Apeliacinis teismas ketvirtadienį atmetė šnipinėjimu Rusijai kaltinamo buvusio Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) nario Eduardo Manovo prašymą paleisti jį laisvę. Vyras ir toliau bus suimtas.
Šių metų sausį Šiaulių apygardos teismas nutarė dar trims mėnesiams pratęsti E. Manovui taikomą suėmimą. Šis sprendimas buvo apskųstas Apeliaciniam teismui.
Kaip paskelbė E. Manovo skundą išnagrinėjusios Apeliacinio teismo teisėjų kolegijos pirmininkas Ernestas Rimšelis, teismas nutarė atmesti kaltinamojo skundą ir paliko galioti Šiaulių apygardos teismo sprendimą pratęsi vyrui taikomą suėmimą trijų mėnesių laikotarpiui.
Anot teisėjo, skundas atmestas atsižvelgus į tai, kad E. Manovas, turintis ir Lietuvos, ir Rusijos pilietybę, turi galimybę pasislėpti nuo teisminio proceso.
„Yra ryšiai ne tik Lietuvoje, yra ryšiai ir su Rusijos Federacija. (...) Asmuo praeityje dirbo Rusijos karinėse pajėgose, pagal kaltinimą, bendradarbiavo su Rusija ir dabar", - dėstė E. Rimšelis.
Teisėjas, vertindamas E. Manovo advokato Mindaugo Baršausko siūlymą kaltinamajam taikyti intensyvią priežiūrą, nurodė, kad, teisėjų kolegijos vertinimu, tokia priemonė neužkirstų kelio asmeniui pasislėpti nuo teisingumo.
„Teismų praktikoje yra atvejų, kai sugadinama apykojė, mėginta išvykti į užsienį be dokumentų", - atkreipė dėmesį E. Rimšelis.
Teisėjas taip pat pažymėjo, kad teismas įvertino kaltinamojo sveikatos problemas, tačiau, teisėjų kolegijos vertinimu, tai nėra pagrindas asmeniui taikyti švelnesnę kardomąją priemonę.
„Suėmimas yra vienintelė priemonė, kuri yra efektyvi. Taip, žmogus yra garbaus amžiaus, yra sveikatos problemos, bet valstybė, kaip matome byloje, sveikatos problemomis rūpinasi", - dėstė E. Rimšelis.
Taip pat kaip vieną iš argumentų, kodėl atmestas E. Manovo prašymas, teismas įvardijo tai, kad asmuo kaltinamas labai sunkiu nusikaltimu.
Anksčiau teisme kalbėjęs E. Manovo advokatas M. Baršauskas tikino, kad 82 metų amžiaus kaltinamasis yra beveik aklas ir nejudantis, jis neturi intencijų bėgti, tad galėtų teisminiame procese dalyvauti, nebūdamas suimtas.
Pirmasis teisiamasis posėdis E. Manovo byloje Šiaulių apygardos teisme planuojamas sausio 27 dieną, ateinantį pirmadienį.
ELTA primena, kad praėjusių metų gruodžio 31 d. prokuratūra teisminiam nagrinėjimui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje 82 metų amžiaus E. Manovas yra kaltinamas šnipinėjimu Rusijai.
Anot teisėsaugos, ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad TS-LKD ir Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungai priklausęs E. Manovas slaptai bendradarbiavo su Rusijos karine žvalgyba (GRU) ir jos užsakymu rinko informaciją apie Lietuvos politinį, ekonominį gyvenimą, partijų veiklą, valstybės gynybinį potencialą, vidaus ir užsienio politiką. Teisėsaugos duomenimis, rinkta ne slapta, tačiau jautri, Rusijai svarbi informacija.
Kaip skelbė prokuratūra, Lietuvos ir Rusijos pilietybę turintis E. Manovas informaciją Rusijos GRU užsakymu pradėjo rinkti 2018 m., tačiau su juo Rusijos žvalgybos pareigūnai dėl neteisėtos veiklos esą buvo sutarę anksčiau.
Teisėsaugos duomenimis, įtariamam šnipui už informacijos rinkimą buvo mokamas piniginis atlygis.
Anot prokuratūros, šnipinėjimu kaltinamas E. Manovas turėjo priėjimą prie TS-LKD vadovų ir šios partijos veikloje dalyvaujančių valstybės pareigūnų, tačiau susitikimų su jais Seime ir Vyriausybėje nefiksuota.
Gavusi teisėsaugos patvirtinimą, jog įtarimai dėl šnipinėjimo Rusijai E. Manovui, TS-LKD Šiaulių skyriaus taryba praėjusių metų gruodžio viduryje jį pašalino iš partijos.
Tuometis Šiaulių konservatorius E. Manovas 2011 m. dalyvavo savivaldos rinkimuose, kai TS-LKD iškėlė vyro kandidatūrą į Šiaulių miesto tarybą. E. Manovas į TS-LKD įstojo 2005 m.
Vyras yra nurodęs, kad 1945 m. buvo ištremtas iš Lietuvos, prisistatė, kaip asmuo, nukentėjęs nuo 1939-1990 m. okupacijų.