Vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius tikina, kad buvusios ministerijos vadovybės inicijuotą struktūrinę policijos reformą yra būtina peržiūrėti. Nors, anot jo, kol kas dar svarstoma, kaip ši pertvarka galėtų būti įgyvendinta, neatmetama, kad vyriausieji komisariatai bus stambinami.
„Manau, kad tą įstatymą reikia grąžinti Vyriausybei ir iš naujo persvarstyti. (...) Klausimą dėl (policijos struktūros – ELTA) stambinimo palikčiau politinei diskusijai. Vidaus reikalų ministerija dėl to taip pat diskutuoja, todėl šiuo metu nesinori imtis kažkokių svarbesnių sprendimų“, – antradienį lankydamasis Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos posėdyje kalbėjo V. Kondratovičius.
„Tačiau matome, kad situacija statutinėse struktūrose arba, jeigu paimsime prokuratūrą, tai ir teismų praktikos reformos vis tiek kažkokia tai prasme eina į stambinimą. (...) Tam tikri regionai pagal našumą yra žymiai daugiau apkrauti negu kiti regionai. Todėl šioje vietoje tikrai reikalinga analizė ir peržiūra. Nesakau, kad mūsų pozicija yra tęsti tai, kas buvo siūloma, tačiau turime tai peržiūrėti“, – pabrėžė jis.
Taip pat V. Kondratovičius nurodė, kad Viešojo saugumo tarnybos (VST) prie Policijos departamento jungti neplanuojama.
„VST turėtų būti atskira institucija“, – surengto posėdžio metu tvirtino ministras.
V. Kondratovičius, kalbėdamas apie policijos sistemos struktūros stambinimą, teigė, kad galima būtų kalbėti ne apie komisariatų apjungimą, o apie tam tikrų funkcijų konsolidavimą. Ministras kaip tinkamą tokios praktikos pavyzdį įvardijo jau penkerius metus trunkantį eksperimentą, kai Šiaulių ir Telšių apskričių vyriausieji policijos komisariatai dirba drauge.
Susilaukė kritikos dėl eksperimento
Vidaus reikalų ministras V. Kondratovičius dėl pastarojo eksperimento, kai Šiaulių ir Telšių policija dirba kartu, sulaukė parlamentarų kritikos.
Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos atstovė Agnė Jakutavičiūtė-Miliauskienė teigė nepritarianti tokiam veikimo modeliui. Anot jos, šiuo metu susidaro situacija, kai esą didesnė dalis policijos pajėgų nukreipiama į Šiaulius, o ne į Telšių regioną, dėl ko pastarasis nukenčia.
„Jeigu mes šiandien visi politikai, valdančiosios partijos kalbame apie Regionų ministerijos steigimą, tai aš galvoju, kad šitas sprendimas eitų ne ta linkme, kurią mes renkamės eiti visi. (...) Kad nukentės Telšių miesto ir Telšių rajono gyventojai, tai net neabejoju“, – komentavo politikė.
Kita Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos atstovė Agnė Širinskienė perspėjo V. Kondratovičių, kad siekis stambinti policijos sistemą gali tapti priežastimi, dėl ko dalis pareigūnų gali tiesiog išeiti iš darbo.
„Pareigūnai, kurie yra netoli pensinio amžiaus, jie sako, kad, jei prasidės pokyčiai, jie išeis iš sistemos“, – aiškino parlamentarė.
Jos kolegė, demokratė Rima Baškienė taip pat kritiškai vertino eksperimentus, kai apjungiamos policijos komisariatų veiklos.
„Ar padarius šitą eksperimentą ir apjungus komisariatus, pagerės esminiai dalykai žmonės, tai yra darbo sąlygos, patrauklumas šio darbo? Problemų, deja, yra“, – kėlė klausimus R. Baškienė.
Ministras V. Kondratovičius, reaguodamas į kritiką, tvirtino, kad eksperimento dėl Šiaulių ir Telšių policijos apjungimo atšaukimas galėtų atnešti dar daugiau problemų.
„Jei mes norėtume atstatyti, kas yra padaryta Telšiuose, tai man reikėtų priimti kažkur 10 vadovaujančių pareigūnų“, – tvirtino ministras ir pridūrė, kad mėginimai atšaukti eksperimentą reikštų Telšių policijos biudžeto mažinimą.
„Kitaip turėtume mažinti puikiai veikiančio Telšių komisariato darbuotojų skaičių“, – dėstė V. Kondratovičius.
Ministras Seimo nariams teigė, kad, jei valdančioji koalicija nepritars policijos stambinimo idėjai, šis sumanymas ir nebus teikiamas parlamentui.
„Tikrai niekas neneš į Seimą, į darbotvarkę kažkokių stambinimų, jei koalicija nepritars“, – teigė ministras.
Demokratų sąjungos lyderis, Seimo pirmininkas, buvęs generalinis policijos komisaras Saulius Skvernelis savo ruožtu neslėpė kritiškai vertinantis svarstymus apie policijos sistemos stambinimą.
„Turime dabar situaciją, kai Vidaus reikalų ministerija leidžia įgyvendinti konservatorių ministrės Bilotaitės statytinio Paulausko anksčiau stumtą reformą, kuriai anos kadencijos Seimas pasipriešino“, – dabartinę situaciją apibūdino S. Skvernelis.
Jis tikino esantis nustebęs, kad apie regionų stiprinimą ne kartą kalbėjęs V. Kondratovičius svarsto apie policijos reformą, kuri esą kaip susilpnintų policijos padalinius regionuose.
„Keista, ministre, apie tai girdėti iš jūsų, kuris turi ambiciją kalbėti apie regioninę politiką ir kurti Regionų ministeriją, jeigu mes naikiname regioninius teritorinius padalinius“, – aiškino parlamento vadovas.
„Po kiekvienos tokios reformos skaičiai visą laiką yra geresni, bet realiai ne skaičiai gina žmones, o pareigūnai, kurių nėra kasdienėje veikloje, jų trūkumas yra milžiniškas“, – pridūrė S. Skvernelis.
Jis kėlė klausimus ir dėl Šiaulių ir Telšių policijos apjungimo eksperimento teisėtumo, ir apskritai dėl Vidaus reikalų ministerijos pasirinktos politikos, siekiant pertvarkyti policijos struktūrą.
„Ar jūs manote, kad Bilotaitės ir konservatorių Vyriausybės sudėliotas regioninės politikos naikinimo planas turi būti tęsiamas šioje daugumoje?“, – klausinėjo politikas.
Buvusi VRM vadovybė siekė pertvarkyti policijos sistemą, prie jos prijungti VST
ELTA primena, kad buvusi Vidaus reikalų ministerijos (VRM) vadovybė yra inicijavusi kelias su policijos sistema susijusias reformas. Viena jų siūloma VST integruoti į policijos struktūras, paliekant tarnybai atskiro juridinio asmens statusą. Tarnybos savininko teises ir pareigas įgyvendintų policijos generalinis komisaras, VST išliktų šalies ginkluotųjų pajėgų dalimi.
Ministerijos teiktais įstatymo projektais taip pat siūlyta reorganizuoti policijos veiklą – palikti tik 5 apygardų vyriausiuosius komisariatus (Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Šiaulių ir Vilniaus), o Policijos departamento pavadinimą keisti į „Lietuvos policiją“. Papildomai būtų steigiami keturi policijos komisariatai – Marijampolės m., Tauragės raj., Utenos raj. ir Alytaus m. ir raj. savivaldybių teritorijai prižiūrėti.
Įstatymo projektams, kuriais numatyta VST pertvarka, praėjusios kadencijos Seime buvo pritarta po pateikimo, tačiau toliau balsavimui šie teisės aktų projektai pateikti nebuvo.