respublika.lt

„Vaistų braukymas" gadina nervus ir sveikatą, bet nieko keisti nežadama

(45)
Publikuota: 2024 rugpjūčio 29 10:36:49, Edita SIAVRIS
×
nuotr. 2 nuotr.
Pacientai linkę vartoti jiems tinkančius konkrečius vaistus, net jei reikėtų mokėti brangiau. Redakcijos archyvo nuotr.

Valstybinės ligonių kasos duomenimis (VLK), kompensuojamuosius vaistus vartoja 1,24 mln. Lietuvos gyventojų, apie 40 proc. jų kompensuojama visa vaisto kaina. Vis dėlto ilgus metus vartojantys vaistus pacientai ne visada būna patenkinti, kai, pasikeitus Kompensuojamųjų vaistų kainynui, konkretus jų vaistas tampa nebekompensuojamas, - nes iš kainyno iškrito.

 

VLK užsakymu 2022 metais UAB „Spinter tyrimai" atliko gyventojų apklausą, kurioje vienas iš klausimų buvo dėl vaisto pasirinkimo, gydytojui rekomendavus vaistą su mažesne priemoka. Apklausos rezultatai parodė, kad dažniausiai linkstama pasirinkti anksčiau vartotą vaistą (44 proc.). 28 proc. apklaustųjų klaustų vaistininko rekomendacijos. 20 proc. rinktųsi vaistą su mažesne priemoka. 8 proc. nuomonės šiuo klausimu neišsakė.

Susireguliuoti gydymą sudėtinga

Pasak Lietuvos diabeto asociacijos prezidentės Vidos AUGUSTINIENĖS, nuolat vaistus vartojantys pacientai skundžiasi, kad kurį laiką vartoję konkrečius kompensuojamuosius vaistus, atėję į vaistinę jų nusipirkti, staiga nebegauna.

„Sakykime, susireguliavo žmogus kraujo spaudimą, praėjo pusę metų, pradėjo galioti naujas vaistų kainynas, o konkretus vaistas jau nebėra į jį įtrauktas, tai žmogui tada siūlomas kitas vaistas su ta pačia veikliąja medžiaga. Arba siūloma pirkti to žmogaus vartotus vaistus, bet jau už visą kainą", - pasakojo V.Augustinienė.

Lietuvos diabeto asociacijos prezidentė teigė, kad, pavyzdžiui, diabetu sergantys žmonės neretai vartoja ne vieną vaistą, gali būti vartojama net iki 5 veikliųjų medžiagų. Susireguliuoti vaistais savo sveikatą nėra taip paprasta, ypač kai žmogus serga keliomis lėtinėmis ligomis ir geria daug medikamentų. „Būna, kad nors vieną vaistą pakeitus, išsireguliuoja viskas, nors ir ta pati veiklioji medžiaga. Kiekvieno vaisto sudėtinės dalys kitokios, yra dar papildomų dalelių, kartais nors viena dalelė skiriasi, ir, būna, ji arba alergizuoja, arba „konfliktuoja" su kitais žmogaus vartojamais vaistais, ir griauna gydymą. Paprastai žmonės, nenorėdami susigriauti gydymo, tada moka už vaistą visą kainą, - kalbėjo ji. - Mes sakome, palikite, nebraukykite tų vaistų (iš Kompensuojamų vaistų kainyno, - aut. past.), tegu atsiranda nauji vaistai, įtraukite juos, bet palikite ir tuos senus."

Siekiama mažinti kainas

VLK teigimu, pernai Lietuvoje pradėtas taikyti naujas kompensuojamųjų vaistų atrankos mechanizmas, nustatantis maksimalias pacientų priemokų „lubas" ir referuojantis į mažiausias vaistų kainas Europos Sąjungoje. Maksimali paciento mokama priemoka negali viršyti 25 proc. vaisto bazinės kainos ir būti didesnė kaip 5,87 Eur.

VLK pažymi, kad Kompensuojamųjų vaistų kainynas Lietuvoje sudaromas du kartus per metus. Taip siekiama mažinti kompensuojamųjų vaistų kainas ir pacientų mokamas priemokas. „Kainyne esančių vaistų skaičius nuolat svyruoja, atsiranda naujų kompensuojamų vaistų, kai kurie neįtraukiami dėl visose Europos Sąjungos šalyse atsirandančių laikinų tiekimo sutrikimų, dėl neatitikimo paciento priemokos reikalavimams, tačiau svarbu, kad kiekvienoje vaistų grupėje pacientai galėtų rasti jų ligai gydyti reikalingą veikliąją medžiagą, vaisto formą ir stiprumą.

Taigi, į naują kainyną vieni vaistai neįtraukiami, kiti - įtraukiami jau buvę galiojančiame kainyne. Taip pat įtraukiami ir nauji vaistai, - aiškino VLK atstovė Vita Lyskoitienė. - Tarkime, vienas vaistų gamintojas nesutiko sumažinti parduodamo vaisto kainos ir šio vaisto kaina neatitinka paciento priemokos reikalavimų, - jis į kainyną įtraukiamas nebus. Tuomet kito gamintojo vaistas su ta pačia veikliąja medžiaga, atitinkantis paciento priemokos reikalavimus, bus įrašytas į kainyną."

VLK atkreipia dėmesį, kad vietoj nepatekusių į Kompensuojamųjų vaistų kainyną vaistų yra įtraukiami kiti tų pačių veikliųjų medžiagų ir dozuočių analogiški vaistai.

„Jei vaistas yra vienintelis Kompensuojamųjų vaistų kainyne ir to vaisto tiekimas sutrinka, apie tai praneša Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba ir vaistas yra išbraukiamas iš Kompensuojamųjų vaistų kainyno, o į jo vietą įrašomas kitas, tuo metu rinkoje esantis vaistas su ta pačia veikliąja medžiaga.

Tokiu atveju net jei vaisto paciento priemoka neatitinka paciento priemokos reikalavimo, jis įrašomas į kainyną su didesne, nei leidžia teisės aktai, priemoka", - aiškino V.Lyskoitienė.

 

 

 

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
21
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (45)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek dienų kitą savaitę (gruodžio 23-29 d.) dirbsite?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate I.Šimonytės Vyriausybės darbą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +5 C

+1 +6 C

-3 +3 C

+1 +4 C

0 +4 C

-3 +3 C

0-8 m/s

0-4 m/s

0-2 m/s