Vilnietis perdavė Baltarusijos valstybinio televizijos kanalo žurnalistei daug informacijos apie šios šalies opozicijos atstovų veiklą Lietuvoje ir atsidūrė už grotų. Mūsų teisėsaugos žiniomis, moteris vykdė Baltarusijos žvalgybos organizacijos užduotis. Šią bylą palydėjo ir netikėta žūtis.
Įžvelgė opozicionierių šnipinėjimą
Vilniaus apygardos teismas penktadienį už šnipinėjimą Baltarusijai vilniečiui Mantui Danieliui skyrė 9 metus kalėti. Prokuratūra prašė pasodinti už grotų net 11 metų.
Teisininko išsilavinimą turintis 40 metų vyras praeityje teistas devynis kartus, teistumas nėra išnykęs, taip pat jis baustas administracine tvarka. Skirdama bausmę teisėja Rasa Paužaitė į tai atsižvelgė.
Kaip rašė „Vakaro žinios", byla pradėta nagrinėti pernai spalį. Teismo posėdžiai buvo uždari. Vilniaus apygardos prokuratūra tvirtino, kad M.Danielius vykdė Baltarusijos pilietės, bendradarbiaujančios su šios šalies žvalgybos organizacija, užduotis.
„Prisidengdamas savanorio veikla jis bendravo su Lietuvoje veikiančiomis organizacijomis, vienijančiomis Baltarusijos režimo demokratinę opoziciją, asmenimis, kurie po 2020 m. rugpjūtį vykusių Baltarusijos prezidento rinkimų, siekdami išvengti arešto, įkalinimo ar kitokio teisinio persekiojimo, persikėlė į Lietuvą. M.Danielius lankydavosi Baltarusijos opozicijos organizacijų patalpose, dalyvaudavo renginiuose, įtariama, rinko ir perdavė informaciją apie jų veiklą, vykdomus projektus, finansavimo šaltinius, organizacijoms priklausančius asmenis ir jų susitikimus", - nurodė prokuratūra.
Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas 2022 m. rugsėjo pabaigoje bendradarbiaujant su Valstybės saugumo departamentu. Tuomet M.Danielius buvo sulaikytas ir suimtas, o išleistas į laisvę pernai vasarį. Tačiau tą patį mėnesį prokuroro prašymu vėl pasodintas už grotų.
Perdavė daug informacijos
Kaip pranešė teismas, nustatyta, kad M.Danielius nuo 2022 m. sausio iki 2023 m. vasario surinko ir perdavė Baltarusijos valstybinio televizijos kanalo „Belarus1" žurnalistei Ksenijai Lebedevai daug ją dominančios informacijos apie baltarusių opozicijos atstovų veiklą. Teisme kaltinamasis pasinaudojo teise tylėti. Tačiau ikiteisminio tyrimo teisėjui jis pripažino dėl kaltinime nurodytos informacijos siuntimą ir rinkimą, išsamiai paaiškino aplinkybes.
Teismo vertinimu, surinkti įrodymai leido daryti išvadą, kad K.Lebedeva bendradarbiavo su Baltarusijos žvalgybos organizacija ir vykdė užduotis, o M.Danielius žinojo moters statusą - t. y. suprato, jog renka ir siunčia baltarusių KGB dominančią informaciją, ir norėjo taip veikti, vykdė žurnalistės užduotis.
Teismas pažymėjo, kad rinkdamas šią informaciją vilnietis apgaudinėjo Baltarusijos opozicijos atstovus, sukėlė pavojų nuo „Baltarusijos diktatūrinio režimo persekiojimo į Lietuvą pabėgusiems Baltarusijos Respublikos piliečiams ir jų artimiesiems." Nukentėjusiaisiais pripažinti trys asmenys.
Pats M. Danielius žiniasklaidai yra nurodęs, kad su N.Lebedeva susipažino dar 2018 m. Palangoje, kai ši darė reportažą, o bendravimas suaktyvėjo 2022 m. Vyras tvirtino, kad jai padėjo kaip žurnalistei.
Perdavė linkėjimus žurnalistei
Vis tik vyras buvo išteisintas dėl poveikio liudytojams. Jis buvo kaltinamas, kad pernai vasarį skyrus su laisvės atėmimu nesusijusią kardomąją priemonę, ne kartą pažeidė jos sąlygas bei įpareigojimą nebendrauti ir neieškoti ryšių su liudytojomis. Buvo tvirtinama, kad M.Danielius jas bandė įbauginti ir paveikti, kad duotų melagingus parodymus.
Bylos duomenimis, vienai iš liudytojų vilnietis nusiuntė SMS žinutę ir tris nuotraukas, sudarančias pagrindą manyti, kad jis turi ryšių Baltarusijoje ir gali pateikti informaciją apie ją, kurios pagrindu ji, kaip ir kiti Baltarusijos režimui nepritariantys ir oponuojantys asmenys, gali būti nuteista. Kitai moteriai siuntė ikiteisminio tyrimo procesinių dokumentų kopijas, SMS žinutę „Mantas jau kirvį galanda".
Teismas, įvertinęs žinučių turinį, nusprendė, kad jose nėra jokio tiesioginio reikalavimo pakeisti parodymus, o gali būti vertintos kaip bauginančios.
Išvedamas iš salės M.Danielius žurnalistams spėjo pasakyti, kad nuosprendį skųs: „Dėl nepagrįsto nuteisimo ir politinio susidorojimo. Mirtis fašizmui, tegyvuoja tautų draugystė, linkėjimai Ksenijai Lebedevai."
Žuvo avarijoje
Kaip rašė „Elta", M.Danielius buvo kaltinamas ir informacijos rinkimo bei perdavimo Baltarusijos žvalgybai apie baltarusių Tarptautinio Ukrainos gynybos legiono Konstantino Kalinausko pulką. 2021 m. iš Baltarusijos išvykęs V.S. užpernai kariavo šiame pulke, po tarnybos grįžo į Vilnių.
Bylos duomenimis, M. Danielius, vykdydamas K.Lebedevos užduotį, 2022 m. rugpjūtį Vilniuje buvusį karį įtikino, kad JAV ambasadą domina informacija apie pulko sudėtį, apginklavimą, logistikos ir tiekimo grandines. Įrašęs pokalbį, M.Danielius jį per „Telegram" persiuntė K. Lebedevai.
Teismui V.S. apklausti nepavyko - pernai spalį Grigiškėse automobilis „Scania" su puspriekabe atsitrenkė į šalikelėje stovėjusį automobilį „Chevrolet HHR" ir mirtinai sužalojo prie jo stovėjusį 34 metų vairuotoją.
„Jis pasakė, kad pinigai nepasiekė pulko, pasakojimas nebuvo dezinformacija, tai vėliau parodė Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio inicijuoti valymai kariuomenėje", - teigė M.Danielius.
Apie šį epizodą teismas informacijos nepateikė.
Pranešė apie kitus sulaikymus
Gali būti, kad greitai išgirsime ir apie naujas šnipų bylas. Kaip rašė „Vakaro žinios", šių metų kovą Generalinė prokuratūra paskelbė, kad dar pernai mūsų šalyje sulaikė kelis Lietuvos piliečius, kuriems buvo pareikšti įtarimai dėl šnipinėjimo Baltarusijai.
Jiems buvo pareikšti įtarimai rinkus ir perdavus neįslaptintą informaciją apie Lietuvos kariuomenę, Krašto apsaugos savanorių pajėgas, karinės technikos judėjimą ir jos dislokacijos vietas, civilinius strateginės reikšmės objektus ir pan.
Anot pareigūnų, turimi duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad įtariamieji rinko užsienio valstybės žvalgybą dominančią informaciją, ją perdavė užsakovui ir gavo už tai atlygį vykdydami atitinkamų Baltarusijos struktūrų užduotis. Įtariamieji yra Lietuvos piliečiai, neturėję leidimų dirbti su įslaptinta informacija ir galimybės tokią informaciją gauti.
Seime surengtoje spaudos konferencijoje, skirtoje 2024 m. grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimo pristatymui, Antrojo operatyvinių tarnybų departamento direktorius Elegijus Paulavičius teigė, kad teisėsaugos sulaikyti asmenys yra tarpusavyje susiję. Jis pridūrė, jog tikėtina, kad minimi Lietuvos piliečiai buvo užverbuoti, kai jie vyko į Baltarusiją.