Seimo socialdemokratų frakcija tvirtina, kad nors valdantieji laiko, jog šalis parengta ypatingoms situacijoms, šią savaitę praūžusi audra parodė, kad valstybė neparuošta reaguoti į krizines situacijas.
Socialdemokrato Kęstučio Vilkausko teigimu, Vyriausybės paruošti algoritmai ir planai buvo neveiksmingi ištikus audrai. Dėl to, anot jo, valdžia turėtų peržiūrėti institucijoms ir tarnyboms numatytus veiksmo planus.
„Ši audra tikrai ne paskutinė ir valstybė tam turi ruoštis. Be abejo, reikėtų dar kartelė peržiūrėti savo veikimo ir suderinamumo planus institucijoms ir visoms tarnyboms“, – ketvirtadienį Seime aiškino K. Vilkauskas.
„Taip, stichija yra stichija ir negalime suprognozuoti, kad ateis sekanti audra. Bet tokie veiksmai, kurie buvo per šią audrą, yra nepateisinami ir institucijos turėjo operatyviau reaguoti“, – tvirtina jis.
Taip pat, anot parlamentaro, daliai visuomenės vis neturint elektros tiekimo, dėl to kaltos įvykdytos reformos, kurios sumažino svarbiausių paslaugų tiekėjų personalo kiekį ir sumažino jų pajėgumus padėti visuomenei. Ypatingai jie išskyrė ESO personalo mažinimą.
„Raginame nedelsiant, išimtinės skubos tvarka spręsti pareigūnų trūkumo klausimus, iš esmės persvarstyti ESO priežiūros klausimus, nes ši kompanija seniai išklydo iš vėžių, o jos kategoriškas atsisakymas investuoti į elektros tinklų infrastruktūros atnaujinimą mums visiems kainuoja labai brangiai“, – tvirtino jis.
Socialdemokratai neigiamai vertina D. Kreivio pasiūlymus dėl generatorių: tai ciniška
Socialdemokratai neigiamai vertina ir energetikos ministro Dainiaus Kreivio pasisakymus, kad gyventojai patys galėtų įsigyti generatorius. Anot jų, tai „ciniškas“ patarimas, o pagalbos generatoriais, ypatingai pažeidžiamiems asmenims, tokiems kaip pensininkai ar neįgalūs asmenys, turėtų imtis institucijos.
„Kreivys ir ESO ragina nusipirkti generatorius. Aš tikiu, kad ministras yra išprusęs ir žino, kaip šiuo generatoriumi naudotis, bet ar užtikrintas, kad žmonės žino ir namų nesusidegins? Tai galbūt ESO, per savo didelius biudžetus ir turėdami atliekamų generatorių, galėtų krizės atveju ar savivaldybėms ar žmonėms pastatyti, kur labiausiai reikia“, – komentavo Eugenijus Sabutis.
„Tikrai galėtų tiems žmonėms, kurie neturi galimybių patys ar yra socialiai pažeidžiami, paleisti programą dėl pagalbos generatoriais“, – jam antrino K. Vilkauskas.
Parlamentaras E. Sabutis taip pat kritikavo finansų ministrės Gintarės Skaistės ir vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės neveiksnumą.
„Kreivys teisino ESO, kaip daug darbo daroma, kaip elektrikų komandos šalina gedimus. Tačiau keistas yra kitas dalykas, kad ESO yra jam tiesiogiai nepavaldus. ESO yra pavaldus Finansų ministerijai. Šiuo atveju ministrė nėra pasakiusi nei vieno žodžio. Taip pat nieko nepasakė ir vidaus reikalų ministrė“, – tvirtino jis.
Tuo metu Orinta Leiputė kaltino, kad reaguodama į audrą ir jos pasekmės institucijos ir tarnybos neužtikrino, kad pažeidžiamos grupės turėtų prieigą prie elektros ar mobiliojo ryšio. Anot jos, turėtų būti reglamentuojama, kad krizės atveju gyventojams būtų kuo greičiau grąžinama prieigą prie telekomunikacijų.
„Kalbama, lyg senyvo amžiaus žmogus, turintis visą kompleksą sveikatos problemų, bėgs į prekybos centrą, pirks generatorių ir spręs savo klausimus. Arba jauna šeima irgi turės tokią galimybę ir resursų. Tai yra absurdas ir ciniška. Be abejo, mes kiekvienas turime pasirūpinti savo šeima, bet permesti gyventojams yra labai nejautru“, – aiškino O. Leiputė.
„Manau, kad reikia peržiūrėti reglamentavimą ir kaip subjektai ir institucijos yra pajėgios vykdyti įsipareigojimą tam, kad galėtų užtikrinti ryšį“, – tvirtino ji.
Kaip ketvirtadienį nurodė ESO direktorius Renaldas Radvila, 11 valandą elektros šalyje neturėjo apie 27 tūkst. namų ūkių, pusė kurių – ekstremaliąją situaciją paskelbusiame Vilniaus regione. Viceministrės teigimu, iki ketvirtadienio vakaro šį skaičių tikimasi sumažinti iki 10 tūkst.
ELTA primena, kad savaitgalį ir savaitės pradžioje Lietuvoje siautė stipri audra, per ją virto medžiai, Vilniuje, Grigiškėse, žuvo 50-ties metų moteris. Savivaldybės ir gyventojai skaičiuoja milijoninę stichijos žalą.