Nežymėtame policijos automobilyje paslėptas ir pro galinį langą pažeidėjus fiksuojantis trikojis įaudrino vairuotojus, kurie piktomis replikomis užvertė socialinius tinklus. Esą taip policija bando pasipinigauti, nes neva šitaip veikiantis mobilus greičio matavimo įrenginys neatlieka jokios prevencijos. Žinia apie tokį kelių gaidelių gaudymą sulaukė ir nacionalinio transliuotojo dėmesio.
Man toks pasipiktinimas visiškai nesuprantamas. Ir ne dėl vienos, o dėl daugybės priežasčių. Pavyzdžiui, argumentas, kad taip neatliekama jokia prevencija, visiškai neatitinka tikrovės. Kaip tik atvirkščiai - trikojai, apie kuriuos visi žino, atlieka gerokai mažesnę prevenciją, nes prieš juos kiekvienas pinigus taupantis vairuotojas tikrai pristabdys transporto priemonę iki leistino greičio, o po to ir vėl spustels greičio pedalą. O kai nežinai, kur tave gali nufilmuoti, didesnė tikimybė, kad visą laiką vairuosi atsakingai.
Netikėtumo faktorius kaip tik yra viena pagrindinių prevencijos priemonių. Juk, pavyzdžiui, jei aplinkosaugininkai paskelbs, kad tam tikroje vietoje bus vykdomi reidai, brakonieriai ją tikrai aplenks, tačiau rinksis kitas vietas. Bet kažkodėl niekas nesipiktina, kai brakonieriai pričiumpami netikėtai. Arba kai ne reido metu pričiumpamas pėstysis, perėjęs kelią ne per pėsčiųjų perėją.
O štai dėl kelių gaidelių kyla pasipiktinimas. Nors jie - tokie pat pažeidėjai, keliantys grėsmę kitų eismo dalyvių saugumui. Ir nesunku spėti, kas piktinasi - tie, kurie mėgsta lėkti su vėjeliu. Juk jei rengiesi važiuoti atsakingai, tau nebus baisūs ne tik trikojai, bet ir aštuonkojai.
Beje, ne tik policija ar aplinkosaugininkai naudoja netikėtumo faktorių. Lygiai taip pat neplaninius, neskelbtus patikrinimus vykdo FNTT, VMI ar kitos institucijos. Ar girdėjote bent vieną skundą, kad tai - pasipinigavimas, neatliekantis jokios prevencijos?