Ne paslaptis, kad kompiuterinio raštingumo žinių neturintys ir moderniomis informacinėmis technologijomis nemokantys naudotis vyresnio amžiaus Lietuvos gyventojai vis dažniau susiduria su sunkumais. Prie pastarųjų problemų, pasak su redakcija bendravusios ponios Zofijos (pavardė redakcijai žinoma - aut. past.), galima priskirti ir antstolius.
Prabilo apie persekiojimą
Garbingo amžiaus sulaukusi p. Zofija atviravo, kad su antstoliais teko susidurti po to, kai pralaimėjo teismus namą administruojančioms ir, pasak jos, neaišku už ką iš gyventojų milžiniškų sumų reikalaujančioms bendrovėms.
„Tai jos su gyventojais nederinusios pradeda remontus, tai liftus keičia, o kai paprašai sąskaitų ir paaiškinimų, atsiriboja tylos sienomis. Matyt, todėl pinigų ne tik advokatams, bet ir, galimai, pakišoms, turi, nes pastaruoju metu teismus pradėjo laimėti", - pasakojo senolė.
Problemos, pasak jos, tuo neapsiriboja.
„Maža to, kad teismai joms keistai palankūs, tai dar tenka susidurti su antstolių savivale, kurią esu linkusi vertinti kaip persekiojimą, - skundėsi p. Zofija. - Kai bandžiau Registrų centre išsiaiškinti, kur tie antstoliai yra registruoti, man tokios informacijos gauti nepavyko - Registrų centras nurodė, kad jie nėra juridinis asmuo ar atstovybė. Tai taip išeina, kad jeigu jokios registracijos nereikia, tai antstoliu apsiskelbti ir daryti ką nori gali bet kas? Turbūt todėl jie ir dokumentus siunčia keistus, sakyčiau nelegalius - be parašų ir antspaudų. Esu pratusi, kad valdiški dokumentai būtų tvarkingi, užpildyti pagal visus reikalavimus, todėl vis bandau išsikovoti, kad man tokius ir siųstus, tačiau visi ligšioliniai mano prašymai ignoruojami."
Visgi senolė patikino ir toliau nenuleisianti rankų bei sieksianti, kad dabar antstolių sistemoje, jos supratimu, tvyranti betvarkė baigtųsi.
Antstolių rūmai - viskas yra reglamentuota
Situaciją pakomentavę Antstolių rūmai patikino, kad visa antstolių veikla yra griežtai įstatymiškai reglamentuota.
„Teisingumo ministerijos patvirtintas antstolių sąrašas yra skelbiamas Rūmų tinklapyje. Antstolių procesiniai dokumentai šiais laikais formuojami internete (Antstolių informacinėje sistemoje) ir pasirašomi antstolio elektroniniu parašu. Tokios formos dokumentai nėra tvirtinamai herbiniais antspaudais.
Peržiūrėti elektroninės formos vykdomuosius dokumentus suinteresuoti asmenys gali prisijungę prie e. vykdomosios bylos portalo www.antstoliai.lt
Jei žmogus dėl tam tikrų priežasčių (garbaus amžiaus, sveikatos būklės, socialinės padėties ar kt.) neturi galimybių prisijungti prie e. vykdomosios bylos portalo savarankiškai, jis gali kreiptis į pirminę teisinę pagalbą teikiančius specialistus. Jie gali padėti išsiaiškinti daugelį žmonėms kylančių klausimų", - buvo patikslinta gautame atsakyme.
Taip pat buvo nurodyta, kad teisės aktų nustatyta tvarka antstolis turi atskirą depozitinę sąskaitą (sąskaitas) bei kitų sąskaitų. Depozitinė sąskaita - tai banko sąskaita, skirta laikyti trečiųjų šalių lėšoms (ne sąskaitos savininko lėšoms). Antstolio depozitinėje sąskaitoje laikomos kitiems asmenims priklausančios piniginės lėšos negali būti įkeistos, areštuotos, jomis negali būti naudojamasi, disponuojama, į jas negali būti nukreipiamas išieškojimas pagal antstolio prievoles, taip pat dėl jų negali būti sudaromos indėlių sutartys.