Penktadienį Seimui pateikta rezoliucija, raginanti stabdyti aplinkos ministro Simono Gentvilo inicijuotą Valstybinių miškų urėdijos pertvarką į akcinę bendrovę. Šį dokumentą pasirašė 47 parlamentarai.
Rezoliucijos iniciatoriaus, Seimo nario Tomo Tomilino teigimu, ministrui ketinant perorganizuoti urėdiją į akcinę bendrovę, Seimas privalo imtis veiksmų, siekiant išsaugoti šalies miškus.
„Šioje kadencijoje tiek opozicijoje, tiek ir tarp valdančiųjų, gausu miškui neabejingų Seimo narių, kurie suvokia, jog miškas nėra tik rąstai. Man atrodo, rezoliucija yra idealus būdas formuoti valstybės miškų politiką nelaukiant didelių reformų ar įstatymų pakeitimų. Akivaizdu, jog Aplinkos apsaugos ministras šios kadencijos metu priklauso tai mažumai, kuri nenori nieko keisti miškų politikoje“, – sako parlamentaras.
T. Tomilinas taip pat pabrėžia, kad piliečiai savo nuomonę šiuo klausimu išreiškė daugybę kartų, tiek surinkdami daugiau kaip 17 tūkst. parašų, raginančių skirti daugiau dėmesio miškų apsaugai, tiek praėjusią savaitę iš Seimo narių ir Vyriausybės reikalaudami sustabdyti numatytą pertvarką.
„Akcinės bendrovės tikslas yra pateisinti akcininkų lūkesčius, tai yra generuoti kuo daugiau pelno. Tuo metu valstybinės įmonės tikslą formuoja valstybė, urėdijų atveju tai turėtų būti ekosistemų išsaugojimas, miškų priežiūra ir apsauga, o tik paskui kirtimai ir medienos pardavimas“, – pridūrė jis.
Rezoliucijos dėl tvarios miškų politikos projektu yra siekiama, kad gamtosauga, buveinių, ekosistemos apsauga, miško socialinė funkcija taptų lygiaverčiu tikslu Valstybinei miškų urėdijai, net jei tai vyksta konkurencingumo sąskaita
Šiuo dokumentu Vyriausybė yra raginama parengti įstatymo projektus, numatančius išplyninančių ūkinių miško kirtimų ribojimą ir visišką jų uždraudimą saugomose teritorijose ir priemiesčiuose, perorientuojant miškininkystę valstybiniuose miškuose, numatant racionalų pereinamąjį laikotarpį ir kompensacijas privatiems miškų savininkams.
Taip pat siūloma nutraukti planuojamą Valstybinių miškų urėdijos teisinio statuso keitimą į akcinę bendrovę bei parengti naują jos veiklos strategiją, užtikrinant tvarią miškininkystę. Ir kartu su 2025 m. valstybės biudžetu parengti kompensavimo savininkams už plynųjų kirtimų ribojimus ir kitus tvarios miškų politikos sprendimus mechanizmą bei lėšų poreikio planą pakeitus urėdijos tikslus.