respublika.lt

Sukčiai spaudžia policiją į kampą – vien per mėnesį išviliota daugiau nei milijonas eurų

(202)
Publikuota: 2025 kovo 03 16:18:00, Vytas VARUNGIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Arūnas Paulauskas. Eltos nuotr.

Daugiausia keliančių rūpesčių nusikaltimų trejetuke kartu su sukčiavimu taip pat yra vagystės ir kvaišalų platinimas. Tuo metu policijos pareigūnų gretos retėja, darbo krūvis auga, o generalinė prokurorė įspėja apie ikiteisminių tyrimų kokybę ir terminus.

 

Nusikaltėlių dažnai negali pasiekti

Policija susidūrė su didžiuliu iššūkiu - suvaldyti grėsmingai augančią sukčiavimo bangą, per kurią gyventojai netenka savo santaupų. Apie tai praeitą ketvirtadienį kalbėjo policijos generalinis komisaras Arūnas Paulauskas savo metiniame pranešime.

„Matome eksponentinį bylų augimą, kuris be galo neramina. Kitas faktorius - ištirti tuos sukčiavimus tampa vis sunkiau ir sunkiau. Šiandien sugebame ištirti iki ketvirtadalio visų sukčiavimo atvejų. Tam yra objektyvios priežastys - dažnu atveju asmenys, vykdantys sukčiavimus, mums tampa nepasiekiami. Siekiant suvaldyti šį reiškinį laukia didžiulis darbas ne tik mūsų, bet ir kitų institucijų", - tvirtino jis.

Vėliau „Eltai" policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis paaiškino, kad iš mūsų gyventojų išvilioti pinigai keliauja į kitas, dažniausiai Azijos ir Afrikos, valstybes, o Lietuva su jomis neturi teisinio bendradarbiavimo susitarimų.

Kaišys pagalius į ratus

Policijos statistika rodo, kad pernai užregistruoti 4739 sukčiavimai, o ištirta tik 1252 atvejai - vos 26,4 proc. Rodikliai iki tol nuosekliai blogėjo jau kelerius metus: 2019 m. užregistruoti 2873 sukčiavimai, ištirti 1756 atvejai (62,2 proc.), 2020 m. atitinkamai 2555 ir 1527 (59,1 proc.), 2003 m. 4003 ir 954 (23,8 proc.).

Anot A.Paulausko, nors nustatyti sukčius be galo sudėtinga, kaišioti jiems pagalius į ratus pareigūnai gali. Jis nurodė, kad jau mėnesį veikia sukčiavimų prevencijos centras, kurio pagrindinis tikslas - užkardyti tokio pobūdžio nusikaltimus.

Centras jau gavo 1700 pranešimų apie galimo internetinio sukčiavimo atvejus, iš jų 400 atvejais buvo informuoti bankai, Ryšių reguliavimo tarnyba ir kt.

„Labiausiai neraminantis skaičius - centrui per mėnesį buvo pranešta apie 1,2 mln. eurų pasisavintų pinigų. O kiek dar nepranešama policijai, lieka paslaptimi", - aiškino policijos vadovas.

Statistiką blogina vagys -„verslininkai"

Kitas pareigūnų galvos skausmas - vagystės. A.Paulausko pastebėjimu, vienu metu šie nusikaltimai buvo atslūgę. Taip atsitiko galbūt dėl to, kad žmonės per pandemiją daugiau buvo namuose.

„Šiandien matome gana ženklų vagysčių augimą. Labiausiai statistiką augina vagystės iš prekybos centrų. Dažnu atveju, prekybininkai skaičiuoja, kas jiems pigiau: pavogtos prekės ar investicija į apsaugą. Toks modelis skatina tuos vagis, pavadinsiu „verslininkus", kurie į prekybos centrus vaikšto kaip į darbą", - kalbėjo A.Paulauskas.

Jis sakė, kad su šiuo reiškiniu padės kovoti smulkių sisteminių vagysčių kriminalizavimas - „administracinių" vagių, nusikaltusių po 50-70 kartų, padaryta žala sumuojama.

Pernai policija užregistravo 12 473 vagystes, o ištyrė 6077 atvejus - 48,7 proc. Prieš penkerius metus buvo registruotas šiek tiek didesnis vagysčių skaičius, kurių ištirta tik 29 proc. 2020 m. ir 2023 m. fiksuoti atitinkamai 10655 ir 10788 atvejai, kurių ištirta 33,5 proc. ir 44,7proc.

Kvaišalų problemos vieni neįveiks

Pernai labai padaugėjo ikiteisminių tyrimų ir dėl narkotikų platinimo. A.Paulauskas pabrėžė, kad šis skaičius absoliučiai priklauso nuo proaktyvios policijos veiklos: „Jeigu nedirbame, nebus ir šių ikiteisminių tyrimų. Iš esmės matome valstybėje didžiulę problemą - narkotinių medžiagų vartojimą. Čia reikia suremti pečius. Policija viena to negalės išspręsti."

Pernai užregistruoti 3817 narkotinių medžiagų platinimo atvejai, o ištirta 85 proc., o 2019 m. -2372 atvejai, ištirta - 91,1 proc., 2020 m. - 2311 atvejų, ištirta 89,8 proc., 2023 m. - 3318 m., ištirta 84,3 proc.

„Turiu asmeninės patirties, kaip teko tvarkytis su Vilniaus romų taboru. Tačiau šiandien viskas kitaip. Dabar komunikacijai naudojamos kriptuotos platformos, kurių policijai praktiškai neįmanoma perimti, labai palengvina darbą narkotikų prekeiviams. Yra galimybė atsisiųsti atskirus komponentus, kurie kiekvienas atskirai nėra narkotinė medžiaga, bet kartu sudėjus ja tampa. Jaunimas žino, kur rasti tuos receptus, kaip pasigaminti ir tuo naudojasi", - kalbėjo generalinis komisaras.

Įvaizdis geras, gretos retėja

A.Paulauskas reziumavo, kad pernai policininkai reagavo į beveik 800 tūkst. įvykių, ištyrė per 27,5 tūkst. nusikalstamų veikų. Jis džiaugėsi geru policijos įvaizdžiu - ja pasitiki net 82 proc. šalies gyventojų, o 91 proc. žmonių jaučiasi saugūs.

Policijos vadovas pripažino, kad JAV vadovų retorika nuprausė šaltu dušu, bet ir supranta, kad ir toliau turi remti Ukrainos policiją, kuriai nuo karo pradžios jau skyrė per 2,2 mln. eurų. Anot jo, atnaujinus mūsų pareigūnų reagavimo parką 200 automobilių, apie 150 nurašytų mašinų norima pasiųsti į Ukrainą.

Generalinis komisaras apgailestavo, kad Lietuvos policijos gretos retėja: „Kiekvienais metais einama „į minusą". Reikia ieškoti sprendimų, nes policija nebeturi kur trauktis."

2024 m. pradžioje buvo 7314, o prieš metus - 7495 pareigūnų: skaičius sumažėjo apie 200 - tarsi išnyko du vidutinio dydžio komisariatai.

Jaunų žmonių nesuvilioja vos pradėjus dirbti iškart siūlomas 1000 eurų į rankas atlyginimas, lavintis siūloma „profkėje" - Lietuvos policijos mokykloje, kur mokomasi 9 mėnesius.

Pasigedo svarbiausio prioriteto

Nuo pernai rudens policijai vadovaujantis A.Paulauskas išdėstė savo komandos keturis prioritetus: policijos pajėgumų stiprinimas, biurokratijos mažinimas ir veiklos efektyvinimas, dirbtinio intelekto ir skaitmeninių sprendimų įdiegimas, pasirengimas hibridinėms grėsmėms.

Generalinė prokurorė Nida Grunskienė renginio metu vykusios diskusijos metu replikavo: „Labai norėtųsi vieno dalyko - įtraukti į prioritetus ikiteisminių tyrimų kokybę ir terminus, nes dabar turime problemą. Kiekvienas žmogus, esantis ar nukentėjusysis, ar įtariamasis, ar liudytojas tikisi greito, kokybiško ir teisingo proceso. Šiandien mes to užtikrinti negalime, nes tyrimai vyksta pakankamai ilgai, ilgą laiko tarpą neatliekami ikiteisminio tyrimo veiksmai, jau nekalbu apie jų kokybę."

A.Paulauskas pripažino, kad pareigūnai jaučia ženklų darbo krūvių augimą, o tai atsiliepia ir mikroklimatui, demotyvuoja ir kt. - dirbama ties riba: „Pats galvoju, kada gali būti pasakyta, kad stojame".

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
22
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (202)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar reikia stabdyti Nacionalinio stadiono statybas ir lėšas skirti šalies gynybai, apsaugai ir t.t?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar tikite, kad užsienio agentai daro reikšmingą įtaką Lietuvos politikai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+2 +6 C

+2 +7 C

+4 +9 C

+11 +15 C

+8 +19 C

+8 +15 C

0-5 m/s

0-4 m/s

0-5 m/s