Metus laiko kalėjime bausmę atliekantis Antanas Kandrotas-Celofanas greitu metu turėtų būti paleidžiamas į laisvė. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas išnagrinėjo jo skundą ir jo bylą grąžina nagrinėti apeliacine tvarka. Nustatyta, kad Apeliacinis teismas tinkamai nepatikrino dalies pirmosios instancijos nuosprendžio pagrįstumo.
Kritika dėl nuosprendžio pagrįstumo
Tokią žinią šiandien pranešė Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, kasacine tvarka išnagrinėjęs bylą, kurioje Antanas Kandrotas-Celofanas nuteistas už apgaulingą buhalteriją. Teismas joje įžvelgė baudžiamojo proceso pažeidimų ir grąžino ją iš naujo nagrinėjo apeliacine tvarka. Nutartis yra galutinė ir neskundžiama.
Teismas išplėstinė septynių teisėjų kolegija, išnagrinėjusi bylą, ją grąžino iš naujo nagrinėti apeliacine tvarka ir pažymėjo, kad apeliacinės instancijos teismas tinkamai nepatikrino dalies pirmosios instancijos teismo nuosprendžio pagrįstumo, nesiėmė priemonių, kad tinkamai patikrintų ginčijamą A.Kandroto nuteisimą dėl padėjimo kitam asmeniui pasisavinti didelės vertės svetimą turtą.
„Taip pat apeliacinės instancijos teismas nepatikrino abiejų nuteistųjų bendrininkavimą įrodančių bylos duomenų pakankamumo ir patikimumo. Dėl šių priežasčių buvo iš esmės pažeistos Baudžiamojo proceso kodekso 20 straipsnio 5 dalies nuostatos dėl išsamaus ir nešališko aplinkybių ištyrimo, paremto visų byloje esančių duomenų patikimumo patikrinimu, palyginimu, prieštaravimų pašalinimu ir tinkamu savo sprendimų argumentavimu, neatsakyta į esminius A.Kandroto gynėjo apeliacinio skundo argumentus", - nurodoma Teismo pranešime spaudai.
Be to, Teismas konstatavo, kad bylą nagrinėję žemesniųjų instancijų teismai nepagrįstai nereagavo į A.Kandroto ir kito nuteistojo šioje byloje Pauliaus Boreikos gynėjų ankstesnio bylos proceso metu pateiktą informaciją apie bylos ikiteisminį tyrimą organizavusio ir kontroliavusio prokuroro galimai korupcinio pobūdžio veikas, dėl kurių atliekamas atskiras ikiteisminis tyrimas, šių aplinkybių nelaikė reikšmingomis ir savo priimtuose sprendimuose jų visiškai nevertino: „Negalėdami atsakyti į klausimą, ar ikiteisminis tyrimas šioje byloje buvo organizuotas bei atliktas objektyviai ir nešališkai, teismai kartu negali spręsti, ar dėl to nebuvo reikšmingai pakenkta baudžiamosios bylos nagrinėjimo teisme teisingumui."
Iš dalies tenkinus A.Kandroto ir kito nuteistojo gynėjų kasacinius skundus bei perdavus bylą iš naujo nagrinėti apeliacine tvarka, pirmosios instancijos teismo sprendimas, kuriuo A.Kandrotui paskirta reali laisvės atėmimo bausmė, tačiau jos vykdymas iš dalies atidėtas, laikomas neįsiteisėjusiu, tad A.Kandrotas paleidžiamas į laisvę.
Suskaičiavo per 30 pažeidimų
Kiek ankščiau išskirtiniame interviu „Respublikai" A.Kandrotas-Celofanas sakė neabejojantis, kad jis nuteistas neteisingai ir kad kasacinis skundas bus išnagrinėtas jo naudai. Šiandien paaiškėjo, kad trijų teisėjo kolegija skundą perdavė išplėstinei septynių teisėjų kolegijai.
„Mums atrodo, kad ten padaryta aibė pažeidimų. Skundėme tai, kad asmuo, kuriam aš neva padėjau padaryti nusikaltimą, mane apkalbėjo. Aukščiausiame teisme jis pripažino, kad aš nesusijęs su tais nusikaltimais. Nebuvo jokių kitų duomenų, kad aš susijęs su tais pinigų gryninimais, tik jo apkalbėjimas. Nebuvo duomenų net kad aš su juo bendraučiau ar būčiau pažįstamas.
Taip pat skundėme tai, kad gynėja buvo atsisakiusi mane ginti - buvo padarytas grubus procesinis pažeidimas. O taip pat skundėme, kad bylą vedė prokuroras Donatas Puzinas, kuris dalyvavo prokurorų ir teisėjų korupcijos byloje ir buvo atleistas dėl to Generalinio prokuroro. Beje, kitas kaltinamasis, kuriam aš neva padėjau, buvo sulaikytas STT, nes bandė ar davė kyšį. Jie abu buvo už tai sulaikyti, o aš „prilipdytas" prie tos bylos. Advokatai nurodė ir daugiau pažeidimų. Berods jų ten yra virš 30", - sakė A.Kandrotas-Celofanas.
Už finansinius nusikaltimus A.Kandrotui-Celofanui buvo skirta beveik dviejų metų laisvės atėmimo bausmė. metams nuteisto A.Kandrotas ir kitas asmuo buvo pripažinti kaltais pasisavinę daugiau nei 90 tūkst. eurų ir nuslėpę 22 tūkst. eurų mokesčių nuo valstybės.