Nuo COVID-19 skiepijami gyventojai pastebi, kad vakcina, kuri jiems suleidžiama, yra pasibaigusio galiojimo. Dar daugiau - visuomenininkai sako gavę informacijos, kad į Lietuvą patenkančios vakcinos dar ir netinkamai žymimos, tad kyla abejonių dėl jų kokybės ir saugumo.
Kilo abejonių dėl vakcinų
Prieš porą savaičių Seime vykstant konferencijai „Prezidente, ar tikrai Galimybių pasas vaikams yra reikalingas ir moksliškai pagrįstas?", judėjimo „Basos mamos" lyderė Vitalija Jankauskaitė-Milčiuvienė paviešino skandalingą informaciją apie vakcinas nuo COVID-19 ligos.
„Nežinau, kiek visuomenei yra žinoma, kad į Lietuvą patenkančios vakcinos nėra pažymėtos brūkšniniais kodais.
Taip pat leista įvežti vakciną be apsauginių pakuočių. Ir tai yra patikrinti faktai, o ne sąmokslo teorijos. Kaip reikėtų patikrinti, kur vakcina buvo pagaminta ir ar yra tikra, jei kažkas nutiktų?
Kartu gauname informacijos, kad žmonės vakcinuojami pasibaigusio galiojimo vakcinomis, kurių galiojimas pratęsiamas dar trims mėnesiams.
Kylant daug klausimų apie vakcinas, mums primygtinai siūloma skiepyti šiomis vakcinomis vaikus. Kas už tai valstybėje atsakys? Tokie faktai sukrečia ir verčia labai rimtai suabejoti, ar gyvename teisinėje valstybėje", - sakė mamų atstovė.
Žmonės skundžiasi
„Vakaro žinios" kreipėsi į Valstybinę vaistų kontrolės tarnybą ir paaiškėjo, kad ši informacija yra teisinga. Pasirodo, kad specialiomis saugumo priemonėmis vakcinos nežymimos, mat buvo skubama pradėti jas naudoti.
„Kalbant apie pakuočių saugos priemones (nuo 2019 metų beveik visų receptinių ir kai kurių nereceptinių vaistų pakuotės turi būti su specialiomis apsaugos priemonėmis, leidžiančiomis nustatyti, ar konkreti pakuotė yra autentiška ir ar ji, gabenant bei laikant vaistinį preparatą, nebuvo pažeista fiziškai), Europos Sąjungoje buvo priimti sprendimai leisti laikinai tiekti
COVID-19 vakcinų pakuotes be šių priemonių. Reikalingos įrangos įsigijimas ir vakcinų gamybos vietų pritaikymas autentifikavimui užtrunka ne vieną mėnesį, todėl, atsižvelgiant į susiklosčiusią pandeminę situaciją, buvo suteikta laikina išimtis, taip sudarant galimybę, kuo greičiau COVID-19 vakcinoms patekti į ES rinką ir nedelsiant pradėti gyventojų skiepijimą", - nurodė tarnybos atstovė Aistė Tautvydienė.
Paprašyta pakomentuoti vakcinų galiojimo laiko pratęsimą, atstovė patvirtino, kad tarnyba yra iš žmonių gavusi nusiskundimų, neva jie buvo paskiepyti vakcina, kurios tinkamumo laikas jau pasibaigęs. A.Tautvydienė sako, kad visais tais atvejais klaida buvo įsivėlusi suvedant duomenis. Dėl įrašo e.sistemoje pataisymo žmonėms reikėtų kreiptis į gydymo įstaigą, kuri padarė klaidą. Mat iš tiesų vakcinų galiojimo laikas neseniai buvo pratęstas. „2021 metų rugsėjo 10 dieną Europos Sąjungoje Europos Komisijos sprendimu patvirtintas naujas užšaldytos vakcinos „Comirnaty" tinkamumo vartoti laikas: nuo 6 mėnesių iki 9 mėnesių, laikant nuo -90ºC iki -60ºC temperatūroje. Apie tai buvo informuoti visi vakcinacijos centrai. Vėliau apie tai vakcinacijos centrams buvo pakartotinai priminta", - nurodė tarnybos atstovė. Toks vakcinos galiojimo laikas šiuo metu jau skelbiamas ir vakcinos informaciniame lapelyje.
Tai reiškia, kad vakciną „Comirnaty", ant kurios kartoninės dėžutės ir flakono atspausdintas tinkamumo laikas - nuo 2021 m. rugsėjo iki 2022 m. vasario (įskaitytinai visą mėnesį), galima naudoti dar 3 mėnesius po išspausdintos tinkamumo laiko datos, jeigu išlaikomos patvirtintos laikymo sąlygos.
Sveikatos priežiūros specialistai, pildydami duomenis apie vakciną „Comirnaty" e.sveikatos sistemoje, privalo suvesti pratęstą tinkamumo laiką, o ne tą, kuris yra atspausdintas ant dėžutės ir flakono. Specialistas privalo informuoti ir pacientą apie pratęstą vakcinos tinkamumo laiką.
Interviu su farmakologu, Sveikatos teisės instituto vadovu, buvusiu Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos direktoriaus pavaduotoju Rimu JANKŪNU:
- Ar normali praktika, kai jau pagamintų vakcinų galiojimo laikas yra pratęsiamas?
- Tai yra reti atvejai, bet būna, kad atlikus vaistų stabilumo tyrimus, gaunami nauji duomenys, kurie leidžia vaistą vartoti ilgiau, nei parašyta ant pakuotės.
- ES buvo priimti sprendimai tiekti COVID-19 vakcinų pakuotes be specialių apsaugos priemonių, leidžiančių nustatyti, ar konkreti pakuotė yra autentiška ir ar ji nebuvo pažeista fiziškai. Tai - įprasta praktika?
- Ne. 2011 m. Europos Parlamentas ir taryba priėmė direktyvą, skirtą užkirsti kelią falsifikatų patekimui į rinką. Tam buvo nustatyti reikalavimai receptiniams vaistams ant pakuočių nurodyti specialius kodus. Panašiai, kaip naudojami specialūs žymėjimai ant banknotų, kad būtų aišku, jog pinigas tikras. Galimos išimtys numatytos komisijos reglamente. Vakcinos ten nepatenka, o jų falsifikavimo tikimybė - didelė, nes dideli pinigai. Tuo metu platinimo sutartys kartais sudaromos su abejotinais platintojais - prisimenate skandalą dėl netinkamos temperatūros transportuojant?
- Tas reiškia, kad mes negalime patikrinti, ar mus pasiekiančios vakcinos yra tikros?
- Tai reiškia, kad beveik nelieka, kaip patikrinti, ar tai nėra falsifikatas.
- Teigiama, kad ši išimtis pritaikyta tam, kad vakcinos kuo greičiau patektų į rinką.
- Tokia situacija gal ir buvo pateisinama pernai žiemą, kai vakcinų būtinai reikėjo rizikos grupėms. Bet tas laikas seniai praėjo ir prasidėjo kažkoks cirkas.
- Tokie dalykai tik didina nepasitikėjimą vakcinomis?
- Visiškai sutinku. Taip negali būti. Tokie dalykai turėjo būti sutvarkyti dar pavasarį.