Šiaulių meras Artūras Visockas nepaliauja grožėtis savivaldybės apmokėtu reklaminiu straipsniu viename iš šalies žurnalų, kuriame teigiama, kad Šiauliai - labiausiai augantis Lietuvos didmiestis. Žinoma, meras nutyli, kad šis augimas vyksta užsienio piliečių, kurie atvyksta čia uždarbiauti, ir karo pabėgėlių iš Ukrainos sąskaita.
Šeštadalis Šiaulių gyventojų - užsieniečiai
Registrų centro atstovas žiniasklaidai Mindaugas Samkus informavo, kad, Gyventojų registro duomenimis, Šiauliuose šiuo metu gyvena beveik 120 tūkstančių gyventojų, tačiau net 17 tūkstančių iš jų nėra Lietuvos piliečiai ir turi laikinus leidimus gyventi Lietuvoje. 7,4 tūkstančio iš jų yra Ukrainos piliečiai, kurie glaudžiasi Šiauliuose nuo jų šalyje vykstančio karo.
Šiaulių meras socialiniuose tinkluose pristato lentelę, kurios šaltinis yra neaiškus, su kitokiais Šiaulių miesto gyventojų skaičiais. Esą praėjusių metų pradžioje Šiauliuose gyveno per 106 tūkstančius žmonių, o jau šių metų pradžioje - beveik 115 tūkstančių. Gyventojų skaičius padidėjęs 4,1 procento ir tai didžiausias didėjimas tarp šalies miestų.
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Bendrųjų reikalų skyriaus Aptarnavimo ir e.paslaugų poskyrio vedėja Diana Grigienė informavo, kad šių metų sausio 1 dieną gyvenamąją vietą mieste buvo deklaravę beveik 118 tūkstančių gyventojų, o prieš metus jų buvo 3,5 tūkstančio mažiau. Savivaldybė neturi duomenų apie Šiauliuose gyvenančių užsieniečių skaičių, tačiau informavo apie pateikusius prašymus įtraukti į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų (GVNA) apskaitą.
Vien per 3 šių metų mėnesius gautas 391 toks prašymas iš Ukrainos piliečių, 360 - iš Baltarusijos piliečių, po daugiau nei 300 iš Kirgizijos, Tadžikistano, Uzbekistano, po 180 - Indijos ir Kazachstano, 45 - Pakistano, dar po kelis - iš 24 šalių piliečių, tarp kurių yra ir 18 žmonių iš Rusijos.
Praėjusiais metais situacija buvo panaši, tik skaičiai gerokai didesni. Pavyzdžiui, iš Ukrainos piliečių sulaukti 1677 prašymai įtraukti į GVNA apskaitą, tačiau ne ką mažiau tokių prašymų pateikė ir atvykėliai iš Baltarusijos - 1388. Iš jau minėtų Vidurinės Azijos šalių Šiauliuose apsistojo po 500-650 piliečių.
Kad Šiauliuose daugėja atvykėlių iš kitų šalių pastebi ir miesto gyventojai. Tūkstančius kilometrų nuo Lietuvos nutolusių pietinių valstybių gyventojų miestiečiai sutinka viešajame transporte, parduotuvėse ar tiesiog miesto gatvėse. Dauguma atvykusiųjų dirba krovinių pervežimų arba statybos sektoriuose. Reikia pažymėti, kad Šiauliuose dirba viena didžiausių Europoje krovinių pervežimo įmonė „Girteka", įdarbinanti tūkstančius užsienio piliečių. Jų dėka „auga" Šiauliai.
Augimas nėra tvarus
Šiaulietis Seimo narys Domas GRIŠKEVIČIUS sakė, jog reikia džiaugtis, kad gyventojų skaičius didėja, bet nereikia pamiršti, kad tai nėra tvarus augimas.
„Gyventojų skaičiaus didėjimas mieste padiktuotas kelių priežasčių - karo pabėgėliai iš Ukrainos ir pervežimo įmonių darbuotojai, kurie dažniausiai čia būna laikinai. Svarbu užtikrinti, kad miesto augimas būtų tvarus, dabar gi, pasikeitus situacijai krovinių pervežimo rinkoje, ir gyventojų skaičius keisis", - komentavo D.Griškevičius, priminęs, kad pasibaigus karui Ukrainoje nemenka dalis ukrainiečių planuoja grįžti į savo šalį.
Seimo narys teigė, kad užsieniečių gyvenimas Šiauliuose tam tikra dalimi teigiamai veikia miesto ekonomiką, nes jie čia nuomojasi patalpas, apsipirkinėja ir panašiai. Tačiau politikas taip pat pažymėjo, kad tolimųjų reisų vairuotojais dirbantys užsienio šalių gyventojai į Šiaulius atvyksta vieni, be savo šeimų. Jie čia atvažiuoja dirbti ir būna mieste trumpai, tik kol išvyksta į reisus. Taip pat ir didžiąją dalį Šiauliuose uždirbtų lėšų jie išsiunčia į savo šalis.
Natūralusis gyventojų prieaugis - minusinis
Apžvelkime natūralųjį miesto gyventojų prieaugį. Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Vilma Melenienė informavo, kad 2022 metais Šiauliuose buvo registruoti 1026 naujagimiai, tuo tarpu mirčių skaičius didesnis - 1466. 2023 metais naujagimių skaičius dar sumažėjo iki 932. Mirčių registruota taip pat mažiau - 1282. Taigi, natūralus Šiaulių miesto gyventojų prieaugis yra neigiamas. Tiek naujagimių, tiek mirusiųjų skaičiaus mažėjimas leidžia įtarti, kad mieste mažėja ir nuolatinių jo gyventojų.
2023 metais 755 šiauliečiai išdeklaravo savo gyvenamąją vietą Šiauliuose, nes išvyko gyventi į užsienį. Reikia priminti, kad nemažai išvykusiųjų dirbti ir gyventi į kitas šalis palieka savo gyvenamąją vietą deklaravę Šiauliuose, nes grįžę atostogų gali pigiai naudotis viešosiomis paslaugomis. Į mūsų miestą pernai sugrįžo ir gyvenamąją vietą Šiauliuose deklaravo 855 Lietuvos piliečiai.
Apie savo vaikų grįžimą meras nekalba
Šiaulių meras A.Visockas įvairiomis progomis mėgsta pabrėžti gerėjantį gyvenimą Šiauliuose ir kviečia sugrįžti į miestą užsienyje gyvenančius lietuvius. Pasiteiravome mero, kada į Šiaulius sugrįš ir jo du sūnūs.
„Kaip tik šiuo metu abu mano vaikai yra Šiauliuose, toks ir yra ilgalaikis tikslas. Kviečiu visus šiauliečius grįžti namo ir kurti savo miestą, niekas kitas to nepadarys. Nuoširdžiai dėkoju visiems, kurie pastaraisiais metais prisideda prie miesto augimo ir ateities", - pakomentavo meras.
Patikslinome klausimą: nekalbame apie vaikų sugrįžimą Velykų atostogoms, o klausėme, kada jo vaikai gyvens ir vystys savo profesinę veiklą Šiauliuose. Vienas sūnus kaupia praktiką Didžiojoje Britanijoje, kitas galimai studijuoja magistrantūroje. Meras nei paneigęs, nei patvirtinęs šią informaciją, atrašė: „Atsakiau taip, kaip dabar galiu atsakyti."