Po gaisro atliekų tvarkymo gamykloje, visame Vilniuje paskelbta ekstremali situacija, sako sostinės meras Valdas Benkunskas.
Pasak jo, institucijos turi susitarti kaip laikinai šalinti sostinės gyventojų atliekas, kol bus sutvarkyta gamykla.
„Visame Vilniuje paskelbta ekstremali padėtis dėl atliekų tvarkymo iššūkių. Šnekamės su privačiais subjektais, vežėjais, kurie dirba su atliekomis ir turi savo privačias rūšiavimo linijas, kad jas maksimaliai išnaudoti, kad komunalinės atliekos būtų išrūšiuotos ir jas būtų galima sudeginti kogeneracinėje jėgainėje“, – teigė V. Benskunskas.
„Laikinai pasitelkta gali būti antra opcija – Vilniaus kogeneracinėje jėgainėje kurį laiką gali būti deginamos nerūšiuotos atliekos. Institucijos dėl ekstremalios situacijos turi sutarti, padaryti visus sprendimus, kad tokia opcija atsirastų. Kritiniu atveju, atliekos gali būti šalinamos sąvartyne – tokia opcija dedama kaip paskutinė“, – akcentavo jis.
Anot mero, šiuo metu sprendžiama, kokiais būdais užtikrinti, kad atliekų tvarkymo sistema nesustotų.
„Vilniaus mieste per dieną surenkama apie 400 tonų mišrių komunalinių atliekų. Yra sugriuvusi visa atliekų tvarkymo grandinė. Viena iš esminių dalių – rūšiavimo įrenginiai neveikia, negalime pasakyti, kiek jie neveiks. Turime užtikrinti, kad sklandus atliekų tvarkymas šiomis aplinkybėmis būtų tęsiamas“, – kalbėjo V. Benkunskas.
„Galimai bus keli scenarijai, kad dalis atliekų bus tvarkomos vienu būdu, kitos kitu būdu – paskelbsime artimiausiu metu, – pabrėžė meras.
Pasak jo, dėl ekstremalios situacijos sostinės gyventojai neturėtų pajusti pokyčių.
„Mūsų pagrindinė užduotis, kad atliekų tvarkymas toliau būtų užtikrinamas, kad atliekų rinkimas iš gyventojų nestrigtų, kad jų tvarkymas ir galutinis sutvarkymas būtų kuo efektyvesnis ir sklandesnis“, – dėstė V. Benkunskas.
„Darome viską, kad žmonės nepajustų nei paslaugų kokybės prasme, nei kainodaros prasme“, – pabrėžė jis.
ELTA primena, kad sekmadienio rytą Vilniuje, Jočionių gatvėje, didelėje „Energesman“ atliekų tvarkymo gamykloje, kilo didžiulis gaisras. Pranešimas apie jį buvo gautas 7 va. 49 min. Po 10 minučių į gaisro vietą atvykus ugniagesiams, atvira liepsna degė metalinis angaras, kuriame atliekamas komunalinių atliekų mechaninis ir biologinis apdorojimas. Žmonių pastate nebuvo.
Gaisrą sekmadienį gesino per 60 Vilniaus, Panevėžio, Utenos ir Anykščių ugniagesių. Į gaisravietę suvažiavo 13 automobilinių cisternų ir 10 specialiųjų transporto priemonių – keltuvai, kopėčios, vandens transportavimo automobilis, kvėpavimo organų apsaugos aparatų automobilis, pervežamas nešvaraus vandens siurblys, gaisrinių žarnų automobiliai ir kt.
Sekmadienį, 17.30 val., buvo paskelbta gaisro lokalizacija, gaisro gesinimo darbai buvo tęsiami ir naktį. Su ugniagesiais kartu dirbo ir 8 įmonės darbuotojai su krautuvais. Visą naktį štabe budėjo ir Aplinkos apsaugos departamento, policijos bei Greitosios medicinos pagalbos tarnybos darbuotojai.
Teisėsaugos pareigūnai dėl šio didžiulio gaisro „Energesman“ atliekų rūšiavimo įmonėje Gariūnuose pradėjo ikiteisminį tyrimą. Tyrimas pradėtas dėl aplinkos apsaugos arba gamtos išteklių naudojimo arba statinių, kuriuose naudojamos ar saugomos pavojingos medžiagos arba kuriuose yra potencialiai pavojingų įrenginių ar vykdoma pavojinga veikla, priežiūros ar naudojimo taisyklių pažeidimo.