Trečiadienį Vyriausybė nusprendė, kad nustojus kaldinti 1 ir 2 centų monetas, pirkėjui atsiskaičius grynais, jam bus nurodomos apvalinimo sumos.
Nuo 2025 m. gegužės 1 d. pirkėjui apsipirkus grynas, jam pateiktame kasos aparato kvite turės būti tiek apvalinimo suma, tiek bendra mokėtina suma, pritaikius apvalinimą.
Taip pat siūloma, kad lengvuosiuose taksi su taksometrais, kurie sujungti su Kelių transporto kodekse nurodytais spausdintuvais, nebūtų reikalaujama naudoti kasos aparatų. Šiuo metu kodeksas numato, kad taksi leidimo turėtojas visada privalo turėti taksometrą bei spausdintuvą ar kasos aparatą.
Tokie pakeitimai, anot Finansų ministerijos, reikalingi įgyvendinant Finansinės apskaitos įstatymo ir Kelių transporto kodekso įstatymo nuostatas.
Anksčiau ELTA pranešė, kad kovo mėn. Seimas priėmė Atsiskaitymų grynaisiais pinigais apvalinimo įstatymo projektą, kuriuo buvo sprendžiamas klausimas dėl 1 ir 2 euro centų monetų atsisakymo atsiskaitant grynaisiais pinigais.
Nuo 2025 m. gegužės 1 d. įsigaliojantys įstatymų pakeitimai numato, kad galutinė apskaičiuota suma, kuri baigiasi 1 arba 2 euro ct, bus apvalinama į mažesnę pusę iki 0, o suma, kuri baigiasi 3 arba 4 euro ct, apvalinama į didesnę pusę iki 5. Tuo tarpu suma, kuri baigiasi 6 arba 7 euro ct, būtų apvalinama į mažesnę pusę iki 5, o galutinė apskaičiuota suma, kuri baigiasi 8 arba 9 euro ct, apvalinama į didesnę pusę iki 10.
Pradėjus taikyti apvalinimą, 1 ir 2 euro ct monetos išliktų teisėta atsiskaitymo priemone, t. y. jomis ir toliau bus galima mokėti prekybos vietose arba jas iškeisti į stambesnio nominalo monetas ar banknotus Lietuvos banko kasose ar komercinių bankų skyriuose.
Apvalinimas nebus taikomas: atsiskaitymui negrynaisiais pinigais, dovanų kuponais (čekiais, kortelėmis), lojalumo kortelėse sukauptais pinigais, socialinėmis kortelėmis; elektroninės prekyvietės paslaugoms; darbo užmokesčiui ir kitoms su darbo santykiais susijusioms išmokoms, įskaitant dienpinigius ir išmokas, skirtas su komandiruote susijusioms faktinėms kelionės, nakvynės ir maitinimo išlaidoms kompensuoti; pensijoms ir kitoms socialinės apsaugos išmokoms (net ir mokamoms grynaisiais pinigais).
Manoma, kad įsigaliojus pakeitimams nebebus poreikio atiduoti grąžą 1 ir 2 euro ct monetomis, todėl jų nebereikės kaldinti ir leisti į apyvartą. Dėl to, ekspertiniu vertinimu, ilguoju laikotarpiu kasmet galėtų būti sutaupyta apie 3,7 mln. eurų gyventojų, verslo ir valstybės lėšų, grynųjų pinigų ciklas bus tvaresnis ir efektyvesnis.