„Vakaro žinios" ne kratą rašė apie užsienyje gyvenančius pensininkus, kurie daug metų buvo priversti mokėti šimtus eurų, kad įrodytų „Sodrai", jog yra gyvi ir gautų jiems priklausančią senatvės pensiją. Po ne vienerius metus trukusių pažadų, naujoji tvarka, pagaliau veikia. Apie tai, kad yra gyvi, senjorai galės paliudyti ir nuotoliu.
Į redakciją jau prieš ketverius metus kreipėsi buvęs Lietuvos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Japonijoje Algirdas Kudzys, kuris po kadencijos liko gyventi Hokaido saloje. 2020 m. tapęs senjoru jis susidūrė su nepavydėtina situacija - norint gauti senatvės pensiją gyvenantiems užsienyje senjorams tenka minti biurokratinius takus. Pasirodo, jiems reikia pateikti specialią pažymą, kad žmogus yra gyvas ir tam tikroje vietoje. Užsienyje išimta tokia pažyma turi būti patvirtinta notariškai.
„Tai kainuoja apie 300 eurų. Papildomai tai turi patvirtinti prefektūros juridinis departamentas, o šių dokumentų galiojimui užsienyje dar reikia vykti į Japonijos URM, gauti šiems dokumentams apostilę. Tuomet visus šiuos dokumentus registruotu paštu siųsti į Lietuvos „Sodrą". Visas šis procesas man atsiėjo apie 500 eurų", - tuomet „Vakaro žinioms" pasakojo A.Kudzys.
Kitas variantas - skristi už daugiau kaip tūkstančio kilometrų esantį Tokiją ir asmeniškai kreiptis į Lietuvos ambasadą Japonijoje.
Tokį procesą užsienyje gyvenantiems senjorams tenka pereiti kasmet, norint gauti senatvės pensiją. Ne kiekvienas pensininkas turi galimybes kasmet tiek pakloti už reikalingus dokumentus, o kiek yra tokių, kurie dėl sveikatos negali keliauti.
„Vakaro žinios" ne kartą kreipėsi į institucijas su klausimais, kada situacija bus pakeista. Juk šiandien jau net banko paslaugos teikiamos nuotoliu. Ilgai buvo žadama sistemą tvarkyti, o dabar paaiškėjo, kad pokyčiai jau veikia.
Šiandien „Sodra" pranešė, kad nuo šiol užsienyje gyvenantys pensijų gavėjai dalį reikalingų „Sodros" formalumų galės sutvarkyti vaizdo pokalbio internetu metu. Tikimasi, kad tai supaprastins bendravimą ir leis greičiau bei patogiau spręsti klausimus, susijusius su pensijų mokėjimu, be būtinybės fiziškai atvykti į „Sodros" padalinius ar siųsti notaro patvirtintus dokumentus paštu.
Pranešama, kad šia paslauga galės pasinaudoti užsienyje gyvenantys socialinio draudimo senatvės pensijos, išankstinės senatvės pensijos, negalios, našlių ir našlaičių pensijų gavėjai, taip pat nukentėjusiųjų asmenų valstybinių pensijų bei I ir II laipsnio valstybinių pensijų gavėjai.
Kaip nurodo „Sodra", vaizdo pokalbio internetu metu pensijos gavėjo bus prašoma nurodyti savo vardą ir pavardę bei parodyti atitinkamus dokumentus. Valstybinių pensijų gavėjai taip pat turės nurodyti ir savo pilietybę, tuo metu asmenys, gaunantys tik socialinio draudimo pensiją, turės nurodyti valstybę, kurioje gyvena.
Po vaizdo pokalbio „Sodros" specialistas pats užpildys tapatybės patvirtinimo vaizdo pokalbio internetu pažymą, ją užregistruos ir perduos atitinkamam „Sodros" padaliniui. Po šios pažymos išdavimo, jei vaizdo pokalbio metu bus pateikti tinkami dokumentai, pensijos mokėjimas bus pratęstas iki kitų metų gruodžio 31 d.