„Vakaro žinios" ne kartą rašė apie vaistininkų skundus dėl darbo sąlygų. Neseniai jie pasakojo, kad yra priversti prakišinėti klientams jiems nereikalingų papildų ar net vaistų. O dabar pasirodo, kad dalis jų vaistinėse dirba po vieną ir neturi net kaip pavalgyti ar nubėgti į tualetą, mat negalima uždaryti vaistinės.
Vaistinių darbuotojų profesinės sąjungos socialinio tinklo anketoje pasidalinta „Camelia" tinklo darbuotojų informacija apie naujas darbo organizavimo tvarkas: „Farmacijos specialistų pertrauka pailsėti ir pavalgyti suteikiama darbo metu, ją įskaitant į darbo laiką, nepasišalinant iš darbo vietos, kitų vaistinės darbuotojų pietų pertrauka nėra įskaitoma į darbo laiką, jos trukmė - 1 val. Ir ji suteikiama ne vėliau kaip po 5 valandų nuo darbo pradžios. Uždaryti vaistinę šios pertraukos metu draudžiama."
Tokį darbą vadina katorga
Vaistininkų atstovai stebisi, kaip praktikoje turėtų atrodyti tokios tvarkos įgyvendinimas, jeigu kolegai esant atostogose, farmacininkas lieka vaistinėje dirbti vienas kaip Robinzonas Kruzas. Jie sako, kad tokios tvarkos darbą paverčia katorga. „Camelia" turbūt mano, kad farmacininkai yra aštuonkojai, galintys vienu metu krauti dėžes, konsultuoti pacientus, daryti užsakymus. Galbūt jie net moka žongliruoti „Vivavit" pakuotėmis, kai tuo pačiu metu su šypsena bando suvalgyti sumuštinį. Koks dar valgymas - parijimas. Kotletų šildymo maratonas: pasišildai, bet ateina klientas su 12 kompensuojamų receptų... Vėl šildai - vėl ateina... Galų gale, ištaikęs progą, suryji pusiau šaltą maistą kaip alkanas vilkas... Mes esame sveikatos priežiūros dalyviai, bet patys gyvename be skrandžių. Gal tai pardavimų kėlimo planas?" - stebisi vaistininkų atstovai.
Jie sako, kad kituose sektoriuose sąlygos daug palankesnės darbuotojams: „Pavydžiais žvilgsniais palydime visus tuos krautuvėlių, batų parduotuvių ir gėlių salonų darbuotojus, kurie išdidžiai kabina „Grįšime po 15 minučių" laikrodukus ant durų. Bet tik ne mūsų herojiški farmacininkai. Negi kam nors iš jų reikia pertraukos? Nereikia! Juk kėdė po užpakaliu po 5 valandų stovėjimo yra viskas, ko reikia tikram profesionalui!
O ką daryti jeigu vaistinėje nėra tualeto? Galima užsidaryti ar negalima? Dirbant vienam, tualeto pertraukėlė galima anksčiau, ar tik po 5 valandų? Kaip konsultuoti stovint penkias valandas pilna šlapimo pūsle? Matyt, krautuvininkai savo darbuotojus laiko antžmogiais, kurie pasirengę bet kokiai ekstremaliai situacijai be jokių pauzių ir pilna šlapimo pūsle galintys varžytis su olimpiniais čempionais 5 valandų stovėjimo varžybose.
Siūlome „Camelios" ofise įvesti stovimą režimą ir pertrauką stovint prie kasos po 5 valandų. Kaip sakoma: „Pradėk nuo savęs!"
Stebisi net eksministras
Tokia tvarka nustebino buvusį sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą. „Kažkoks siaubas. Nesuprantu, kodėl negalima tiesiog turėti pietų pertraukos, kurios metu vaistinė uždaroma, o vaistininkas gali nueiti pavalgyti, kaip ir vaistinių tinklų savininkai, tuo metu prabangiai valgantys verslo pietus restoranuose", - stebėjosi jis.
Vaistinių darbuotojų profesinė sąjunga kreipėsi į „Camelia" administracija su prašymais paaiškinti, kaip realybėje įgyvendinti tokius reikalavimus. Jie priminė, kad darbdaviai įsipareigoja rūpintis savo darbuotojais, todėl būtų tikslinga atnaujinti darbo tvarkos taisykles, numatant, kad vaistinės darbo metu, kai pamainoje dirba vienas farmacijos specialistas, jis turi teisę uždaryti vaistinę 15 min. pavalgymui arba fiziologinėms pertraukėlėms.
Tikina, kad uždaryti vaistinę galima
Vaistinių tinklą „Camelia" valdančios UAB „Nemuno vaistinė" generalinė direktorė Aušra Budrikienė „Vakaro žinias" patikino, kad farmacijos specialistai turi pietų pertrauką, kaip ir numatyta Darbo kodekse, kuri, darbuotojų patogumui, neišskaičiuojama iš darbo laiko, siekiant sutrumpinti darbuotojų darbo dieną.
„Farmacijos specialistai visada gali kreiptis į savo regiono vadovą su pageidavimu pietų pertraukos neįskaičiuoti į jų darbo laiką, užrakinti vaistinę pertraukos metu bei palikti darbo vietą. Tačiau, remiantis Darbo kodeksu, pietų pertraukos atveju, kai darbuotojas gali pietauti ne darbo vietoje, darbo diena pailgėja tiek, kiek truko pietų pertrauka. Taip pat šiuo atveju ant vaistinės durų atsirastų ir specialus laikroduko ženklas, kad šiuo metu vaistinė laikinai nedirba. Šį laikroduką turi kiekviena vaistinė ir jį gali naudoti", - nurodė generalinė direktorė.