Širvintų rajono merei Živilei Pinskuvienei ir jos vyrui, Seimo nariui Jonui Pinskui - nemaloni žinia iš Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK). Pripažinta, kad abu politikai papirkinėjo rinkėjus. Mat šventiniu laikotarpiu globos namų gyventojus pavaišino iš savo pinigų pirktomis vaišėmis. Tuo tarpu iš mokesčių mokėtojų pinigų perkamus suvenyrus iš Seimo sandėlio maišais tempiantys ir rinkėjams dovanojantys Seimo nariai niekam įtarimo nekelia.
Papirkinėjo nuotoliu
VRK nustatė, kad J.Pinskus Kūčių vakarą lankydamasis Širvintų savivaldybės socialinių paslaugų centre ir perduodamas merės Ž.Pinskuvienės vaišes papirkinėjo rinkėjus. Nuspręsta, kad taip Rinkimų kodeksą pažeidė ir Živilė PINSKUVIENĖ, iš asmeninių lėšų įsigytus kepinius perdavusi centre gyvenantiems širvintiškiams. Nors pati merė įstaigose nė nesilankė.
Griežtas VRK sprendimas Živilei ir Jonui Pinskams teko todėl, jog jie abu dalyvauja sekmadienį vyksiančiuose rinkimuose į Europos Parlamentą. Tad dalintos dovanos yra vertinamos kaip papirkinėjimas.
Posėdyje pasisakiusi Ž.Pinskuvienė sakė, kad dovanos senelių namams yra ilgametė šeimos tradicija.
Globos namus lankė ir Širvintų vicemerė Laima Versekėnaitė, tarybos narė ir merės Ž.Pinskuvienės mama Marija Gudonienė, Širvintų tarybos narys Egidijus Dragūnaitis, tačiau nebuvo nustatyta, kad rinkėjus papirkinėjo ir jie, nes jie nedalyvauja EP rinkimuose. Visi komisijai atsakymus teikę politikai pažymėjo - rajono gyventojų lankymas šventiniu laikotarpiu yra tradicija, besitęsianti ne vienerius metus.
„Prasidėjus rinkiminei politinei kampanijai, asmenys, numatomi kelti kandidatais rinkimuose, turėtų susilaikyti nuo asmeninių dovanų teikimo potencialiems rinkėjams tiek tiesiogiai, tiek netiesiogiai", - rašoma VRK Teisės ir tyrimų skyriaus pažymoje. Rinkimų į Europos Parlamentą politinės kampanijos pradžia laikoma 2023 m. gruodžio 9 d., įsigaliojus Seimo nutarimui dėl rinkimų datos paskelbimo.
Po tokio sprendimo Ž.Pinskuvienė stebėjosi, kad nors pati šventiniame vakare su globos įstaigos senjorais nedalyvavo, VRK vis tiek pripažino ją papirkinėjus rinkėjus: „Suprantu, kad šiandienos Lietuvoje, valdomoje konservatorių, nuodėmė būti Pinskuviene! Nuodėmė sakyti tiesą ir nebijoti kritikos konservatorių mohikanams. VRK sprendimą priėmė net ir žinodama, jog Kūčių vakarą nebuvau tuose senelių namuose." Širvintų merė tikina, kad tokį VRK sprendimą ketina skųsti teismui. „Visgi man už visus VRK sprendimus brangesnės yra tradicijos ir ta šiluma, kuria nuolat dalinamės su vienatvės ir ligos pakirstais žmonėmis", - sako Ž.Pinskuvienė.
A.Zuoko dovanos įtarimo nesukėlė
Įdomu tai, kad kai kurie politikai sulaukia VRK kirčių, o kiti - ne. Lankytis savivaldybės įstaigose (ir dažnai ne tuščiomis) švenčių metu - gana dažna tradicija įvairiuose miestuose. Labai panašią tradiciją turi ir kitas Lietuvoje žinomas politikas - buvęs Vilniaus miesto meras, o dabar tarybos narys Artūras Zuokas. Jis jau ne vienerius metus Kūčių naktį lanko sostinėje dirbančių tarnybų darbuotojus. Ir, beje, taip pat veža dovanų skanėstų. Apie tai jis skelbia ir socialiniuose tinkluose.
Štai 2022 m. Kūčių vakarą jis taip pat vyko į tokį naktinį žygį. „Jau tradicinis Kūčių vakaro apsilankymas tarnybose, kurios dirba, kai mes ramiai švenčiame su savo artimaisiais. Atrodo naktis rami, kaip ir turėtų būti. Gaisrų nėra, gatvėse ramu, o ir greitosios pagalbos gydytojai turės laiko arbatai su šviežiu šimtalapiu. Autobusai ir troleibusai grįžta į parkus, tik „Grindos" vyrai skuba į gatves su barstytuvais, nes temperatūra krenta... Miestas saugus! Su Šv. Kalėdomis visus!", - socialiniame tinkle rašė A.Zuokas, įdėjęs ir kelias nuotraukas su darbuotojais bei jo dovanotu šimtalapiu. Tuo metu jau vyko 2023 m. savivaldos rinkimų, kuriuose dalyvavo ir A.Zuokas, rinkiminė kampanija.
Tačiau A.Zuokas rinkėjų papirkinėtojo etiketės neužsidirbo. „Vakaro žinios" pasiteiravo, ar VRK nors kartą yra atlikusi tyrimą dėl tokio A.Zuoko vaišingumo? Tačiau atstovė nurodė, kad tyrimas nė karto nebuvo atliktas.
Seimo narius gelbėja statutas
Be to, Lietuvoje jau įprasta, kad Seimo nariai taip pat mielai dovanoja dovanas savo rinkėjams. Šiemet netgi buvo paviešinta, kiek dovanų ir suvenyrų iš Seimo sandėlio tam reikalui tempia Seimo nariai. Per trejus metus parlamentarai iš Seimo sandėlio pasiėmė suvenyrų ir reprezentacinių dovanų už daugiau kaip 483 000 eurų.
Daugiausia suvenyrams ir dovanoms išleido Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narys Valius Ąžuolas. Iš viso per trejus metus iš Seimo sandėlio jis pasiėmė 8459 daiktus už beveik 29 tūkst. eurų.
Skelbiama, kad V.Ąžuolas iš viso pasiėmė 3280 rašiklius, 636 šokoladinių saldainių rinkinius, 566 pakuotes kavos, 467 gertuves ir puodelius, 78 skėčius, 35 kuprines, 18 sieninių laikrodžių, 15 kvepiančių žvakių, 12 gintarinių vėrinių, 7 staltieses ir 6 gintarines apyrankes. Taip pat už 1400 eurų įsigijo 100 Sveikatos teisės instituto išleistos knygos „Baimės metas" kopijų. Žiniasklaidai V.Ąžuolas ne kartą teigė, kad visas šias gėrybes veža dovanų, kai vyksta į mokyklas, kitas įstaigas, bendruomenės renginius savo apygardoje.
„Vakaro žinios" teiravosi, ar VRK yra tokius atvejus tyrusi ir pripažinusi Seimo narius papirkinėjant rinkėjus. VRK atstovė nurodė, kad Seimo nariams papirkinėti rinkėjų kaip ir negalima, tačiau kai kalba pasisuka apie reprezentacijai skirtas išlaidas - klausimas tampa keblus.
„Seimo narys, eidamas Seimo nario pareigas, turi teisę naudoti Seimo reprezentacijai skirtas priemones. Siekiant išvengti galimų rinkėjų papirkimo atvejų, šios priemonės negali būti jokia forma, turiniu ir būdais naudojamos vykstančios politinės kampanijos tikslais. VRK kontroliuoja, ar kandidatai ir politinės kampanijos dalyviai laikosi Rinkimų kodekse numatytų politinės reklamos skleidimo reikalavimų, taip pat ar nepažeidžia draudimo papirkti rinkėjus, tačiau komisija neturi pareigos spręsti klausimų dėl Seimo reprezentavimui skirtų priemonių naudojimo tvarkos. Seimo narių veiklą reglamentuoja taip pat ir Seimo statutas", - nurodė VRK atstovė Indrė Ramanavičienė.