Kaltinamasis „čekiukų" byloje buvęs parlamentaras ir buvęs Marijampolės savivaldybės tarybos narys Andrius Vyšniauskas į tarybos nario išlaidas neteisėtai galėjo įtraukti išlaidas už 2017 metais išsimokėjimui įgytą asmeninį mobiliojo ryšio telefoną, išmanųjį laikrodį, rodo prokuratūros paskelbti duomenys.
Tačiau buvęs politikas su kaltinimais nesutinka ir jam iškeltą bylą vadina neteisinga.
Į Kauno apygardos teisme pirmadienį numatytą savo „čekiukų" bylos nagrinėjimą atvykęs ekspolitikas A. Vyšniauskas žiniasklaidai teigia, kad savo pozicijos nekomentuos, viską pasakys teismui.
„Esu susitelkęs į gynybą teismo posėdyje, žiniasklaidai nekomentuosiu. Byla yra neteisinga, viską išgirsite teismo posėdyje", - prieš posėdį žurnalistams sakė A. Vyšniauskas. Teisme jį gina advokatas iš Vilniaus Linas Kuprusevičius.
A. Vyšniauskui pateikti kaltinimai dėl piktnaudžiavimo, sukčiavimo bei dokumentų suklastojimo ir disponavimo jais einant Marijampolės rajono tarybos nario pareigas.
Buvęs politikas sako dabar esantis Užimtumo tarnybos klientas ir nedirba.
A. Vyšniauskas per ikiteisminį tyrimą teigė, kad viską paaiškins teisme ir tikisi būti išteisintas.
„Aš ketinu apginti savo teises ir savo nekaltumą visame procese, procesas turi dvi galimas baigtis: viena galima baigtis - nutrauktas ikiteisminis tyrimas. Kaip žinome, daug ikiteisminių tyrimų Lietuvoje yra nutraukiama. Jeigu nebus geranoriškumo ir nebus noro įsiklausyti į mano poziciją toliau, tai bus teisinis procesas ir aš ketinu apsiginti teisme", - rugsėjo pradžioje, po apsilankymo Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) būstinėje Kaune, sakė A. Vyšniauskas.
Jis dabar pripažįsta, kad to tikėjosi, kad jo bylos baigtis bus kita.
„Be abejo, aš to tikėjausi (kad byla bus nutraukta - ELTA), teisme tai išdėstysiu, jeigu tai bus leista", - žurnalistams teisme sakė jis.
Kaip skelbė prokuratūra, baudžiamosios bylos duomenimis, nuo 2019 m. gegužės mėn. iki 2020 m. spalio mėn. A. Vyšniauskas, tuomet eidamas Marijampolės savivaldybės tarybos nario pareigas, įtariama, suklastojo 19 vienetų tarybos nario išlaidų suvestinių, jose pateikdamas tikrovės neatitinkančius duomenis apie neva patirtas kuro, telefono, interneto ryšio išlaidas, kaip susijusias su tarybos nario veikla.
Prokuroras Valentinas Alekna paskelbė, kad A. Vyšniauskas kaltinamas tuo, kad būdamas valstybės politiku, valstybės tarnautoju, eidamas savivaldybės tarybos nario pareigas ir būdamas Antikorupcijos komisijos pirmininku, piktnaudžiavo, sistemingai klastojo dokumentus, ir sukčiaudamas įgijo svetimą, tai yra savivaldybės turtą. Pagal prokuroro pateiktą informaciją, A. Vyšniauskas į tarybos nario išlaidas įtraukdavo išlaidas už 2017 m. išsimokėtinai įgytą telefoną, išmanųjį laikrodį „Samsung Galaxy", transporto priemonių parkavimo, dyzelinio kuro išlaidas.
„Piktnaudžiavimas siekiant turtinės naudos, tai yra sunkiausias iš nusikalstamų veikų, sukčiavimas ir dokumentų klastojimas. Yra įvairių: ir kuro įsigijimas, ir laikrodžio, mokėjimas už tam tikras paslaugas", - žurnalistams po posėdžio sakė Kauno apygardos prokuratūros prokuroras Valentinas Alekna.
Prokuroras posėdyje pirmadienį nebaigė skelbti kaltinamojo akto dėl teisėjo Valdo Vitunsko užimtumo kitose bylose. Bylos nagrinėjimas bus tęsiamas sausį.
Skaitydamas kaltinamąjį aktą, kaltintojas dažnai minėjo Irmanto V. pavardę, nes jo žiniomis, A. Vyšniauskas į išlaidas įtraukė šio asmens mokėjimus jam išduota banko kortele.
„Kol iki galo nepaskelbtas kaltinamasis aktas, aš nelabai norėčiau komentuoti. Taip, yra svetimų mokėjimo kortelių, kurių numeriai yra čekiuose, kurie patvirtina išlaidas tarybos nario", - sakė prokuroras V. Alekna.
Pasak jo, per ikiteisminį tyrimą A. Vyšniauskas neišreiškė jokios pozicijos dėl jam pareikštų kaltinimų ir parodymų neteikė.
„Tai jo teisė", - sakė prokuroras. Tiriant A. Vyšniausko bylą STT buvo apklausti liudytojai, ar jie bus apklausti, nežinoma.
Byloje civilinio ieškinio Marijampolės rajono savivaldybės nereiškė.
Anot teisėsaugos, tyrimo metu nustatyta, jog tariamai patirtos išlaidos buvo apmokėtos ir kitų asmenų banko kortelėmis. Įtariama, kad buvęs tarybos narys savivaldybės buhalterijai pateikdamas suklastotus finansinius dokumentus, apgaule įgijo 2 tūkst. 190 eurų Marijampolės savivaldybės administracijai priklausiusių lėšų.
Prokuratūros teigimu, A. Vyšniauskas piktnaudžiavo tarnybine padėtimi, siekdamas sau turtinės naudos, taip sumenkino tarybos nario autoritetą, visuomenės pasitikėjimą juo, kaip valstybės politiku, taip pat pakirto pasitikėjimą Marijampolės savivaldybe.
Šių metų rugpjūtį generalinė prokurorė Nida Grunskienė kreipėsi į Seimą, prašydama panaikinti tuometinio parlamentaro konservatoriaus A. Vyšniausko teisinę neliečiamybę. Šį prašymą Seimas patenkino.
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijoje narystę suspendavęs A. Vyšniauskas siekė parlamentaro mandato rudenį vykusiuose parlamento rinkimuose, tačiau į Seimą išrinktas nebuvo.
ELTA primena, kad visuomenininkui Andriui Tapinui inicijavus savivaldos politikų lėšų įsisavinimo tyrimą „Skaidrinam" ir dėl to kilus skandalui dėl galimo politikų piktnaudžiavimo kanceliarinėmis lėšomis, į teisėsaugos akiratį pakliuvo daugybė savivaldybių politikų.