Sostinės kavos parduotuvės per dieną parduoda po kelis šimtus vienkartinių puodelių kavos išsinešti. Išgėrus kavą puodeliai tampa atliekomis, kurios teršia aplinką. Jų galėtume išvengti, jei tik gertume iš savo - daugkartinio naudojimo - puodelių. Kavinių darbuotojai tikina, jog tokių pirkėjų dar nėra gausu, tačiau tikimasi, kad sudarius galimybę kavinėse įsigyti daugkartinius puodelius, pastarųjų paklausa išaugs.
Mielai įpilsime į jūsų puodelį
Vilniaus kavos parduotuvėje, esančioje Gedimino pr. 9, darbuotojas Nidas pasakojo, jog apie 5 proc. klientų atsineša savo puodelius kavai. Dažniausiai - termopuodelius. Per dieną parduotuvė parduoda po kelis šimtus vienkartinių puodelių kavos. „Mes savo tinkle demokratiškai žiūrime į klientų norus ir mielai paruošiame kavą jų atsineštuose puodeliuose. Kol kas dėl to, kad pirkėjas naudoja savo puodelį, nuolaidos netaikome, tačiau netrukus planuojame pirkėjams pasiūlyti savo tinklo daugkartinius puodelius, kurie atsiras jau šį mėnesį. Tai bus gražūs daugkartiniai puodeliai, o juos klientams įsigijus žadame pritaikyti nuolaidą kavai, - teigė Nidas. - Aš ir pats geriu iš daugkartinių puodelių. Viskas priklauso nuo paties žmogaus, kiek jis pasiruošęs keisti įpročius ir nemesti to vienkartinio puodelio į šiukšlių dėžę, o gerti kavą iš savo puodelio.“ Žinoma, daugkartinį puodelį reikia su savimi nešiotis, jį plauti, tačiau kai įpranti, tai nesukelia jokių nepatogumų.
Vienoje iš Vilniaus Ozo g. 25 esančių kavinių darbuotoja Rūta teigė, jog jų kavinė per dieną sulaukia maždaug 5 pirkėjų, kurie pageidauja, jog kava jiems būtų įpilta į jų atsineštą puodelį. „Dažniausiai prašo kavą įpilti į termopuodelį arba stiklinį. Tačiau dauguma žmonių perka kavą gerti vietoje, ją pilame į keramikinius puodelius, - kalbėjo Rūta. - Įpilti į kliento atsineštą puodelį tikrai galime, mums tai sunkumų nesudaro.“
Svarbu rūšiuoti
Aplinkos ministerijos Atliekų departamento Atliekų prevencijos ir tvarkymo strategijos skyriaus vyr. specialistė Ieva Klumbytė akcentavo, kad vienkartiniai kavos puodeliai, kuriuos perkame kavinėse, yra perdirbami. Gaminant juos naudojamas popierius ir plastikas. „Technologinės galimybės atskirti popierių ir plastiką yra, todėl labai svarbu, kad šios atliekos būtų rūšiuojamos. Panaudotus vienkartinius kavos puodelius reikėtų išmesti į plastikui skirtą konteinerį. Vis dėlto atliekų prevencijai būtų labai gerai, kad žmonės naudotų daugkartinį puodelį“, - teigė I.Klumbytė ir atkreipė dėmesį, jog už savivaldybės teritorijoje susidariusių atliekų sutvarkymą atsakinga savivaldybė. Pagal Valstybinį atliekų tvarkymo planą, kitus teisės aktus savivaldybės turi diegti rūšiuojamąjį atliekų surinkimą. Valstybiniame atliekų tvarkymo plane yra nurodyta, jog iki 2018 metų reikėjo užtikrinti, kad visų miestų gyvenamuosiuose daugiabučių rajonuose vidutinis atstumas iki antrinių žaliavų surinkimo konteinerių būtų ne didesnis kaip 100 metrų. „Aplinkos ministerija iš Atliekų tvarkymo programos sąžiningai kasmet skiria lėšas atskiro surinkimo konteineriams. 2015 metais buvo nupirkta daugiau kaip 72 tūkst. atskiro rūšiavimo konteinerių, 2016 metais - daugiau kaip 19 tūkst., 2017-aisiais - daugiau kaip 35 tūkst.“, - teigė I.Klumbytė.
Užs. 5