respublika.lt

Turintiems skolų - žinia apie atostogas ir kokios sumos negali liesti antstolis

(95)
Publikuota: 2025 sausio 14 10:02:00, Justina GAFUROVA
×
nuotr. 1 nuotr.
Antstolių veikla yra griežtai reglamentuota, bet pasitaiko jos nesilaikančiųjų. Rimo Valeikio piešinys.

Daugybei žmonių Lietuvoje tenka susidurti su antstoliais. Ir dažniausiai tai labai nemaloni patirtis. Gyventojai skundžiasi, kad antstolių paslaugos brangios, kartais beveik nelieka pinigų pragyvenimui. Advokatas Marijus Velička dalijasi patarimais, ką verta žinoti, turint reikalų su antstoliais. Pavyzdžiui, kada galima paimti „atostogų" nuo mokėjimų ir kokios sumos pinigų antstolis negali liesti jūsų sąskaitoje.

 

Kaip tik neseniai Lietuvos antstolių rūmų iniciatyva buvo pirmą kartą sudarytas skolų žemėlapis. Iš žemėlapio matyti, kad mažiausiu pradelstų skolų bagažu išsiskiria tankiausiai apgyvendintos Lietuvos vietovės ir kurortai, o didžiausiu - rečiau apgyvendinti periferijos regionai.

Pavyzdžiui, jei tūkstančiui Birštono, Utenos rajono ir Palangos miesto savivaldybių gyventojų tenka 240-280 vnt. pradelstų skolų, tai tūkstančiui gyventojų Pagėgių savivaldybėje - vidutiniškai 900 vnt. pradelstų skolų, o Varėnos ir Šalčininkų rajonų savivaldybėse - 690-730 vnt. pradelstų skolų.

Pastarųjų trijų savivaldybių - Šalčininkų, Varėnos rajonų ir Pagėgių - gyventojai išsiskiria ir didžiausiu nesumokėtų administracinių baudų skaičiumi, kuris daugiau nei dvigubai viršija šalies vidurkį. Kiekvienam minėtų savivaldybių gyventojui vidutiniškai tenka po 127 eurus nesumokėtų baudų. Tuo metu šalies vidurkis yra 50 eurų, o mažiausias pradelstų baudų sumas turinčiose savivaldybėse - Neringos, Utenos rajono ir Birštono - 24 eurai. Didžioji dalis pradelstų administracinių baudų - už kelių eismo taisyklių pažeidimus. Ir tai būdinga visoms šalies savivaldybėms.

Skolingi ir už alimentus

Žemėlapyje taip pat matyti, kad pagal vaikams priteisto išlaikymo (vadinamųjų alimentų) skolų skaičių „pirmauja" Kelmės, Raseinių rajonų ir Pagėgių savivaldybės, kuriose tūkstančiui gyventojų vidutiniškai tenka 34 alimentų skolos. Tuo tarpu skaičiuojant pagal vienam savivaldybės gyventojui vidutiniškai tenkančią išlaikymo skolų naštą išsiskiria Biržų rajono (210 eurų), Kalvarijos (172 eurai) ir Pagėgių (166 eurai) savivaldybės. Mažiausios išlaikymo skolos - Birštono, Akmenės bei Skuodo rajonų savivaldybėse (vidutiniškai po 26 eurus vienam gyventojui).

Didžiausi laiku negrąžintų piniginių skolų kiekiai tūkstančiui gyventojų yra susikaupę Akmenės (452 vnt.), Radviliškio (441 vnt.) bei Kelmės (430 vnt.) rajonų savivaldybėse. Mažiausiai tokių skolų - Birštono (138 vnt.), Palangos miesto (145 vnt.) ir Klaipėdos rajono (151 vnt.) savivaldybėse.

Nors vidutinė negrąžinta piniginė skola, tenkanti vienam gyventojui, yra didžiausia Neringos savivaldybėje (8483 eurai), Antstolių rūmų pirmininkas Irmantas Gaidelis atkreipia dėmesį, kad tai nelaikytina ypač aukšto šio regiono gyventojų prasiskolinimo ženklu: tokį rodiklį lemia vos kelių Neringoje įkeisto nekilnojamojo turto savininkų skolos, kurios statistiškai dalijamos palyginti nedideliam skaičiui šios savivaldybės gyventojų. Toliau didžiausių negrąžintų skolų gretoje, skaičiuojant pagal dydį vienam gyventojui, rikiuojasi Vilniaus miesto (1809 eurai) ir Marijampolės (1803 eurai) savivaldybės.

Beveik trečdalį (32 proc.) iš visų antstoliams perduotų skolų privalo grąžinti gyventojai, kurių amžius 35-44 metai. Bendra šios grupės gyventojų pradelstų skolų suma sudaro 704,2 mln. eurų.

Tarp šių skolų - 42,3 mln. eurų valstybei nesumokėtų administracinių baudų, beveik 67 mln. eurų vaikams priteisto išlaikymo (alimentų) skolų, 506,3 mln. eurų piniginių skolų juridiniams ir fiziniams asmenims (įskaitant hipotekos kreditorių reikalaujamas skolas) ir kitos skolos.

Antstolis privalo palikti dalį jūsų pinigų


Nors antstolių veiklą apibrėžia įstatymai, dalis gyventojų nežino, kokios yra skolininko teisės. Advokatas Marijus Velička dalijasi patarimais, kurie gali būti naudingi žmonėms.

„Naudinga žinoti, kokios sumos pinigų, esančios jūsų sąskaitoje, antstolis niekada negali liesti, nepriklausomai nuo to, koks yra arešto mastas. Ši suma vadinama neišieškoma suma. 2025 m. tai yra 450 eurų (suma atitinka patvirtintą minimalių vartojimo poreikių dydį šalyje - aut. past.). Ši suma gali būti didinama, jeigu kreipiatės į antstolį su prašymu ir nurodote, kad gaunate pajamas iš kurių yra draudžiama arba ribojama išieškoti. Tai yra išmokos, sveikatos pašalpos ir kitos pajamos, kurios didina šią neišieškomą sumą.

Aplinkybė, kurią būtina žinoti - šia suma galima pasinaudoti tik vieną kartą per mėnesį. Jeigu tos sumos savo sąskaitoje neišnaudosite, likutis persikels į kitą mėnesį, o antstolis jį nurašys kaip skolos dengimą. Tad jeigu tos sumos neišnaudojote, likusius pinigus būtinai nusiimkite bankomate, nepalikite jų banko sąskaitoje, nes kitą mėnesį antstolis jais padengs skolos išieškojimą", - pataria advokatas.

Galima pasiimti skolos atostogas

Jis taip pat paaiškina daugybei žmonių kylantį klausimą, ar antstolis gali išieškoti pinigus iš bedarbio pašalpos: „Iš laikinojo nedarbingumo atvejais mokamų socialinio draudimo išmokų, nedarbo socialinio draudimo išmokų išieškoti galima tik pagal teismo sprendimą dėl išlaikymo išieškojimo ir pagal teismo sprendimą dėl žalos, padarytos suluošinimu ar kitaip sužalojus sveikatą, taip pat atėmus maitintojo gyvybę, atlyginimo." Tačiau daugybė žmonių dalijosi istorijomis, kad antstoliai iš jų sąskaitų nurašo visą sumą pinigų, o kartais sąskaitoje palieka ir „minusą."

Advokatas M.Velička išduoda ir dar vieną niuansą - kaip sustabdyti skolos mokėjimą antstoliams net pusei metų. „Yra teisinė galimybė, kaip padaryti, kad antstolis šešis mėnesius iš jūsų negalėtų išieškoti nė vieno euro ir turėtų panaikinti visus ant jūsų sąskaitų uždėtus areštus. Nuo 2024 m. gruodžio 1 d. įsigaliojo teisės aktas, numatantis skolos mokėjimo atostogas. Tai reiškia, kad asmuo, remdamasis šiuo teisės aktu ir atitikdamas specialius kriterijus, gali kreiptis į antstolį su prašymu suteikti jam mokestines atostogas ir antstolis privalo šį prašymą tenkinti, - sako advokatas. - Pirmas kriterijus - turite būti nedirbantis asmuo šešis mėnesius. Antras kriterijus - sutartį su nauju darbdaviu turite sudaryti po 2024 m. gruodžio 1 d. Trečias kriterijus, tik sudarę darbo sutartį, iš karto kreipkitės su prašymu į antstolį dėl skolos atostogų, kadangi šešių mėnesių periodas skaičiuojamas ne nuo prašymo parašymo, o nuo jūsų sudarytos naujos darbo sutarties dienos."

Advokatas atkreipia dėmesį į tai, kiek kartų galima pasinaudoti tokia galimybe. „Taigi, turite teisę kreiptis į antstolį, o antstolis turi pareigą tenkinti jūsų prašymą suteikti jums mokestines atostogas ir leisti jums disponuoti visais pinigais, gaunamais iš darbo santykių, panaikinti visus areštus ir nieko nedaryti šešis mėnesius. Šia išlyga galima pasinaudoti du kartus per penkerius metus ir tik atitinkant nurodytus kriterijus. Taigi, pasiruoškite ir naudokitės šia galimybe", - sako advokatas M.Velička.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
42
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (95)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip vertinate, jog magistraliniuose keliuose nebeliko apie greičio matuoklius įspėjančių ženklų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokie jums buvo 2024-ieji metai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-4 +4 C

0 +5 C

-1 +5 C

-2 +5 C

+1 +2 C

+2 +5 C

0-10 m/s

0-5 m/s

0-7 m/s