respublika.lt

Bill Gates finansuoja skiepų šalininkus Lietuvoje?

Nematoma vakcinacijos pusė

(0)
Publikuota: 2021 kovo 27 09:00:00, Vidmantas Misevičius
×
nuotr. 6 nuotr.
Billas Gatesas. EPA-Eltos nuotr.

Esantys valdžioje Lietuvoje nuolat pabrėžia, kad vienas ar kitas, visuomenės, geriausiu atveju, „nelogišku" įvardinamas sprendimas yra priimamas „po ekspertų rekomendacijų". Tokia patogi ir pigi praktika, kadangi minėti ekspertai už nieką prieš nieką neatsako. Net ir tada, kai dėl jų veiklos skaidrumo kyla abejonių.

 

 

Trumpa priešistorė

Klinikinių tyrimų registras „ClinicalTrials.gov" viešina įdomią, su įvairiais medicininiais tyrimais susijusią, informaciją. Šį registrą valdo Jungtinių Valstijų nacionalinė medicinos biblioteka (NLM), veikianti prie Nacionalinio sveikatos instituto. Registras yra didžiausia klinikinių tyrimų duomenų bazė, turinti informaciją apie daugiau negu 329 000 tyrimų, atliktų 209 pasaulio šalyse.

Veikia ši, visuomenei informaciją apie vaistų veiksmingumo tyrimus teikianti institucija nuo 1997 metų. Pagrindinis jos tikslas - pagerinti visuomenės galimybes dalyvauti klinikiniuose tyrimuose, kuriuose sunkiomis ligomis sergantys asmenys galėtų gauti daugiau žinių apie eksperimentinį gydymą, todėl registre pateikiama informacija apie:

Federaliniu ir privačiu būdu finansuojamus klinikinius tyrimus;
Kiekvieno eksperimentinio vaisto paskirtį;
Tiriamojo tinkamumo dalyvauti klinikiniame tyrime kriterijus;
Analizei naudojamų klinikinių tyrimų vietą ir laiką;
Kontaktus norintiems tyrimuose dalyvauti pacientams.

Nuo 2000 metų instituto registrų bazė yra atvira ir pasiekiama internetu. 2007 m. dėl atsiradusių problemų iš vaistų rinkos pasitraukus keliems receptiniams preparatams, „ClinicalTrials.gov" gavo dar didesnius įgaliojimus stebėti ir viešinti klinikinių tyrimų rezultatus.

Paminėta ir Lietuva

Atidūs internautai minėtame registre netruko rasti ir Lietuvą bei vaikų mediką, profesorių Vytautą Usonį. Jis buvo paminėtas prie tyrimo skirto „įvertinti monovalentinio OPV2 saugumą ir imunogeniškumą 1-5 metų vaikams Lietuvoje (M3-ABMG)". Tyrimo numeris NCT02582255. Pirmasis įrašas paskelbtas 2015 spalio 21 d., pirmieji rezultatai paviešinti 2019 gruodžio 19 d., paskutinis atnaujinimas - 2020 sausio 4 d. Tyrimas, registro teigimu, yra baigtas.

Sprendžiant iš paviešintos medžiagos, tyrimo metu vaikams buvo leidžiamas eksperimentinis Sabin mOPV2 1 preparatas. Tiesa, atliekant eksperimentą, buvo laikomasi visų formalumų ir jam atrinkti 1-5 metų amžiaus vaikai, anksčiau skiepyti trimis ar keturiomis IPV dozėmis. Jie turėjo būti sveiki, be akivaizdžių sveikatos sutrikimų ir dalyvavo tik tiek, kurių tėvai arba globėjai pateikė rašytinius sutikimus.

Galiausiai buvo įvardinti tyrimo rėmėjai ir bendradarbiai - Korporacija „Fidec" bei Bilo ir Melindos Geitcų fondas (Bill and Melinda Gates Foundation). Pagrindiniu tyrėju įvardinamas minėtas medikas V.Usonis.

Profesorius bendrauti nepanoro

Priminsime, kad 2020 m. prof. V.Usonis, kaip teigiama Lietuvos Mokslų akademijos puslapyje „dėl kvalifikuoto COVID-19 infekcijos vertinimo", tapo SAPEA ekspertu pandemijų klausimais. Ten pat nurodoma, kad SAPEA yra Europos Komisijos Mokslo patariamojo mechanizmo dalis. Į SAPEA sudėtį įeina ALLEA (Visos Europos mokslo akademijų federacija), EASAC (ES šalių akademijų konsultacinė taryba), FEAM (Europos medicinos mokslų akademijų federacija), Academia Europaea (Europos akademija) ir Euro-CASE (Europos technologijų, taikomųjų ir inžinerijos mokslų akademijų taryba).

Dažnai LRT eteryje pasirodantis profesorius ne tik visada akcentavo vakcinų svarbą bet ir kritikavo skiepijimo „AstraZeneca" stabdymą teigdamas, kad tai tūkstančiams žmonių padidins riziką užsikrėsti. Taip pat jis yra išsakęs nuomonę, jog didelė tikimybė, kad dabar turimos vakcinos suaugusiems bus tinkamos ir vaikams.

Aktyviai su LRT bendraujantis V.Usonis su „Vakaro žiniomis" buvo labai lakoniškas. Paprašytas patikslinti ar jis priklauso Vyriausybės ekspertų grupei, o už vakcinas pasisako todėl, kad gavo B.ir M.Geitcų fondo paramą tyrimams, profesorius atsakė, jog „pateikta informacija neatitinka tikrovės".

Į antrą užklausą, susijusia su privalomu visų naujagimių skiepijimu nuo hepatito V.Usonis išvis neatsakė. Redakcijos turimais duomenimis, būtent V.Usonio iniciatyva, prieš 20 metų buvo nuspręsta, kad skiepus nuo hepatito turi gauti visi iš eilės naujagimiai, nors kai kurių kitų medikų vertinimu, tokios priemonės ne tik labai brangiai kainuoja, bet ir perteklinės.

Papildyta vaizdo medžiaga (Rusų k.):

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar baiminatės rimtų pokyčių pasaulyje D.Trampui tapus Amerikos prezidentu?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokie jums buvo 2024-ieji metai?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +3 C

-1 0 C

0 +3 C

0 +1 C

0 +2 C

+1 +2 C

0-3 m/s

0-6 m/s

0-7 m/s