Sausio 1-ąją įsigaliojo sveikatos apsaugos ministrės Marijos Jakubauskienės įsakymas, kuriuo remiantis į Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašą įtrauktos pagrindinės Lietuvoje augančių paprastųjų musmirių psichoaktyviosios medžiagos muscimolis bei iboteninė rūgštis.
Nuo šiol už šių grybų turėjimą asmenims grės baudžiamoji atsakomybė: jei asmuo jų turės savoms reikmėms, grės laisvės atėmimas iki 2 metų, jei žmogus prisigrybaus su tikslu musmires platinti - iki 15 metų.
Pažymima, jog į atnaujintą sąrašą įtrauktas medžiagas vartoti galima tik tuo atveju, kai jos yra vaistinio preparato sudedamoji dalis. Gyventojai, šias medžiagas naudojantys savo nuožiūra, bus baudžiami pagal Baudžiamojo kodekso 259 straipsnį, kuriame numatyta atsakomybė už narkotinių ir psichotropinių medžiagų disponavimą. Prasikaltęs asmuo būtų baudžiamas bauda, areštu arba laisvės atėmimu iki dvejų metų, jei musmirių turėtų be tikslo jas platinti. Tuo atveju, jei musmirės būtų renkamos norint jas parduoti ar kitaip platinti, priklausomai nuo surinkto kiekio, gyventojams gali grėsti laisvės atėmimas iki 15 metų.
Kaip „Vakaro žinioms" sakė Sveikatos apsaugos ministerijos patarėjas Julijanas Gališanskis, ministerija Baudžiamojo kodekso nekoreguoja, tačiau kadangi minėtos dvi medžiagos įtrauktos į Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašą, už jų turėjimą galioja tokios pat nuobaudos, kaip ir už kitas jame esančias.
Pasak J.Gališanskio, rinkoje atsirandančių naujų narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo stebėseną Lietuvoje vykdo ir koordinuoja Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD), o galimą tokių medžiagų riziką vertina NTAKD direktoriaus įsakymu sudaryta Tarpžinybinė naujų psichoaktyvų efektą sukeliančių medžiagų rizikos vertinimo komisija. Sveikatos apsaugos ministerija 2024 m. gruodį gavo NTAKD siūlymą įtraukti naujas medžiagas muscimolį ir iboteninę rūgštį į kontroliuojamų medžiagų sąrašus.
„Siūlymas buvo pateiktas, kaip nurodo NTAKD, atsižvelgiant Tarpžinybinės komisijos protokole išdėstytą problemą, susijusią su augančiu paprastųjų musmirių (Amanita muscaria) vartojimu (įskaitant ir svaiginimosi tikslais) bei jo keliamu pavojumi žmogaus sveikatai, taip pat įvertinus Muitinės kriminalinės tarnybos duomenis apie pašto siuntas, fiksuotus importo, tranzito atvejus, kai buvo siunčiamos ar gabenamos džiovintos paprastosios, raudonosios musmirės", - skelbia NTAKD.
Anot specialistų, minėtosios musmirės medžiagos sukelia haliucinacijas ir sąmonės pokyčius nuo pakilumo ar padidėjusio nervingumo iki slopinimo ir komos. Taip pat jos sukelia apsinuodijimus - virškinamojo trakto bei centrinės nervų sistemos sutrikimus, pavyzdžiui, pykinimą ir vėmimą, galvos svaigimą, regos haliucinacijas, susijaudinimą, sutrikusią judesių koordinaciją, nevalingus raumenų susitraukimus ar traukulius, komą ir pan.
Pastaruoju metu muitininkai sulaikė ne vieną siuntą džiovintų musmirių iš užsienio. Pavyzdžiui, pernai sulaikyta rekordinė beveik 200 kilogramų musmirių siunta iš Baltarusijos.