Vakar Vilniuje, Simono Daukanto aikštėje, vyko vieša protesto akcija. Jos metu buvo kreiptasi į Lietuvos Respublikos prezidentą bei Lietuvos visuomenę, reikalaujant stabdyti ir atšaukti šalį valdančių politinių partijų bei joms pritariančių opozicijos politikų priimtus visuomenei žalingus ir valstybės stabilumui pavojingus sprendimus energetikos sektoriuje.
Valdžia negirdi nei kritikos, nei pasiūlymų
Gegužės 4 d. partija Nacionalinis susivienijimas paskelbė kreipimąsi dėl elektros tiekimo rinkos tariamo liberalizavimo ir neriboto elektros tiekėjų rėmimo iš valstybės biudžeto lėšų. Valdžia buvo raginama įvertinti, kokią žalą ir grėsmę šalies elektros vartotojams ir valstybei kelia tokios pastangos ,,liberalizuoti" bei ,,išlaisvinti" nuo valstybės kontrolės energetikos sektorių. Juolab kad tai daroma žinant, kad jame dėl specifikos neveikia laisvoji rinka, negalima tikra elektros tiekėjų konkurencija. Valdžiai buvo priminta ir tai, kad, tarptautinėje arenoje ir pasaulinėse energijos išteklių rinkose tvyrant sumaiščiai, yra neleistina ir nusikalstama versti elektros vartotojus ,,pirkti katę maišę" - aklai rinktis ,,nepriklausomą" elektros tiekėją. Ypač dėl to, kad vidutiniu ir ilguoju laikotarpiu elektros energijos kainos, jų svyravimai biržose yra neprognozuojami.
„Vyriausybė ir dauguma Seimo narių ignoravo kreipimąsi bei visas kritines pastabas, kurias dėl šios ,,reformos" išsakė Lietuvos bankas, Valstybės kontrolė, Lietuvos pramonininkų konfederacija bei autoritetingi ekspertai. Vyriausybė neįsiklausė į raginimus atšaukti iš anksto pasmerktą žlugti elektros tiekimo liberalizavimą, atsisakyti planų prievarta išvaryti elektros vartotojus pas jau pradėjusius jų sąskaita parazituoti „nepriklausomus" elektros tiekėjus. Siekiant sušvelninti pagrįstą gyventojų pasipiktinimą dėl sąmoningai vykdomo jų skurdinimo imituojant akivaizdžiai negalintį būti naudingą vartotojams elektros tiekimo sektoriaus privatizavimą, griebtasi ciniškos apgavystės.
Vartotojams pasiūlytas „sūris pelėkautuose" - trumpai veiksiantis kainų kompensavimo mechanizmas, kuris netrukus bus atšauktas dangstantis sunkia valstybės finansine padėtimi. Vartotojai bus palikti likimo valiai ir be jokios valstybės apsaugos atiduoti kaip baudžiauninkai elektros perpardavinėtojų savivalei ir malonei. Tarpininkams sudarytos visos sąlygos nevaržomai didinti elektros kainas, valdžiai teisinantis, kad „laisvojoje rinkoje" valstybė jų negali kontroliuoti ir riboti.
Vyriausybė elgiasi ne kaip piliečių interesams atstovaujanti politinė vykdomoji valdžia. Ji dar kartą parodė, kad yra suinteresuotų verslo grupių tarnaitė", - viešai valdančiuosius kaltino Nacionalinis susivienijimas.
Prezidentui laikas apsispręsti
Vakar prie prezidentūros pakalbintas Nacionalinio susivienijimo lyderis Vytautas Radžvilas pabrėžė, kad vieta akcijai pasirinkta tikslingai.
„Seimas savo poziciją jau parodė, tad dabar viskas prezidento rankose. Jis daug kalbėjo apie gerovės valstybės kūrimą, o dabar atėjo laikas parodyti, kaip ta gerovė suprantama. Nes visuomenei visiškai neaišku, ką reiškia tas vadinamasis liberalizavimas ir kam jis iš tikro naudingas. Tiksliau, kam jis naudingas išskyrus esančius valdžioje ir galbūt jų su energetikos sektoriumi, kur joks liberalizavimas nėra įmanomas, susijusius artimuosius, - garsiai svarstė profesorius. - Mūsų nuomone, dabar rengiamasi per 30 nepriklausomybės metų dar nematytam visų Lietuvos žmonių apiplėšimui. Ir visa tai vyksta karo Ukrainoje fone bei artėjant seniai matytai finansinei-socialinei krizei.
Situacija susiklostė tokia, kad prezidentui, jeigu jis rūpinasi ne verslais, o paprastais piliečiais, dabar pats metas įsikišti ir tai aiškiai pasakyti. Priešingu atveju šalies vadovas rizikuoja ne tik tuo, kad sumažės jo reitingai, bet ir tuo, kad galutinai praras visuomenės pasitikėjimą."
Spekuliantų rojus
Protesto akcijai pritarė ir joje apsilankęs žmogaus teisių srities specialistas Vytautas Budnikas.
„Man keista klausyti, kad planuojama privatizuoti energetikos sektorių, kuriame jokia konkurencija dėl jo specifikos apskritai neįmanoma. Kalbos apie liberalizavimą skamba gražiai, tačiau tai reiškia, kad šalies žmonės bus palikti vien tik apie pelną svajojančių spekuliantų malonei", - kritikos valdžios planams negailėjo V.Budnikas.
Pasak jo, valdantieji ne tik leis apiplėšinėti savo šalies piliečius, bet ir privers juos dvigubai sumokėti spekuliantams.
„Pirmiausia pastarieji, negaminantys, o tik perparduodantys elektrą, pasipelnys iš jos kainų augimo. Valdžia tai supranta ir jau skelbia, kad skirs šimtus milijonų išaugusių kainų kompensavimui. Deja, tai reiškia ne pagalbą žmonėms, o paramą spekuliantams, kurie gaus ne tik piliečių, bet ir jų į biudžetą suneštus pinigus. Visus klausimus būtų buvę galima išspręsti nepradedant šių manipuliacijų. Tuomet kompensacijoms numatyti pinigai galėtų atitekti darželiams, mokykloms, gydymo įstaigoms ir t.t. Deja, valdantieji pasirinko spekuliantų rėmimo kelią", - tiesiai šviesiai situaciją apibūdino žmogaus teisių specialistas.
Vykdomas nusikaltimas?
Akcijos metu pasisakę jos dalyviai taip pat nevyniojo žodžių į vatą ir teigė, kad šiuo metu, galimai, vykdoma nusikalstama veika, kuri tik dar labiau pagilins jau ryškėjančią krizę. Jie taip pat teiravosi, kodėl šalies politikai vengia kalbėti apie šią problemą, bei akcentavo, jog ES direktyva, kuria vadovaujantis siekiama rinkos liberalizavimo, nenumato jokių sankcijų tiekėjų nepasirinkusiems asmenims.
„Čia vėl išsiskiria Lietuvos Vyriausybė, kuri ne tik skuba vykdyti ES planus, bet ir „botagu" varo vartotojus pas vadinamuosius nepriklausomus tiekėjus. Deja, niekas nepaaiškina, kokia elektros kaina gali būti rudenį ar po metų. Taip pat neaiškus tampa reguliavimo mechanizmas, o tiekėjai, žinodami, kad jų taikomi antkainiai bus kompensuojami iš biudžeto, gali nesibaiminti konkurencijos. Jau dabar akivaizdu, kad tai ne tik skurdins žmones, bet ir didins socialinę atskirtį. Kadangi valdantieji to „nepastebi", kyla natūralus klausimas - kam jie dirba? Saviems šeimininkams ar vykdo energetikos sektoriaus įmonių nurodymus?" - buvo klausiama akcijos metu.