Vilniaus rajono savivaldybė sulaukia vis daugiau kritikos dėl to, kad rajone trūksta darželių, kurie ugdytų vaikus lietuvių kalba. Vietiniai piktinasi, jog tai - diskriminacija. Tuo metu savivaldybė tikina, kad situacija sprendžia, nors su gyventojais bendrauti nėra linkusi.
Į „Vakaro žinių" redakciją kreipėsi gyventojas Algimantas Jankauskas, kuris stebisi Vilniaus rajono savivaldybės vangiu darbu, siekiant užtikrinti pakankamą vietų skaičių darželiuose, kurie ugdytų vaikus lietuvių kalba. Vyras kreipėsi į savivaldybę dėl šio klausimo ir pateikė skundą dėl pažeidžiamų lietuvių tautybės vaikų teisių.
„Matyt, meras pamiršo, ką kalbėjo 2023 metais, po savivaldybių rinkimų, kai sakė, kad pagal nacionalinį planą neturi likti žmonių, kurie neturi vietų darželiuose. Žadėjo, kad ras patalpas, kurias bus galima pritaikyti švietimo poreikiams.
Kita vertus, švietimo kokybę atspindi ir faktas, kiek Lietuvos valstybės piliečių ir Lietuvos sostinės - Vilniaus krašto - piliečių, yra ugdomi valstybine lietuvių kalba. Faktai rodo, kad Vilniaus rajone dalis ugdytinių lieka už borto, nes lietuviukų į darželius nepriima!" - skunde savivaldybei rašė ponas Algimantas.
Jis stebisi, nejau Vilniaus rajono savivaldybei per sunkus uždavinys pastatyti tipinius modulinius vaikų darželius: „Trūksta tik noro! Tik noro, kad Vilniaus rajonas pasijustų Lietuvos dalimi! Kodėl Kauno rajono darželiuose per 5 metus buvo sukurta 100 kartų daugiau naujų vietų, negu Viliaus rajono lietuvių kalba ugdančiuose darželiuose?
Ir dar vienas nusistebėjimas, galimai lemiamas lietuviukams darželinukams - Vilniaus rajono savivaldybės taryboje darbuojasi tik 5 lietuviai!"
Į redakciją jis kreipėsi tuomet, kai beveik du mėnesius nesulaukė atsako iš savivaldybės, nors pateikus skundą, gavo atsakymą, kad pretenzija užregistruota ir perduota merui. Algimantui susisiekus su „Vakaro žiniomis", mūsų žurnalistai patys kreipėsi į Vilniaus rajono savivaldybę su klausimais.
Savivaldybės atstovė Jolanta Gulbinovič patikino, kad problemą dėl vietų trūkumo darželiuose stengiamasi spręsti. Pasak jos, savivaldybė priėmė sprendimus dėl naujų ikimokyklinių ir priešmokyklinių ugdymo grupių steigimo ar jų praplėtimo: prie Vilniaus r. Nemėžio šv. Rapolo Kalinausko gimnazijos, Vilniaus r. Nemėžio vaikų lopšelio-darželio ir Vilniaus r. Buivydiškių vaikų darželio pastatų numatoma prijungti korpusus-priestatus, kuriuose įsikurtų ikimokyklinio ugdymo grupės (ne mažiau 230 naujų vietų). Numatoma, kad preliminari projekto vertė siekia 3,2 mln. Eur. Iš jų ES lėšos - 1,6 mln. Eur, valstybės biudžeto - 1,12 mln. Eur, savivaldybės biudžeto - 0,48 mln. Eur.
Taip pat paminėtas ir nuo 2024 m. rugsėjo 1 d. atidaromas naujai pastatytas (125 vietų) vaikų lopšelis-darželis Didžiosios Riešės gyvenvietėje, kuriame bus įsteigtos 6 grupės. Vilniaus r. Vaidotų mokykloje-darželyje „Margaspalvis aitvarėlis", kuris taps lopšeliu-darželiu, nuo naujų mokslo metų bus sukomplektuota papildoma ikimokyklinio ugdymo grupė. Visose išvardintose įstaigose bus grupės lietuvių ugdomąja kalba.
Tačiau paaiškėjo, kad bendrauti su gyventojais, savivaldybė nelinkusi. „Vakaro žinioms" pasiteiravo, kodėl Vilniaus rajono savivaldybė neatsako gyventojui į užklausą? „Vilniaus rajono savivaldybė sulaukia įvairių asmenų kreipimųsi. Vienuose jų prašoma konkreti ir aiški informacija, ją savivaldybė suteikia, kituose - išreiškiama asmens nuomonė ir pozicija. Jūsų minimo piliečio rašte buvo išsakyta jo pozicija, su kuria savivaldybė susipažino. Atsakymai piliečiams pateikiami vadovaujantis teisės aktuose numatytais terminais. Atsakymo pateikimo laikas priklauso nuo reikalingos surinkti medžiagos kiekio ir kt."
Tačiau „Vakaro žinių" skaitytojas Algimantas turi savo atsakymo variantą: „Ar dėl to, kad esu lietuvis?"
Vyras tokį savivaldybės elgesį ketina skųsti Seimo kontrolieriams.