respublika.lt

Susipažinkinte - rečiausias Lietuvos genys

(2)
Publikuota: 2025 balandžio 13 09:34:40, Dzūkijos - Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos inf.
×
nuotr. 1 nuotr.
Šiuo metu Žuvinto biosferos rezervate pasiklausyti genių labai tinkama vieta yra pavasarėjantis Buktos gamtinis takas. E.Sukackienės nuotr.

„Jei kas užklausia apie Žuvinto genių rūšis, tai paprastai atsakome - galima pamatyti visas, išskyrus tripirštį. Rečiausia Lietuvoje genių rūšis, tripirštis genys, prieš dešimtmetį buvo aptiktas keliolika kilometrų į šiaurę nuo Žuvinto šlapiuose Varnabūdės miškuose, tačiau pačiame Žuvinto biosferos rezervate iki šiol registruotas vos kartą per visą stebėjimų istoriją", - sako Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos ekologas Arūnas Pranaitis.

 

Pasak Raudonosios Knygos, Lietuvoje perinčių genių populiacija tėra tarp 40-100 porų. Tai tipiška šiaurinių platumų taigos miškų - brandžių eglynų, kartais juodalksnynų ar pušynų su džiūstančiais medžiais rūšis, kiek gausiau aptinkama šiauriniuose, šiaurrytiniuose ir šalies vidurio rajonuose. Piečiau Lietuvos jis aptinkamas nebent kalnuotose vietovėse. Todėl visai nenuostabu, kad Suvalkijos, kuri jau priklauso Europos kontinentiniam biogeografiniam regionui, miškuose šis genys sutinkamas labai retai.

Šį pavasarį „grojantį" tripirštį genį stebėjo Žuvinto biosferos rezervato gamtotvarkos specialistas Gintaras Baublys. Pasak gamtininko, Žuvinto pelkės pakraščio juodalksniuose šalia eglyno matytas paukštis prisileido per dešimt metrų, ir išbuvo aktyvus netgi kelias valandas nuo saulės patekėjimo. Gerai išreikštą, nors negarsią, tripirščio genio trelę ne taip jau sudėtinga atskirti: ji trečdaliu ilgesnė nei didžiojo margojo genio, panaši į baltnugario bet tankėjanti pabaigoje ir dažnai kartojama. Pats paukštis yra gerokai tamsesnis už marguosius genius, be to, jo apdare visiškai nėra raudonų atspalvių, patino viršugalvis blyškiai geltonas.

„Geniams šiemet skiriame daugiau dėmesio, nes kovo mėnesį vykdėme jų valstybinį monitoringą. Žuvinto biosferos rezervato Buktos girioje skaičiuoti čia specialiai saugomi kaip „Natura 2000" paukščių rūšys vidutiniai margieji bei baltnugariai geniai. Šiemet jų garsiausias „grojimo" laikotarpis, matyt, buvo ankstyvesnis, nei įprasta - vasario pabaigoje ir kovo pradžioje, tačiau ir dabar, kartais netgi iki balandžio vidurio, tekant saulei gali išgirsti jų treles", - pasakoja A.Pranaitis.

Jei ir jūs norėtumėte šią retenybę sutikti, šiuo metu Žuvinto biosferos rezervate pasiklausyti genių labai tinkama vieta yra pavasarėjantis Buktos gamtinis takas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
21
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (2)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip vertinate premjero Gintauto Palucko darbą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar lankėtės Rusijoje arba Baltarusijoje per pastaruosius trejus metus?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+7 +12 C

+3 +13 C

+9 +14 C

+8 +18 C

+17 +21 C

+12 +18 C

0-5 m/s

0-6 m/s

0-6 m/s