Regionų administracinio teismo sprendimas patvirtinęs, kad „Homanit Lietuva“ statomos gamyklos poveikio aplinkai vertinimo ataskaita turi būti iš naujo vertinama, statybų proceso nepaveiks, teigia „Homanit Lietuva“ direktorius Sigitas Kilčauskas. Tuo metu Pagirių bendruomenės „Medeina" pirmininkas Vytautas Vyskupaitis tikisi, kad teismo sprendimas atkreips Lietuvos visuomenės dėmesį į problemą bei leis užtikrinti Pagirių vandenvietės saugumą.
„Gamyklos veiklai ir planams artimiausiu laikotarpiu teismo sprendimas įtakos neturės“, – Eltai tvirtino S. Kilčauskas.
„Bendruomenė siekia atkreipti visos Lietuvos visuomenės dėmesį į tai, kad šis sprendimas yra svarbus ne tik Pagirių bendruomenės narių gerovei, bet taip pat ir nacionalinio saugumo kontekste. Pagirių vandenvietė yra vienintelis Vilniaus miesto gėlo vandens šaltinis Baltarusijoje esančios Astravo atominės elektrinės avarijos atveju“, – aiškino V. Vyskupaitis.
Aplinkos apsaugos agentūra (AAA) patvirtina, kad sprendimas statyboms įtakos neturės, bet įspėja, jog tai gali paveikti taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimo galiojimą (TIPK). TIPK leidimu yra suteikiama teisė eksploatuoti taršius įrenginius, tad jį panaikinus „Homanit“ turėtų vėl vykdyti šio dokumento gavimo procedūras.
„Homanit Lietuva“ medžio plaušo plokščių gamykla jau turi galiojantį statybą leidžiantį dokumentą“, – sakė AAA.
„Šiuo atveju priimtas teismo sprendimas gali daryti įtaką veiklai išduoto taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimo galiojimą. Įsiteisėjus teismo sprendimui, naikinančiam PAV sprendimą, turėtų būti naikinamas TIPK leidimas“, – aiškinama institucijos komentare.
Visgi S. Kilčauskas teigia, kad šiuo metu vykdo konsultacijas su teisininkais ir tikisi, jog kompromisas būtų rastas. Jis pabrėžia, kad AAA sprendimas dėl aplinkos vertinimo buvo pilnai panaikintas dėl teisinių apribojimų, nors problemų rasta tik degalų tiekime.
„Teismas akcentavo, kad negali naikinti tik dalies sprendimo, todėl jis naikinamas visa apimtimi. Šiuo metu vykdome aktyvias konsultacijas su teisininkais ir aplinkosaugininkais, kaip išspręsti šį degalų tiekimo bei laikymo teritorijoje klausimą. Neabejoju, kad kompromisinis sprendimas bus rastas“, – komentavo jis.
„Homanit Lietuva“ vadovas pabrėžia, kad nors „Medeina“ reikalavo visiško PAV panaikinimo, teismas atmetė pretenzijas.
„Pagirių bendruomenės skunde teismui buvo prašoma PAV naikinti dėl gausybės priežasčių, bet teismas atmetė visas jų pretenzijas, tenkindamas tik vieną – degalų klausimą“, – sakė jis.
AAA taip pat vertina ir dar nėra priėmusi sprendimo dėl nutarties apskundimo Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.
V. Vyskupaitis: mes kovojame ne prieš verslą, bet prieš netinkamus institucijų sprendimus
V. Vyskupaitis pastebi, kad tai jau antras kartas, kai teismas nusprendžia „Homanit Lietuva“ nenaudai. Be to, anot jo, gamykla statoma teritorijoje, kur tai daryti draudžiama, todėl institucijų rekomendacijos bendrovei atrodo keistos.
„Deja, šį svarbų valstybinių išteklių apsaugos klausimą gina bendruomenė, o ne valstybė. Pagirių bendruomenė ne kartą kėlė klausimą, kodėl Ekonomikos ir inovacijų ministerija bei jai pavaldi „Investuok Lietuvoje“ stambiam investuotojui rekomendavo kurti verslą teritorijoje, kurioje jo veikla įstatymais draudžiama“, – Eltai aiškino V. Vyskupaitis.
„Bendruomenės viešo intereso gynimo iniciatyva yra nukreipta ne prieš Lietuvoje investuojantį verslą, o prieš netinkamus ir neteisėtus sprendimus priimančias Lietuvos institucijas“, – pabrėžė jis.
Anot „Medeina“ pirmininko, šiuo metu institucijos taip pat planuoja panaikinti Pagirių vandenvietės apsaugą, kas paverstų teismo sprendimus beverčiais.
„Bendruomenei nerimą kelia tolimesni valstybinių institucijų veiksmai, kuriais bandoma panaikinti Pagirių vandenvietės apsaugą. Šiuo metu yra ruošiami aplinkos ministro įsakymo pakeitimai dėl itin ženklaus vandenviečių apsaugos zonų mažinimo, kurie teismo sprendimus dėl išteklių apsaugos gali paversti beverčiais. Neatmetame, kad jau imtasi praktinių veiksmų dėl vandenvietės apsaugos zonų perskaičiavimo ir sumažinimo, nelaukiant aplinkos ministro įsakymo pakeitimo“, – komentavo jis.
„Raginame visuomenę aktyviai reaguoti į iškylančias grėsmes gamtiniams ištekliams“, – pridūrė jis.
ELTA primena, kad Regionų administracinis teismas įpareigojo Aplinkos apsaugos agentūrą iš naujo įvertinti įmonės „Homanit Lietuva“ Vilniaus rajono Pagirių kaime statomos medžio plaušo plokščių gamyklos poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą. Nors vietos bendruomenė teigia, kad įmonė veikloje planuoja naudoti kenksmingas chemines medžiagas, teismas sprendimą iš naujo įvertinti ataskaitą teigia priėmęs agentūrai netinkamai įvertinus rizikas dėl degalų naudojimo gamyboje.
Medžio plokščių gamykla, kaip pranešė teismas, veiktų geriamojo vandens vandenvietės apsaugos zonoje, kurioje yra griežtai ribojama ūkinė veikla.
Tačiau į teismą pasikreipusi Pagirių kaimo bendruomenė „Medeina“ teigia „esanti įsitikinusi“, kad plokščių gamybą šioje zonoje vykdyti norinti „Homanit Lietuva“ planuoja naudoti chemines medžiagas. Šios rizikos, gyventojų teigimu, Aplinkos apsaugos agentūra neįvertino darydama poveikio aplinkai vertinimą.
Pagirių bendruomenė taip pat kaltino agentūrą netinkamai atlikus oro taršos vertinimą, be to, teigė, kad įmonės gamyboje galimai planuojamos naudoti dervos išskirtų didesnį pavojingų medžiagų kiekį nei nurodyta poveikio aplinkai vertinimo ataskaitoje.
Nors teismas visus šiuos bendruomenės argumentus atmetė, tačiau agentūrą aplinkos vertinimą atlikti iš naujo įpareigojo dėl to, kad „nebuvo tinkamai atliktas degalų tiekimo į veiklos teritoriją klausimas“.
Kaip teigė Aplinkos apsaugos agentūra ir „Homanit Lietuva“, oro taršos ir kitos rizikos įvertintos naudojant pripažintas metodikas ir objektyvius duomenis, gamyboje bus naudojamos pažangios atliekų ir oro valymo technologijos.