Sveikatos apsaugos ministrui Arūnui Dulkiui prakalbus apie naujai valdžiai bene neišvengiamą Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokų didinimą, parlamentarai šiuos politiko perspėjimus kritikuoja. Pasak opozicijos atstovų, pirmiausia reikėtų efektyviau naudotis šiuo metu į fondą suplaukiančiomis lėšomis. Be to, stebimasi, kodėl A. Dulkys savo kadencijos metu nesiėmė pokyčių dėl PSD didinimo.
„Tas kelias (didinti PSD įmokas – ELTA), apie kurį kalba Arūnas Dulkys, nemanau, kad yra būtinas ar neišvengiamas. Manau, kad pirmiausia reikia sutvarkyti algoritmus, išbiurokratinti pačią sistemą, kaip pinigai vaikšto“, – Eltai ketvirtadienį teigė opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos Seime seniūnė Rasa Budbergytė.
Praėjusią savaitę A. Dulkys Eltai teigė, kad nauja valdžia privalės imtis PSD įmokų didinimo. Visgi, socialdemokratė R. Budbergytė sako, kad šį klausimą reikėjo spręsti pačiam ministrui.
„Jeigu ministras Dulkys mano, kad tai vienintelis kelias, kuriuo galima išeiti iš šios situacijos (didinti PSD įmokas – ELTA), tai galėjo ją pats išspręsti“, – pabrėžė R. Budbergytė.
„Tegul Dulkys nekuria jokių stebuklingų receptų būsimoms valdžioms. (...) PSD įmokų klausimą palikime tiems, kurie pakeis šitą valdžią“, – sakė ji.
Tam antrino ir Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis, ekspremjeras Saulius Skvernelis.
„Su tuo turėjo susitvarkyti ministras, bet sprendimai daromi nebuvo“, – Eltai sakė jis.
Pasak opozicijos atstovo, šiuo metu pirmiausia reikia susitvarkyti su esama sistema ir tik tuomet svarstyti alternatyvas.
„Nieko nereikia didinti. Reikia racionaliai išnaudoti tuos pinigus, kurie yra surenkami į PSD fondus, ir nedaryti tokių reformų, kurios finansiškai yra labai imlios, bet rezultato pacientams neduoda“, – akcentavo S. Skvernelis.
Poreikio didinti PSD įmokas nemato ir koalicijos partneriai
Savo ruožtu opozicijos atstovams pritarė ir „laisvietis“ Vytautas Mitalas. Pasak jo, kol yra neįgyvendinti pažadai dėl Valstybinės ligonių kasos (VLK) reformos, tol ministro A. Dulkio argumentai, esą PSD įmokas reikia didinti, nes lietuviai jų vis dar sumoka mažiau nei vidutinis Europos Sąjungos (ES) gyventojas, yra beverčiai.
„Pirma, susitvarkykime su žemiau kabančiais vaisiais, tai yra, pavyzdžiui, VLK reforma. Reikia sutvarkyti VLK valdymą, mano supratimu, atskiriant ją nuo Sveikatos apsaugos ministerijos ir padarant normaliai veikiančiu, niekam klausimų nekeliančių pinigų skirstytoju“, – aiškino Laisvės frakcijos Seime seniūnas.
„Tada galėsime atsiversti vidurkius ir pagalvoti, ar tai, ką mes padarėme yra pakankama, ar galime kažką su įmokos dydžiu daryti. Kol tai, kas buvo žadėta, yra nepadaryta, jokių PSD keitimų būti negali“, – pabrėžė V. Mitalas.
Liberalų sąjūdžio frakcijos Seime seniūnas Eugenijus Gentvilas taip pat turėjo kritišką nuomonę. Anot jo, nėra aišku, kur būtų panaudojamos papildomai į PSD fondą suplaukiančios lėšos.
„Jeigu mes sumokame mažiau nei vidutiniai europiečiai, tai nereiškia, kad reikia apmokestinti papildomai. Žinant, kad PSD fondas turi didelius rezervus sukaupęs, nežinau, ar reikėtų didinti įmokas“, – Eltai teigė E. Gentvilas.
„Tik dar labiau kauptųsi šimtai milijonų fonde, bet nemanau, kad sutrumpėtų eilės ar atsirastų daugiau gydytojų“, – pridūrė politikas.
Praėjusią savaitę ELTA interviu metu sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys teigė, kad akivaizdu, jog nauja valdžia, nepaisant augančių finansinių poreikių krašto gynybai, privalės imtis PSD įmokų didinimo klausimo. Anot jo, tą padaryti reikėtų jau pirmojoje kitos Vyriausybės kadencijos pusėje.
Tai, kad didžiausia sveikatos sektoriaus problema yra pernelyg maža PSD įmoka A. Dulkys tvirtino manąs ir praėjusiais metais. Visgi tuomet ministras tiesiogiai neįvardijo, ar ketina siūlyti didinti PSD įmokas, jis akcentavo, kad prieš tai reikėtų užtikrinti pačios sistemos efektyvumą.