Viena iš „Keistuolių teatro“ steigėjų Ilona Balsytė viliasi, kad galimi sprendimai dėl prieš keletą metų vykdytos rekonstrukcijos ir meno kolektyvui gresiančių finansinių nuostolių paaiškės dar kovo mėnesio pabaigoje.
„Kol kas kažko konkretaus pasakyti negaliu. Vyksta susitikimai, kalbamės, bet tai tik derybiniai procesai. (…) Įsivaizduoju, kad kažką jau konkretesnio pasakyti bus galima į kovo pabaigą“, – “, – Eltai šią savaitę teigė I. Balsytė.
Vasarį alternatyvas dėl gresiančių finansinių nuostolių su teatro vadovybe dar kartą aptarė kultūros ministras Šarūnas Birutis. Tačiau I. Balsytė tikina – galimi variantai dar vis yra svarstomi.
„Su ministru kalbėjomės apie įvairius variantus, bet jie dar tik svarstymo stadijose. (...) Tačiau, jeigu nesitikėtume, kad galime kažką išspręsti, tai turbūt nieko ir nebedarytume. Kadangi ieškome, tai tikimės, kad viskas išsispręs“, – akcentavo ji.
Tokios pozicijos laikosi ir Š. Birutis. Anot jo, ieškant susidariusios situacijos sprendimo būdų, dedamos didelės pastangos.
„Kažkokių stebuklingų naujienų kol kas nėra. Situacija yra sudėtinga, tačiau judame į priekį, dirbame. Tikiuosi, kad atrasime geriausius galimus būdus“, – šią savaitę Vyriausybėje Eltai teigė Š. Birutis.
„Reikia priimti gana sudėtingus daugiašalius sprendimus, tačiau vienaip ar kitaip esame pasiryžę išspręsti situaciją“, – tikino jis, vardindamas, kad pokalbiai vyksta ne tik su „Keistuolių teatro“ vadovybe, bet ir su Finansų ministerija, Turto banku, rekonstrukcijos projekto rangovais, Centrine projektų valdymo agentūra (CPVA).
ELTA primena, kad prieš keletą metų Europos struktūrinių fondų lėšomis vykdytos „Keistuolių teatro“ rekonstrukcijos vertė siekia 4,1 mln. eurų.
Nors rekonstrukcija turėjo būti baigta dar 2023 m. gruodį, dėl atliktų darbų kilo nesutarimų. Dar 2022 m. CPVA dalį projekto lėšų – beveik 141,5 tūkst. eurų – pripažino netinkamomis finansuoti. Be to, dėl susikaupusios daugiau kaip 0,5 mln. eurų skolos projekto rangovas „Kaminta“ padavė teatrą ir Kultūros ministeriją į teismą.
Todėl dėl laiku nebaigto projekto bei nepriduotų dokumentų, viešųjų pirkimų pažeidimų ir fragmentiško rangovo vykdyto draudimo CPVA projektui pritaikė 25 proc. dydžio korekciją – tai reiškia, kad beveik 627 tūkst. eurų išmokėtų lėšų turi būti grąžintos.
Remiantis finansavimo dokumentais, teatras turėtų baigti likusią projekto dalį ir tai padaryti savo lėšomis iki kitų metų spalio. Kitu atveju, gali tekti grąžinti visas gautas lėšas iš Europos regioninės plėtros fondo.
Aiškindamas situaciją, ministras Š. Birutis nurodė, jog dalis biurokratinių procedūrų buvo atliktos netinkamai, o buvusi Kultūros ministerijos vadovybė į susidariusią situaciją nereagavo. Todėl Š. Birutis tikino įžvelgiantis ir ministerijai vadovavusio Simono Kairio kaltę.