciją". Bankomatas grąžino kortelę, su drauge dar pastoviniavome, kol tikrinome žemėlapyje kitų bankomatų lokacijas. Kadangi abi svarstėme, ar operaciją atšaukti dėl didelio komisinio mokesčio, abi puikiai žinome, kad operaciją nutraukiau. Dar keletą minučių nuo bankomato nepasitraukėme - abi puikiai žinome, kad net ir netyčia grynųjų bankomatas neišdavė", - savo istorija dalijasi Ligita.
Pinigai iš sąskaitos išgaravo
Tačiau pinigai nuo sąskaitos buvo nuskaičiuoti. Tai ji pastebėjo nusprendusi pinigus išsigryninti kitame bankomate: „Pasitikrinusi elektroninėje bankininkystėje pamačiau, kad lėšos yra rezervuotos."
„Kadangi rezervacija paprastai atšaukiama per trumpą laiką, pradžioje per daug nesijaudinau. Bet po kelių valandų, vis dar matydama rezervuotas lėšas, susisiekiau su „Swedbank" per elektroninę sistemą. Gavau automatinį pranešimą, kad su manimi susisieks per 24 valandas. Po 4 dienų - vis dar nebuvau sulaukusi jokio atsakymo.
Pakartotinai kreipiausi pati. Po kelių valandų gavau atsakymą, kad „Swedbank" užpildė pretenziją ir apie eigą mane informuos per... 15 darbo dienų. Po kelių dienų pastebėjau, kad suma ne rezervuota, o visiškai nuskaityta. Dar papildomai buvo nuskaitytas komisinis mokestis už operaciją, kurios nebuvo." Iš viso Ligitai buvo nurašyta 106,77 Eur suma.
Ji dar kartą kreipėsi į banką telefonu. „Konsultantė bandė aiškinti, kad jei būčiau naudojusis „Swedbank" bankomatu (Bukarešte?), viskas būtų greičiau. O dabar reikia laukti, kol „tas bankas siųs inkasatorius perskaičiuoti pinigus". Na, o lėšų „rezervacija", pasak konsultantės, nieko nereiškia - tai yra tas pats, kas nuskaitytos lėšos, tad ji negali būti atšaukiama ar pratęsiama", - pasakoja Ligita.
Atsiliepė daugiau nukentėjusių
Savo istorija ji pasidalijo socialiniuose tinkluose. Žmonės ėmė komentuoti, kad panašiose situacijose yra atsidūrę ne vienas. Kai kuriems taip yra nutikę ir Lietuvoje, o pinigų grąžinimo teko laukti kelias savaites. Buvo ir tokių, kurie tikino, kad užsienyje per klaidą nuskaičiuotų pinigų niekas ir negrąžino. „Mane labai tai nustebino. Nesitikėjau, kad tai yra kone įprasta praktika"., - „Vakaro žinioms" sakė Ligita.
Siūlo kantriai laukti
Praėjus banko skirtam 15 d. terminui Ligita jokių žinių nesulaukė, tad pati vėl kreipėsi į banką, iš kurio sužinojo, kad laukti teks dar ilgai. „Gavus jūsų 2025 02 21 kreipimąsi, pateiktos mokėjimo kortelių pretenzijos nagrinėjimas buvo pradėtas 2025 02 24. Peržiūrėjus ginčijamos operacijos duomenis, kreipėmės į užsienio banką aptarnaujantį bankomatą, kuriame bandėte atlikti grynųjų pinigų operaciją. Vadovaujantis tarptautinės „Mastercard" organizacijos taisyklėmis ir terminais, atsakymo iš prekybininko turime laukti iki 2025 04 18. Apgailestaujame, tačiau paspartinti proceso neturime jokių galimybių. Suprantame jūsų susirūpinimą ir patiriamus nepatogumus, kai tik gausime atsakymą iš užsienio banko, informuosime jus. Maloniai prašome kantriai laukti", - Ligitai nurodė bankas.
Tai nė kiek nepaguodė užsienyje esančios Ligitos. „Nei pinigai grąžinti, nei į klausimą apie komisinį atsakyta. Komunikacija taip pat nėra normali. Nesuprantu, kodėl bankas leido nurašyti rezervuotas lėšas, nors buvo inicijuotas ginčas. Juk galėjo jas laikyti rezervuotomis, kol situacija išsispręs. O dabar turės iš to banko susigrąžinti pinigus, nors buvo galima tiesiog atšaukti transakciją. Nesuprantu, kodėl nebendrauja, nepaaiškina, nenuramina - juk mano pinigai dingo iš jų banke esančios sąskaitos. Nesuprantu, kodėl iš pradžių sako laukti 15 darbo dienų, per kurias net nesusisiekia, o paskutinėje banko žinutėje lyg tampa aišku, kad nuo pat pradžių tas terminas buvo iki balandžio 18 d.", - stebisi Ligita.
„Vakaro žinios" kreipėsi į „Swedbank" su klausimais dėl kokių priežasčių iš žmonių nurašomi pinigai, kurie bankomato nebuvo išduoti. Taip pat teiravomės per kiek laiko įprastai tokios situacijos išsprendžiamos. Bet konkrečių atsakymų bankas nepateikė ir žiniasklaidai.