Vilniaus miesto apylinkės teismas antradienį panaikino europarlamentarui Petrui Gražuliui už sovietinių simbolių demonstravimą skirtą piniginę baudą ir administracinę teiseną jo atžvilgiu nutraukė.
Praėjusių metų liepą policija P. Gražuliui už sovietinių simbolių demonstravimą ir daiktinių įrodymų slėpimą skyrė 300 eurų baudą.
Administracinė teisena P. Gražuliui pradėta po to, kai jis 2023 m. spalį tuometinei Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen bandė įteikti sovietinio tankisto uniformą. Politikas minėtą uniformą esą gavo iš piliečio mitingo prie Seimo metu. Minimą uniformą P. Gražulis žadėjo pateikti policijai.
Kaip antradienį paskelbė Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Božena Mozūraitienė, teismas tenkino P. Gražulio skundą, kuriuos jis prašė panaikinti jam skirtą pinginę baudą, ir kartu nutarė administracinę teiseną politiko atžvilgiu nutraukti.
Šis sprendimas gali būti skundžiamas apeliacine tvarka.
Anot B. Mozūraitienės, teismas atkreipė dėmesį į tai, kad 2023 m. spalį P. Gražulis sovietinio tankisto uniformos pats neatsinešė, jam uniformą davė vienas iš prie parlamento tuo metu vykusio mitingo dalyvių.
Teismo vertinimu, tuometinis Seimo narys P. Gražulis, norėdamas sovietinio tankisto uniformą įteikti tuometinei parlamento vadovei V. Čmilytei-Nielsen, nesiekė demonstruoti draudžiamos simbolikos. Pasak teisėjos, prieita išvados, kad P. Gražulis savo veiksmais norėjo pademonstruoti pasipiktinimą sovietine praeitimi, taip pat siekė politinių tikslų, žiniasklaidos dėmesio.
„Toks jo veikimas susijęs su politiniais tikslais (...), o ne su siekiu demonstruoti draudžiamą simboliką, veikti prieš demokratinę Lietuvos valstybę", - nurodė B. Mozūraitienė.
Anksčiau P. Gražulis teigė, kad V. Čmilytei-Nielsen pateikdamas sovietinio tankisto uniform, norėjo atkreipti visuomenės dėmesį į tai, kad politikės senelis esą tarnavo sovietinėje kariuomenėje.
„Pateikdamas sovietinio tankisto uniformą Seimo Pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen, norėjau atkreipti visuomenės dėmesį į jos senelio, sovietinio tankisto, dalyvavusio Lietuvos okupacijoje, ir jos tėvo, KGB rezervisto, veiklą bei jos nenorą atsiriboti nuo jų nusikaltimų prieš Lietuvą", - anksčiau Tautos ir teisingumo sąjungos išplatintame pranešime spaudai cituotas P. Gražulis.
ELTA primena, kad Vilniaus apygardos teismas yra pradėjęs nagrinėti P. Gražulio baudžiamąją bylą, kurioje jis kaltinamas LGBTQ žmonių niekinimu. Galimas nusikaltimas įvykdytas 2022 m. gegužę parlamente, Seimui svarstant Civilinės sąjungos įstatymo projektą.
Praėjusių metų birželį P. Gražulis buvo išrinktas į Europos Parlamentą (EP). Prokuratūra kreipėsi į EP su prašymu panaikinti politiko teisinę neliečiamybę, kad teismas galėtų toliau nagrinėti minėtą baudžiamąją bylą.
2023 m. gruodį Seimas panaikino šiurkščiai Konstituciją pažeidusio ir Seimo nario priesaiką sulaužiusio P. Gražulio mandatą.
Mandato netekusiam parlamentarui 10 metų uždrausta kandidatuoti į Seimą. Šį sprendimą parlamentas priėmė, atsižvelgdamas į Konstitucinio Teismo verdiktą, kuriuo buvo nuspręsta, kad P. Gražulis, balsuodamas už socialdemokratą Liną Jonauską, pažeidė Konstituciją.