Kokio amžiaus vaikus supažindinti su technologijomis, dažna socialinių tinklų diskusijų tema, įžiebianti aršius mamų ginčus. Tuo tarpu specialistai sako, kad vaikai iki 6 metų neturėtų leistis į draugystes su telefonais ar planšetėmis.
Neperkraukite vaiko smegenų
Žmogaus smegenis sudaro baltoji ir pilkoji medžiagos, pasak žinomos vaikų psichologės Viktorijos GRIGALIŪNIENĖS, baltoji medžiaga, t.y. neuronai, kuriais perduodama visa informacija, itin svarbi augant vaikui. Reikia stengtis, kad jos daugėtų, t.y. bendrauti, vartyti knygeles, piešti ir pan. Kai vaikams skaitoma ir vėliau vaikai patys skaito, susidaro galimybės formuotis baltajai medžiagai. Kam ji reikalinga? Ji atsiliepia mokymosi procesui. Kuo baltosios medžiagos daugiau, tuo vaiko protinė veikla geresnė.
„Kai vaikas gimsta, neuronų yra labai daug, kaip miškas. Iki 6 metų perteklinis neuronų skaičius turi „išsiravėti" ir likti tiek, kiek reikia. Nuo 2 iki 6 metų intensyviai pradeda „ravėtis" neuronai. Nuo neuronų priklauso, kaip vaikas suvoks pasaulį, kaip mokysis. Tyrimais yra įrodyta, kad vaikai, turintys autizmo spektro sutrikimą, turi ir neuronų daugiau, t.y. jų smegenys yra didesnės nei norma. Taigi labai svarbu neperkrauti, „neperdeginti" smegenų. Tegu jie užsiima kūrybine, žaidybine, muzikos veikla. Tada labai gerai aktyvuojasi smegenys", - aiškino vaikų psichologė.
Pasak V.Grigaliūnienės, idealiausias variantas, kad vaikas nedraugautų su technologijomis iki 6 metų. Žinoma, nieko nenutiks, jei koks keturmetis su tėvais pasižiūrės penkių minučių siužetą. Tačiau tik tiek. Pašnekovė apgailestauja, kad tenka matyti vaizdus, kai kavinėse jau dvimečiai apsikabinę telefonus ar kiek didesni vaikai SPA centruose „atsipalaiduoja" įnikę į planšetes.
„Būna, tėvai sako, kad vaikui duoda telefoną apie valandą ar dvi per dieną. Jie tiesiog nesusimąsto apie pasekmes vaiko smegenų vystymuisi ir tolesnei raidai. Žinoma, daugelis bando motyvuoti, kad technologijos užkariauja pasaulį. Taip, mums, suaugusiems, technologijos yra svarbu, be jų nebūtų tokios pažangos medicinoje ir kitur. Bet suaugęs žmogus jau yra sąmoningas, jo smegenys yra susiformavusios. Bet ir tai yra problema, nes daugeliui pasireiškia smegenų rūkas, nuovargio sutrikimai", - kalbėjo specialistė.
Problemos paauglystėje
Problema ir ta, kad tėvai negeba sužiūrėti, kiek vaikai laiko praleis telefone. Dažnas prisipažįsta, kad laiko nekontroliuoja, nes patys nori pailsėti po darbų. Bet tada, anot pašnekovės, ateityje negali turėti pretenzijų nei sau, nei kitam dėl pasekmių. „Daugėja vaikų, turinčių ADHD (aktyvumo ir dėmesio sutrikimas), viena iš to priežasčių yra ankstyvas technologijų naudojimas, - sakė V.Grigaliūnienė. - Vaikų dėmesio koncentracija mažėja, nes nesigamina baltoji medžiaga arba jos per mažai. Problemos išlenda, kai vaikas pradeda eiti į mokyklą, pedagogai pastebi, kad vaikas sunkiai išsėdi, dirglus. Ankstyvas technologijų naudojimas daro įtaką elgesiui, vaikai piktesni, dirglesni."
Laimei, užklupus problemoms padėti visada galima. Kai pastebimos priklausomybės užuomazgos, anot V.Grigaliūnienės, kreipiantis į specialistus galima pasiekti gerų rezultatų ir simptomai gali išnykti. Psichologai pastebi, kad į specialistus kreipiamasi dažniausiai dėl paauglių, kai šie dėl priklausomybės nuo telefono nebeatlieka namų darbų ar telefono atėmimas sukelia agresijos bangą.
Psichologė pasakojo pati sulaukianti skambučių dažniausiai dėl 12 ar 13 metų vaikų, kai tėvai pamato, kad vaiko adaptacija sutrikusi dėl priklausomybės nuo technologijų. Paskaitas apie priklausomybę nuo mobilių telefonų skaitanti V.Grigaliūnienė aiškino, jog Lietuvoje atliktas tyrimas su 1-4 klasių vaikais parodė, kad vos 2 proc. vaikų neturi mobiliųjų telefonų. Sveikatos tendencijos nedžiugina. Moksliniai tyrimai rodo, kad vaikai yra pavargę, jų miegas sutrikęs, turi impulsų kontrolės stoką. Jie nekontroliuoja pykčio.
Pasak V.Grigaliūnienės, labai svarbu, kad sąmoningi būtų ne tik tėvai, bet ir seneliai, mėgstantys lepinti savo anūkus. Seneliai turi žinoti, kokia yra nustatyta tėvų riba. „Sunku suvokti, kaip seneliai paslapčia vaikui padovanoja mobilųjį... Čia prastas tarpusavio santykis. Tai arba seneliai konkuruoja su savo vaikais ir bando parodyti, kad jie geriau žino ir yra mylimesni nei tėtis ar mama. Vadinasi, jie negalvoja apie vaiką, jie galvoja tik apie savo įvaizdį", - aiškino vaikų psichologė.
Komentuoja pradinių klasių mokytoja, specialioji pedagogė Liucija KOLPAK:
Esu Vilniaus Simono Konarskio gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui, 20 metų dirbusi su pradinukais ir 6 metus su specialiųjų poreikių mokiniais. Vedu mokymus ir konsultuoju mokytojus dėl skaitmeninių technologijų naudojimo pamokose ir darbe su spec. mokymo(si) poreikių turinčiais mokiniais. Kitaip sakant, esu technologijų entuziastė, manau, kad mokyklose tai turi būti.
Vis dėlto labai svarbu nepersistengti. Ypač su specialiųjų poreikių vaikais. Mūsų mokykloje internetas laisvai prieinamas, vaikai pamokose dirba su planšetėmis, bet viską kontroliuoja mokytojas. Pertraukų metu mes labai kontroliuojame dėl telefonų naudojimo, nes kitaip vaikai nesusikaupia pamokoje, jie nori dirgiklių, jie pripranta prie telefono rankoje.
Kai ateina naujas mokinys, aš visada tėvų paklausiu, kokia jų nuomonė apie technologijas, nes mes jas naudojame. Ne žaidimams. Dažniausiai jungiame žodyną, sprendžiame uždavinius ir panašiai. Mes kalbamės su vaikais apie technologijų pavojus, nes juk vaikams telefonas dažniausiai yra žaidimo priemonė. Manau, kenkia ne pačios technologijos, o turinys.
Pastebėjau, kad vaikai, kurie per daug „sėdi" telefonuose, ne dėl pamokų, o dėl filmų, žaidimų, yra suirzę. Mokykloje mes kontroliuojame, bet yra tėvų, kurie vaikams suteikia laisvą internetą telefone, tada niekas nesukontroliuos, koks turinys.
Iš savo praktikos galiu pasakyti, jog teko nustebti, kai pamačiau, jog net 50 proc. antrokų savo telefonuose turėjo laisvai prieinamą internetą. Vadinasi, tėvai leidžia internetu naudotis laisvai. Su tėvais diskutuojame apie turinio ribojimą vaikams, įvairias programėles, kurios padeda nustatyti turinį vaikams.
1 klasėje vaikai dažniausiai dar neturi telefonų, jie turi išmaniuosius laikrodukus. Tačiau jei vaikas turi vyresnių sesių, brolių, tai telefonas atsiranda ir jam. Tėvai perka telefonus vaikams, kai jie važinėja į būrelius. Perka kaip būtinybę.