Pradėjo teisti buvusį konservatorių partijos, Lietuvos tremtinių ir politinių kalinių sąjungos (LPKTS) narį Eduardą Manovą, kuris, kaip įtariama, už atlygį vykdė Rusijos žvalgybininkų užduotis. Vyras tvirtina, kad kaltinimų negalėjo perskaityti, nes yra aklas.
Prašo bylą grąžinti prokurorui
Šiaulių apygardos teismas pirmadienį ėmėsi šnipinėjimu kaltinamo 82 metų E.Manovo bylos. Lietuvos ir Rusijos pilietybes turintį šiaulietį į teismą atvežė konvojaus pareigūnai. Pernai sausį sulaikytas vyras iki šiol yra suimtas.
Teisme E.Manovas į žurnalistų klausimus neatsakinėjo. Kaip informavo „Elta", iš pradžių teisėjui vyras sakė, kad su kaltinimais nėra susipažinęs, kadangi yra aklas ir negalėjo jų perskaityti, tačiau vėliau pripažino, jog kaltinamasis aktas jam buvo perskaitytas.
Valstybinį kaltinimą palaikantis Generalinės prokuratūros prokuroras Redas Savickas paprašė bylą nagrinėti uždaruose posėdžiuose, nes nagrinėjat viešai gali būti atskleistos Lietuvos specialiųjų tarnybų naudojamos priemonės, kita žvalgybinė medžiaga, jos išviešinimas gali pakenkti ir išskirtam ikiteisminiam tyrimui. Teisėjas Audrius Sadauskas prašymą patenkino.
Kaip informavo teismas, E.Manovo advokatas paprašė bylą grąžinti prokurorui, nes, jo manymu, kaltinamasis aktas neatitinka įstatymo reikalavimų. Teismas dėl to skelbs sprendimą kitą pirmadienį.
E.Manovas laikomas Šiaulių kalėjime. Šių metų sausį suėmimas jam pratęstas trims mėnesiams. Lietuvos apeliacinis teismas praeitą ketvirtadienį atmetė E.Manovo prašymą paleisti jį laisvę. Kaip citavo „Elta" advokatą, beveik aklas ir be kitų pagalbos nejudantis kaltinamasis neturi intencijų bėgti.
Kalba apie itin griežtas instrukcijas
Kaip rašė „Vakaro žinios", bylos duomenimis, E.Manovas kaltinamas tuo, kad laikydamasis ypatingai sudėtingos konspiracijos už piniginį atlygį vykdė Rusijos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo Vyriausiosios valdybos (GRU) užduotis rinkdamas bei perduodamas informaciją. Manoma, kad jis veikė organizuota grupe su Rusijos žvalgybininkais ne vėliau kaip nuo 2018 m. iki 2024 m. sausio 13 dienos. Įtariama, kad E.Manovas rinko neįslaptintą, bet jautrią informaciją, ją analizavo, darė apibendrinimus, vertinimus, rengė informacines pažymas.
Tyrimo duomenimis, Rusijos žvalgybininkai labiausiai buvo suinteresuoti gauti informaciją apie Lietuvos gynybos, vidaus bei užsienio politiką, pasirengimą gynybai bei energetikos objektų funkcionavimą karo sąlygomis, mūsų šalyje vykusias NATO narių konsultacijas, pasirengimą pratyboms, planuojamus ginkluotės įsigijimus, LPKTS bei konservatorių partijos veiklą, šių organizacijų nariams skirtus renginius bei kitus duomenis įskaitant ir surinktus iš viešų informacijos šaltinių.
Įtariama, kad palaikydamas slaptą ryšį su GRU atstovais kaltinamasis privalėjo laikytis itin griežtų instrukcijų, buvo apmokytas naudotis suteikta šifravimo įranga, kompiuterine bei radijo technika su specialiai sukurta programine įranga, kuri rasta jo namuose sulaikymo metu
Kaip tvirtinama, galimai jis yra Rusijos karinės žvalgybos darbuotojas, profesionaliai parengtas - dirbo šios žvalgybos „nelegalų programoje".
Atrodė dūšios žmogus
Žinoma, kad vyras buvo politinis tremtinys, anksčiau ilgą laiką gyveno Rusijoje. LPKTS tarybos narė šiaulietė Eugenija Buitvydienė „Vakaro žinioms" yra sakiusi, kad E.Manovas sąjungoje pasirodė apie 2002 m. ir buvo labai aktyvus narys, fotografuodavo renginius: „Buvo mūsų labai mylimas draugas. Kuo galėdavo padėdavo, tremtinių kapinėse žolę pjaudavo, su vėliava bažnyčioje stovėdavo - buvo didžiulis Lietuvos patriotas. Nuvažiuodavo į Maskvą, kaip sakė, ten gyvena sūnus ir dukra, parodydavo anūkų nuotraukas. Atrodė tiesiog dūšios žmogus."
2011 m. konservatorių partija šio vyro kandidatūrą buvo iškėlusi į Šiaulių tarybą. Tuomet Vyriausiajai rinkimų komisijai E.Manovas nurodė, kad buvo ištremtas 1945 m., o 1969 m. baigė žurnalistiką Lvovo humanitariniame universitete. 2014 m. Šiauliuose jis pristatė savo fotografijų parodą „Lietuva - mano širdyje".
Paviešinus galimo šnipinėjimo bylą pernai gruodį E.Manovas buvo pašalintas iš konservatorių partijos.