Kuo labiau artėja tradicines šeimos vertybes ginantis „Didysis šeimos gynimo maršas 2021", tuo daugiau diskusijų ir provokacijų kyla. Tačiau Bažnyčios atstovai kviečia krikščioniškas vertybes palaikančius žmones nepasiduoti provokacijoms, dalyvauti marše ir nepamiršti tikrojo mitingo tikslų. Marše ketina dalyvauti ir dvasininkai.
- Vyskupų konferencijai paskelbus, kad Kauno ir Vilniaus arkivyskupai nedalyvaus „Didžiajame šeimos gynimo marše" gegužės 15-ąją, tai reiškia, kad ir pavieniams dvasininkams draudžiama dalyvauti? - „Vakaro žinios" paklausė kardinolo Sigito Tamkevičiaus.
- Vyskupai neįvardijo, kad dvasiškiams būtų draudžiama dalyvauti. Net ir politinėse akcijose, jei ginamos krikščioniškos nuostatos, nemanau, kad sudalyvavęs kunigas darytų kažką blogo. Bažnyčios žmonėms pati Šeimų maršo idėja yra svarbi ir vyskupai ją palaiko. Mums svarbu, kad valdžios žmonių priimami sprendimai Seime nepakenktų šeimos institutui.
- Jūs pats palaikote maršo idėją?
- Taip, palaikau jo esmę. Susipažinau su maršo deklaracija ir ji yra panaši į vyskupų poziciją, todėl negaliu nepalaikyti. Nepalaikyčiau tik, jeigu ten bus propaguojama prievarta ar smurtas. Pats marše nedalyvausiu, bet lydėsiu jį malda.
- Gali būti, kad maršas taps istoriniu įvykiu. Kodėl šiandien svarbios tokios iniciatyvos visuomenėje?
- Šį maršą paskatino Seimo narių iniciatyvos dėl Stambulo konvencijos ir lyčiai neutralios partnerystės. Kai Seimo nariai neįsiklauso į daugumos žmonių nuomonę, o nori primesti savo valią, žmonės, matydami, kad negali kitaip atkreipti dėmesio į visuomenei ir Tautai svarbius klausimus, imasi pilietinių iniciatyvų. Manau, prie Šeimos maršo gimimo prisidėjo tie politikai, kurie forsuoja Stambulo konvencijos ir kitus daugumai Lietuvos žmonių nepriimtinus įstatymus.
Apie tai kalbamės su tikinčiaisiais. Bažnyčios žmonės brangina šeimą ir kai mato šeimai kylančius pavojus, negali tylėti. Nes jeigu tylėtų, nusikalstų. Matome, kaip subtiliai bandoma patvirtinti lyčiai neutralios partnerystės įteisinimą. Kitas žingsnis bus vienalytės santuokos ir galimybė tokioms poroms įsivaikinti. Labai gaila, kad politikai mažai rūpinasi vaikais, kurie yra Lietuvos ateitis. Jie mieliau rūpinasi siaurais savo interesais.
Ne paslaptis, kad marksizmas mutavo ir šiandien reiškiasi kitokiomis formomis. Jis jau atėjęs į daugelį valstybių; dabar jis ateina ir į Lietuvą.
Tendencijos tokios, jog galime sulaukti laiko, kai dvasininkams Lietuvoje, kaip dabar yra JAV ar Kanadoje, prieš cituojant Šventąjį Raštą, reikės pagalvoti, ar nebūsi apkaltintas neapykantos skleidimu. Labai gaila, bet tokie dalykai ateina į Lietuvą. Tačiau Bažnyčia atlaikė dar ne tokius išbandymus, atlaikys ir šį kartą.
Ginant principines vertybes, tokias kaip šeima, krikščioniška moralė, žmogaus prigimtinis orumas, Bažnyčia mūru stovės, nepaisant, ar ji bus giriama, peikiama, ar persekiojama.
Kunigų komentarai
„Vakaro žinių" kalbintas kunigas Robertas Grigas, paklaustas, ar dalyvaus Šeimos gynimo marše, patikino, kad jį sutikti pikete bus galima. Dvasininkas ragina ir kitus dalyvauti visuomenei svarbiame įvykyje. „Manau, būtina dalyvauti, nes reikia pasakyti tai, kas yra labai svarbu. Šiuo atveju, svarbu, ne kas organizuoja ar ką kalba, o principinis maršo tikslas. Manau, tai likiminis Lietuvos reikalas. Nes neaišku, ar vėliau turėsime tokių galimybių susirinkti ir pasakyti tai, ką galvoja visuomenės dauguma, o ne nuo Tautos ir jos vertybių nutolęs mūsų dabartinis elitas.
Esu sakęs savo pažįstamiems, kurie klausė dėl maršo, kad kaip ir prasidedant Atgimimo Sąjūdžiui, ne visiems buvo priimtini renginio organizatoriai. Ir tuomet dalyvavo įvairių biografijų žmonės, bet kai įsijungė Tautos dauguma, nuo pagrindinio tikslo - Nepriklausomybės nebuvo galima Sąjūdžio nukreipti. Niekas nebegalėjo jo perimti: nei Maskva, nei KGB ar kraštutinės jėgos.
Manau, ir šiuo atveju, jeigu į maršą įsijungs daug geros valios žmonių, kuriems tikrai rūpi Lietuvos ateitis ir šeimos, bus geras įvykis. Matydami, kad tai, kas didelei daliai žmonių brangu, yra niekinama, žmonės nebegali tylėti. Ir tai suvienija, ir sukviečia įvairius žmones. Ir maršo tikslai suvienija plačią visuomenės dalį. Manau, tai yra galinga jėga.
Visiems maršo dalyviams palinkėčiau vengti aklos neapykantos ar pykčio pasisakymų, kuriais avansu jie yra kaltinami. Galima suprasti susikaupusį žmonių nepasitenkinimą dėl įžūlaus ir arogantiško valdančiųjų elgesio, bet tikėjimas rodo, kad neapykanta niekur neveda. Ji griauna net ir geriausius sumanymus. Kalbėkime apie pozityvius dalykus, kuriuos norime kurti ir kokios valstybės kūrybos tikimės iš savo išrinktos valdžios.
Tiems, kas dar abejoja dėl dalyvavimo, siūlyčiau susitelkti ne į asmenybes, o į pagrindinius maršo tikslus. Jeigu tikslai mums svarbūs, prasminga dalyvauti marše", - „Vakaro žinioms" sakė kunigas R.Grigas.
Kilus įvairioms diskusijoms, dalyvauti marše tikinčiuosius pakvietė ir kapelionas, egzorcistas Arnoldas Valkauskas. Mišių metu jis paskatino tikinčiuosius nepasiduoti provokacijoms ir dalyvauti pilietinėje iniciatyvoje. „Daug kas klausia dėl „Didžiojo šeimos gynimo maršo". Kai kam kyla abejonių.
Pirmas dalykas - šeimų maršas yra pilietinė iniciatyva. Tai yra ypač geras dalykas, nes žmonės juda ir supranta, kad jie nėra banda, kuria galima manipuliuoti kaip nori. Bet kokios pilietinės iniciatyvos, kurios yra taikios ir teisingos, o ši iniciatyva yra teisinga, yra geros.
Tačiau kilo abejonių, dėl kurių vyskupai neįsijungė. Nes jie yra oficialios figūros, kuriomis gali būti pasinaudota. Jie palaiko ir laimina, bet patys nedalyvauja. Nes atsirado jėgų, kurios nori iš maršo padaryti politinę akciją neva versti valdžią. Bet tai nėra mūsų tikslas. Net jeigu valdžia nepatinka, žmonės savo laiku pasakys savo nuomonę. Todėl iš šeimų akcijos negalima daryti politinės akcijos.
Atsirado jėgų, kurios gali kompromituoti maršo organizatorius. Be to, kažkas nori kurti tarsi naują Sąjūdį ir steigti naują politinę jėgą.
Reikia suprasti, kad visa tai yra skirtingi dalykai. Jeigu kažkas nori, tegul steigia partijas. Bet šeimų maršas yra skirtas pasakyti, kad mes esame už šeimą tokią, kokią sukūrė Dievas - iš vyro ir moters. Tai yra graži pilietinė akcija ir taip į ją reikia žiūrėti.
Tie, kas dalyvauja, turi žinoti, kad palaiko krikščionišką poziciją, ir nepasikabinti ant kokių kabliukų, kuriuos gali mėtyti įvairūs asmenys ar jėgos. Bet tai nereiškia, kad nereikia dalyvauti. Kuo pilietinių akcijų bus daugiau, tuo geriau. Nes jos neleis užmigti tiems, kurie vadovauja, ir tai privers juos mąstyti taip, kaip Tauta mąsto, nes ji juos išrinko.
Dabar sakoma, o jeigu bus vienaip, antraip, trečiaip, ketvirtaip ar penktaip... Jeigu taip žiūrėsime, iš viso iš namų nebeišeisime. Reikia atskirti pavojus ir ant jų „nepasimauti". Tik tiek", - mišiose sakė A.Valkauskas.