Pandemijos metu pedagogai pirmieji išbandė „AstraZeneca" vakciną, po kurios dalis jų savaitėmis negalėjo atsigauti, o dabar pedagogams nurodyta išbandyti ir dar vieną naujovę - QR kodus. Valdžia sako, kad jie svarbūs, norint žinoti, ar asmuo, dirbantis su vaikais, nėra teistas už seksualinius ar sunkius nusikaltimus, o pedagogai klausia, koks tikrasis tikslas, kai keičiama tvarka, kuri ir taip veikė.
Nuo šių metų lapkričio 1 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo nuostatos, pagal kurias visi su vaikais dirbantys specialistai privalės turėti Teisėto darbo su vaikais kodą (QR kodą), patvirtinantį, kad asmuo nėra teistas už seksualinio pobūdžio nusikaltimus prieš vaikus ar suaugusius, taip pat už kitus tyčinius sunkius ir labai sunkius nusikaltimus. QR kodai bus reikalingi ir sveikatos priežiūros specialistams, vaiko teisių apsaugos, socialines, kultūros, švietimo, sporto ir sveikatos priežiūros paslaugas vaikams teikiančiose įstaigose, įmonėse ir organizacijose. Netgi įstaigų buhalteriams ir valytojams.
Pedagogai stebisi, kam reikalinga tokia tvarka, kai iki šiol ir taip buvo prievolė darbdaviui pateikti pažymą iš Įtariamųjų, kaltinamųjų ir nuteistųjų registro. Atsiradus QR kodams, šių pažymų nebelieka.
Į „Vakaro žinias" kreipėsi pedagogė iš Vilniaus, kuri nesupranta, kam reikalingas šis QR kodas. „Visi mokytojai iš anksto tapo seksualiniais nusikaltėliais, ir visai nepaisoma nekaltumo prezumpcijos.
Iki šiol galėjome įrodyti, kad nesame pedofilai, gaudami pažymas dėl teistumo, o dabar jas pakeis QR kodas. Teiravausi Informacijos ir ryšių departamente kokia informacija bus sudėta į tą QR kodą ir gavau atsakymą, kad kol kas tik teistumas ar neteistumas. Kol kas. Kai paklausiau, kas užtikrina, kad kode nebus mano sveikatos duomenų, informacijos apie skiepus, specialistas negalėjo atsakyti. Nepasakė, ir kur bus saugomi QR kodų duomenys bei kas nutiktų, jeigu įvyktų kibernetinė ataka.
Mums sakoma, kad darbuotojo QR kodą turės tik vadovai, pats mokytojas, bet jį parodyti gali paprašyti mokinių tėvai. Kaip suprasti? Kalbama, kad negalima atskleisti savo asmens kodų bet kam, o šituos QR kodus, kur yra žymiai daugiau informacijos (pasuose teistumas neįrašomas), galima? Tėvai naršys po mokytojo duomenis?" - stebisi mokytoja. Ji įsitikinusi, kad pedagogai jau ir taip suskaitmeninti, nes jie įrašyti į mokytojų registrą, o mokiniai - į mokinių registrą.
Ji svarsto, ar QR kodas tikrai apsaugos vaikus: „Ar QR kodus gaus ir nevyriausybininkai, kurie kviečia piešti vulvas, o paskui lankosi mokyklose pasakoti vaikams apie lytinį švietimą? Girdime, kad apie masturbaciją jau pasakojama penktokams.
Ar QR kodą gautų, pavyzdžiui, šiuo metu teisiamas K.Bartoševičius? Juk dar nėra pripažintas padaręs nusikaltimą. O mokytoja Astra? Ji jau buvo įkalinta. Nesvarbu, kad dėl kovos už mūsų visų teises. O gal QR kodo kaip tik negaus ar vėliau praras tie mokytojai, kurie nesutiks klausytis seminarų apie 72 lytis ir po to ugdyti vaikų kvadroberiais?"
Vilnietė mokytoja sako, kad QR kodai gali būti tik pradžia. „Ar tai yra dar vienas žingsnis į skaitmeninį konclagerį? Galbūt esame pratinami prie sistemos, kad ateityje visuomenėje veiks socialinių kreditų sistema, kurioje QR kodai rodys ne tik žmogaus teistumą, bet ir turimą turtą, sveikatos duomenis, nuobaudas, gal net pasirinkimą balsuojant rinkimuose. Tokios praktikos kitose šalyse jau veikia. Nesi lojalus valdžiai, žiūrėk, jau ir savo banko sąskaita naudotis nebegali, neišeina viešojo transporto bilieto įsigyti, pas gydytoją užsirašyti.
Bet gal aš to nenoriu? Kodėl aš negaliu būti savimi? Turiu vardą ir pavardę, bet esu verčiama kažkokiu skaičiuku ar kodu lyg kokioje koncentracijos stovykloje. O dabar būsime skaitmeniniame konclageryje. Bet juk mes nesame skaičiai, mes turime vardus.
Berods jau yra ketinimų suskaitmeninti mūsų pasus ir juos perkelti į telefonus. Tai greitai mes nebeturėsime vardų? Tik pagalvokite, pametame telefoną ir nebelieka paso. Ką tada mūsų patogumui būtų galima padaryti? Gal čipas po oda būtų kaip tik? O jei aš nesutinku, kad man būtų skirtas QR kodas? Gimiau be telefono ar QR kodo. Tėvai davė vardą. Kodėl dabar aš tampu nepilnaverte, net nusikaltėle? Kodėl man nuolat neleidžiama dirbti ir grasinama atimti pragyvenimo šaltinį, pasmerkti mano šeimą benamystei ir badui?
Tai skiepai, tai QR kodai. Ar taip nepažeidžiamos žmogaus teisės? Kodėl teisininkai, žmogaus teisių gynėjai, profsąjungos tyli? Kokia alternatyva siūloma tiems mokytojams, kurie atsisako būti sunumeruoti kaip prekės? Kol kas grasinama tik baudomis. Nepalikta galimybė net dirbti nuotoliniu būdu", - savo mintis dėsto mokytoja iš Vilniaus.
„Vakaro žinios" susisiekė su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, kurios Komunikacijos skyrius atsakė į dažniausiai užduodamus klausimus dėl QR kodų.
- Kokiu tikslu iki šiol veikusios pažymos buvo pakeistos QR kodu? Kokią kitokią informaciją, nei iki šiol naudotos pažymos, jis pateiks?
- QR kodo mechanizmas buvo sukurtas tam, kad asmenys galėtų greičiau, patogiau ir bet kuriuo metu (skirtingai nei pažymą) gauti patvirtinimą, kad neturi teistumo už nurodytus nusikaltimus. Taip pat QR kodai skirtingai nei pažyma bus išduodami nemokamai. QR kode bus informacija apie tai, kad asmuo neturi teistumo už seksualinio pobūdžio nusikaltimus prieš vaikus ar suaugusius, taip pat kitus tyčinius sunkius ir labai sunkius nusikaltimus.
- Kokiu pavidalu pedagogas gaus QR kodą ir kam jis jį turi pateikti?
- QR kodą bus galima suformuoti per kelias minutes, prisijungus per Informatikos ir ryšių departamento (IRD) kuriamo elektroninių paslaugų portalo, atlikus asmens autentifikavimą per Elektroninius valdžios vartus. Jei asmuo neturės galimybės naudotis šiuo portalu/informacinėmis technologijomis, ir toliau bus galima kreiptis tiesiogiai į IRD dėl QR kodo išdavimo kitais būdais. QR kodas suformuojamas Įtariamųjų, kaltinamųjų ir nuteistųjų registro duomenų pagrindu. Jei registre nėra duomenų apie asmenį (apie tai, kad jis padaręs minėtus nusikaltimus), jam QR kodas suformuojamas iš karto. Jei registre yra duomenų apie asmenį, QR kodas suformuojamas arba sprendimas atsisakyti jį suformuoti priimamas per 3 darbo dienas nuo prašymo pateikimo dienos. Suformuotą QR kodą galima išsaugoti skaitmeniniu formatu (telefone, kompiuteryje ir pan.) arba atspausdinti ir pateikti darbdaviui.
- Kas turi teisę žinoti informaciją, kuri užkoduota QR kodu?
- QR kodo prašyti gali tik darbdavys, įmonės, organizacijos, įstaigos vadovas, kuris priima asmenį dirbti, teikti paslaugas, savanoriauti, stažuotis ar atlikti bet kokią kitą veiklą, susijusią su vaikais savo įstaigoje. Tėvai ar kiti vaiko atstovai pagal įstatymą QR kodo asmens gali prašyti tik tuo atveju, jei tiesiogiai patys samdo asmenį teikti paslaugas.
- Kas atsakingas už pedagogų duomenų saugojimą, susijusį su QR kodu? Kas būtų atsakingas dėl duomenų nutekėjimo?
- Atkreiptinas dėmesys, kad QR kodas patvirtins išskirtinai tik tą, kad asmuo neturi teistumo už seksualinio pobūdžio nusikaltimus prieš vaikus ar suaugusius, taip pat kitus tyčinius sunkius ir labai sunkius nusikaltimus - jei žmogus tokį teistumą turės, QR kodas jam paprasčiausiai nebus suformuojamas. Tai reiškia, kad QR kode nebus duomenų apie tai, kad asmuo padarė nusikaltimą ir kokį nusikaltimą padarė. Dėl asmens duomenų apsaugos atsako kiekvienas darbdavys Lietuvos teisės aktų nustatyta tvarka.