Nuo šių metų sausio 1 dienos Lietuvoje veikia nauja išankstinio mokėjimo SIM kortelių registravimo tvarka, naujos SIM kortelės savininkai turės patvirtinti savo tapatybę, jeigu norės naudotis paslauga. Tikimasi, kad šie pokyčiai pažabos telefoninius sukčius. Vis dėlto nusikaltėliai irgi nesnaudžia ir renkasi kitas alternatyvas išvilioti iš žmonių pinigus.
Sukčiai renkasi kitką
Pasak Tele2" viešųjų ryšių vadovės Astos Buitkutės, taip valstybė siekia apriboti telefoninių sukčių veiklą. „Esamiems klientams nieko daryti nereikės - pokyčiai jų nepalies, jie ir toliau naudosis anksčiau įsigytais ir aktyvuotais numeriais kaip įprastai.
Nauji klientai turės registruotis.
„Pildyk" klientams patogiausias, greičiausias ir visiškai nemokamas būdas registruotis bus internetu", - pasakojo ji ir pridūrė, kad registruojantis internetu savo tapatybę bus galima patvirtinti su internetinio banko prisijungimais, „Mobile ID", „Smart ID" arba nufotografavus savo asmens dokumentą bei pateikus savo asmenukę.
A.Buitkutės teigimu, kadangi asmens identifikavimo sistema tarptautinė, išankstinio mokėjimo korteles įsigyti Lietuvoje ir savo tapatybę patvirtinti galės ir kitų šalių piliečiai.
„Papildoma alternatyva - SIM kortelę registruoti ir „Tele2" salonuose bei kitose fizinėse vietose visoje Lietuvoje. Toks registracijos būdas gali būti mokamas.
Registruotos išankstinio mokėjimo kortelės perrašymas kitam asmeniui vyks panašiai, kaip ir abonementinės mobiliojo ryšio sutarties perrašymas - reikės, kad abu asmenys atvyktų į saloną arba vienas jų pateiktų įgaliojimą", - aiškino atstovė.
Tiesa, išankstinio mokėjimo paslauga visame pasaulyje po truputį mažėjanti. Tačiau Lietuvoje, Ryšių reguliavimo tarnybos duomenimis, iš viso išankstinio mokėjimo kortelių veikia 1,2 milijono.
„Pastebime, kad sukčiai vis rečiau skambina naudodami SIM kortelės numerį - dažniau pasitelkia pokalbių programėles ar kitus virtualius sprendimus", - akcentavo pašnekovė.
Nusikaltėliai - išradingi
Buvęs policininkas, Seimo narys Dainius Gaižauskas „Vakaro žinioms" teigė, jog išankstinio mokėjimo SIM kortelių registravimo klausimas bandytas spręsti ne vieną kartą, vos ne kiekvienoje Seimo kadencijoje. Tačiau, pasak jo, mobiliojo ryšio operatoriai turėdavo savų kontrargumentų, kad tokia tvarka išbrangintų paslaugas ir panašiai.
„Minėtas klausimas buvo kriminalinės policijos iniciatyvos, ypač kai padaugėdavo sukčiavimo atvejų, - sakė Seimo narys. - Sprendimas yra, tačiau nepagalvota apie tokį dalyką, kad viskas eina į priekį. Nusikaltėliai yra išradingi ir jie labai greitai internetinėje erdvėje pasinaudos skaitmeninėmis kortelėmis, kitų valstybių kortelėmis, ir vienaip ar kitaip tas sukčiavimo klausimas, kurį aktualizuodavo policija, labai daug nusikalstamos veikos nesumažins. Bet kad šiek tiek įneš tvarkos, aš tikiu", - kalbėjo D.Gaižauskas. Pasak jo, linkę sukčiauti asmenys apeis įstatymo pataisą, ir ieškos kitų alternatyvų, galbūt pasinaudos programavimo, dirbtinio intelekto dalykais.
„Todėl teks ieškoti kitų būdų kovai su sukčiavimu. Galbūt, kaip minėjau, atsiras daugiau tvarkos, bet nusivylusių irgi bus nemažai. Tikslas - sumažinti sukčiavimo atvejų, nemanau, kad bus pasiektas. Juk sukčiavimo atvejų daugėja, - tikino politikas. - Kompiuteriniame pasaulyje su SIM kortelės registracija mes nusikalstamumo nesustabdysime, tai buvo aktualu 2015-2017 metais, bet dabar tokiame pažangos pasaulyje, kai yra dirbtinis intelektas, tai praktiškai nulinis rezultatas..."