„Pagaliau aš Šiauliuose!“ – tik susitikus, džiaugsmu spindi Audronė Šemetaitė-Murtaugh, 1919 metų Nepriklausomybės kovų dalyvio, Kužių partizano, išeivijos žurnalisto Alekso Šemetos (1903–1968) jauniausioji atžala. Pirmą kartą tėvo gimtąsias vietas aplankiusi dukra svarsto: gal jo dvasia yra čia, numylėtoje Lietuvoje? Lietuva JAV gimusiai lietuvei – tarsi dar vaikystėje išmoktas Prano Vaičaičio eilėraštis „Yra šalis“.
Tėvo dvasia
Į Lietuvą iš Klivlando A. Šemetaitė-Murtaugh atvyko pristatyti tėvo A. Šemetos knygos „Eilinio partizano atsiminimai“ (parengėja dr. Jolanta Mažylė). Knygos pristatymai vyko Kužiuose (Šiaulių r.), Šiauliuose, Vilniuje.
1919 metais į kovą buvo įsitraukę trys broliai Šemetos: Feliksas, Ipolitas ir Aleksas. Šaulių sąjungos pavedimu, F. Šemeta suformavo Kužių partizanų būrį ir stojo į kovą su bermontininkais.
Pokalbis su A. Šemetaite-Murtaugh – prieš knygos pristatymą Šiauliuose.
– Koks jausmas pamatyti vietas, kur gyveno Jūsų tėvas Aleksas Šemeta?
– Pirmą kartą Lietuvoje buvau 2012 metais su ekskursija. Šiaulių tada nesiekėme – sustojome tik Kryžių kalne.
Dabar, kai važiuojame, vis įsivaizduoju: gal čia tėvelis su partizanais vaikščiojo, čia gyveno jis ir visa šeima. Galvoju, gal jo dvasia yra čia?
Jis gyveno Vaišnorių, vėliau Smiltynės kaimuose. Man sakė, kad ten dabar tik laukai. Tik dvasia šaukia – ateik, pažiūrėk!
– Kiek jūsiškių likę Šiaulių krašte?
– Jauniausio tėvelio brolio Vytauto duktė Vida gyvena Šiauliuose – pirmą kartą pasimatėme. Dar – Neda, Vytauto sūnaus duktė, su ja irgi pasikalbėjome, pasivažinėjome.
Brolis Ipolitas palaidotas Šiauliuose, tėvelio seserys irgi – Sofija, Ona ir Anelė. Visi čia gyveno. Čia taip pat palaidoti ir mano diedukas, močiutė.
Su Ipolito anūkais susitikau Vilniuje. Ipolito sūnaus Algirdo žmona dar gyva.
Felikso anūkė gyvena Sibire. Feliksas Lietuvoje buvo vedęs mergaitę Sofiją, jie neilgai pagyveno. Feliksas buvo išsiųstas su pareiga, kai kirto sieną, jį pagavo (F. Šemeta bolševikų suimtas kirtęs Latvijos-Rusijos sieną, 1936 metais sušaudytas Sibire – red.).
Jie daugiau nebesimatė. Sofija pagimdė vaikelį, jis mirė po poros savaičių. Vėliau ji sukūrė naują šeimą, gyveno Argentinoje (emigravo 1929 metais – red.). Ji buvo kilusi iš didelės šeimos, iš viso devyni vaikai. Broliai, seserys nežinojo, kas jai atsitiko.
Teresė Astrauskaitė iš Vilniaus man padėjo rasti gimines, vadinu ją "mano mažikė šnipukė".
Viena Sofijos sesuo turi vaikų Onuškyje (Trakų r.). Giminaičiai Albertas ir Vytautas buvo du broliai, atvažiavę susitikti į Vilnių, jų teta – Sofija. Nusivežė mane į Onuškį, ten laukė ir kiti giminaičiai. Lankėme kapines, ten palaidotos Sofijos seserys, brolis. Sustojome bažnyčioje, kur Feliksas ir Sofija tuokėsi. Lankėmės Lidijos Kuzmienės (Stasio Kuzmos žmonos) namuose, jos mama buvo Sofijos sesuo.
Aš esu mačiusi Sofiją – jos duktė gyveno Kalifornijoje, o mano brolis Ramutis, karininkas, buvo paskirtas į Kaliforniją. Sofija atvažiavo su vyru ir anūku. Aš buvau pradžios mokykloje, neįsivaizdavau, kas tie žmonės. Dabar, kai laikas praėjo, pamačiau nuotraukas: ten buvo Sofija, ji buvo ir Ramučio krikšto mama.
Giminės išsibarstė po visą pasaulį. Dabar sužinojome, kur jie yra, susirašinėjame.
– Dar vienas A. Šemetos brolis, vyriausias, Jonas, 1929 metais buvo represuotas Rusijoje?
– Joną paėmė į caro armiją, jis neturėjo pasirinkimo, eiti ar ne. Atitarnavęs važiavo namo, bet prasidėjo Pirmasis pasaulinis karas ir jį sugrąžino į armiją. Jis buvo gydytojas (Altajuje J. Šemeta buvo pirmasis ligoninės vadovas – red.). Nežinau, kas ir kodėl, bet skaičiau, kad buvo sušaudytas. Stalinui priežasties nereikėjo.
Lemtingas švarkas
– Kaip klostėsi Alekso Šemetos likimas po 1919 metų?
– Po partizanavimo jis sugrįžo į šeimą. Turėjo žmoną, keturis vaikus, tarnavo aviacijoje. Norėjo būti lakūnu – labai norėjo skristi. Kai patikrino sveikatą, paaiškėjo, kad kažkas negerai su širdimi. Tada nuėjo į policiją, buvo Šiaulių viršila, dirbo ir Kaune, Vilniuje.
Dirbo, augino vaikus. 1944 metais, kai artėjo bolševikai, tėvelis nutarė, kad turi trauktis, nes bus labai blogai. Jis norėjo įkalbinti ir savo brolius, kad visi važiuotų. Mano dėdės sakė: gal čia trumpam laikui, nieko blogo gal nebus?
Tėvelis išvažiavo su savo šeima – vežimu ir arkliu. Galų gale atsirado stovykloje Vokietijoje, Zeligenštate, ten išbuvo 5 metus. Visi gyveno ir laukė: važiuoti į Ameriką ar grįžti į Lietuvą? Kol dar buvo vilties.
Tėvelis stovykloje gavo švarką: karo pabėgėliams iš Amerikos siųsdavo siuntinius. Jis užsivilko švarką ir iš kišenės ištraukė popieriuką, o ten parašyta: "Šemetauskienė" ir adresas Amerikoje.
Pagalvojo: gal reikia parašyti, padėkoti, kad gavo švarką, ir paprašyti – gal galėtumėte man padėti, o šeimą vėliau atsivežčiau? Šemetauskienė, našlė, pakvietė visą šeimą.
Toks likimas. Juk tėvelis galėjo pasiimti kitą drabužį! Norint atvykti į Ameriką, reikėjo turėti sponsorių – kas tave priims, kas garantuos, kad turėsi, kur apsistoti. Negalėjai ateiti be nieko.
Tėvelis pradėjo dirbti Meino mieste, pirmas jo darbas buvo kepėjas. Po metų ar dvejų į pasaulį atėjau aš. Paskui tėvelis gavo darbą Klivlande, susipakavome ir išvažiavome.
Buvo žurnalistas, rašė į laikraščius, atsiminimus, buvo pradėtos knygos, romanai. Aktyviai dalyvavo organizacijose, viską darė dėl Lietuvos. Gaila, kad nesulaukė nepriklausomybės.
– Ar prisimenate, kaip tėvelis rašė atsiminimus? Kur jie buvo publikuoti?
– Pradėjo rašyti, kai atvažiavom į Klivlandą, 1957 metais. Rašė iš pradžių ranka, paskui mašinėle. Aš vis girdėjau mašinėlę, jis visą laiką dirbo. Truputį išeidavo iš kambario pailsėti, pakalbėti, pažiūrėti televiziją. Atrodo, jam mintis atėjo, įkvėpimas pašaukė ir vėl toliau rašė. Rašė fragmentus, dėjo į laikraštį. Laikraštis "Naujienos" spausdino 1960 metais.
Man atrodo, norėta knygą išleisti anksčiau, bet buvo labai brangu tai padaryti. Pagalvojau, dabar yra proga.
– Originalus jūs saugote?
– Išsaugojau. Turėjau susidėjusi visas iškarpas, Klivlando archyvas nori, kad jiems perduočiau. Tėvelis buvo pradėjęs rašyti romaną labai įdomiu pavadinimu "Mėlynas velnias" – pradėjau skaityti, supratau, kad buvo aviacijos pilotas, o paaiškėjo, kad – moteris! Bet romanas nepabaigtas.
Lietuva – kaip eilėraštyje
– Kokią jums A. Šemeta buvo nupiešęs Lietuvą?
– P. Vaičaičio eilėraštyje "Yra šalis" pasakoma viskas, ką tėvelis mylėjo. Eilėraštį išmokau būdama gal 6–7 metų. Tėvelis išmokė, kad yra šalis, kur upės teka. Tai buvo jo mėgstamiausias eilėraštis. Kai tik būdavo koks šeimos susibūrimas, turėdavau atsistoti ir deklamuoti.
– Mokė ir kalbos, nes jūs gerai kalbate lietuviškai?
– Visą laiką kalbėjome lietuviškai namuose, nuo pat mažens. Aš nemokėjau anglų kalbos! Penkerių metukų pradėjau lankyti mokyklą, o mokytoja nežinojo, kad aš nekalbu angliškai. Sėdžiu prie staliuko, žiūriu į knygutę. Mokytoja pažiūri į mane, kažką pasako, aš pasižiūriu į ją, pasišypsau, galvoju, graži moteris atėjo. Vėl žiūriu į savo knygutę. Ji pasiima iš manęs tą knygutę, paima už rankos, nuveda ir į kampą pastato!
Aš juk nieko nepadariau! Grįžtu namo verkdama: daugiau neisiu, man užtenka vienos dienos mokykloje! Tėvelis nuėjo pasakyti mokytojai, kad aš nemoku angliškai. Mokytoja jautėsi nesmagiai, kad taip pasielgė, ji man po to buvo labai gera. Ne jos kaltė, ji galvojo, koks čia vaikas, neklaužada, piemenė neklauso!
– Ar pamatyta Lietuva atitinka tėvelio pasakojimus?
– Sako, kad Lietuvos gamta pavasarį, vasarą gražiausia, to nepamačiau. Bet kur važiavome per miškus, beržai, ąžuolai – visur gražu!
Ką aš pajutau, tai kaip eilėraštyje sako: "bet tave meiliai pavaišina, kaip tik nueisi į svečius, ten tave myli, valgydina, kiek daleidžia išteklius". Kiek mane valgydina, kur tik nuėjau!
„Esu lietuvaitė“
– Kaip klostėsi jūsų gyvenimas?
– Sakiau, kad negrįšiu į mokyklą, bet sugrįžau. Ėjau į katalikišką Šv. Jurgio mokyklą, ten daug lietuvių buvo, turėjome salę, vyko šokiai, pasirodymai. Lankiau lituanistinę mokyklą. Namuose viskas buvo lietuviška, aplinka lietuviška.
Mes gyvenome šalia Šv. Jurgio klebonijos, iš kitos pusės buvo seselių namas. Juokavome, kad negaliu išdykauti, nes iš vienos pusės seselės, iš kitos klebonas! Tėveliai apdairiai pasirinko namą. Kai paaugau, tėvelis nupirko apartamentą Yst Klivlande, netoli Klivlando, ten ėjau į gimnaziją. Per tą laiką tėvelis susirgo vėžiu, jis 1968 metais mirė.
Mama nupirko gražų namuką irgi lietuviškame rajone, ten veikė lietuviškas klubas.
Baigusi gimnaziją, mokiausi universitete kaip gailestingoji sesuo. Sutikau savo vyrą, vedėme 1974 metais. Aš dirbau ligoninėje, vyras – policijoje. Mano specialybė – psichologinės problemos, dirbau su įvairiais ligoniais. Išdirbau 26 metus, prieš 4 metus išėjau į pensiją.
Aš – jauniausia šeimoje iš penkių vaikų. Dvi seserys, du broliai. Broliai mirę, vyriausias Ramutis mirė pernai, 90 metų. Jis buvo aviacijos pulkininkas, dirbo karo teisėju.
Kiti šeimos nariai buvo atvykę į Lietuvą anksčiau, išskyrus vieną seserį ir mane. Laimutė, Ramutis, Gediminas susitiko su giminėmis, yra daug fotografijų. Kai jie buvo maži, tėvelis nupirko eglutes ar pušeles ir kiekvienam pasodino. Dabar tie medžiai milžinai.
– Ar tėvų namuose buvo relikvijų iš Lietuvos?
– Labai mažai, kai bėgo, negalėjo pasiimti. Buvo jo armonika, su kuria grojo. Daugiausia popieriai, laiškai, dokumentai.
Amerikoje jis gerai jautėsi, nors visada norėjo sugrįžti namo. Lietuva – Tėvynė, čia likusi visa šeima, visi prisiminimai.
Sakė, Amerika laisva, gali dirbti, nereikia bijoti, kad kas ateis ir suims. Kai tėvelis rašė laiškus į Lietuvą, turėjo kodą, kad kažką pasakytų, žinojo, kad laiškus tikrina. Išgyveno, kad jis – Amerikoje, o jo visa šeima kenčia.
– Koks A. Šemeta buvo žmogus?
– Tėvelis buvo tikras patriotas, iki pat kaulų smegenų, tą perdavė ir man. Meilę Lietuvos įskiepijo: nepamirškite, jūsų kraštas.
Labai mielas, geras mums visiems, mamai, labai džiaugėsi vaikų pasiekimais.
„Grajindavo“ visada lietuviškas plokšteles, ant albumo nugarėlės parašė: „Mano Audrutei, prisimink lietuvių kalbą, gražiausią iš visų (..).“
Klausėsi operos, labai mėgo muziką. Jis buvo geras dainininkas, tenoras. Sako, kad jį kvietė į Lietuvos operą, bet buvo tik susitikęs su mano mamyte: "Oi, nepaliksiu, kas nors pasiims!" Jis puikiai dainavo. Kai sueidavo su broliais, seserimis Lietuvoje, visi dainuodavo. Galėjo paimti bet kokį muzikos instrumentą ir pradėti groti. Visi buvo labai muzikalūs.
– Jūs labiau panaši tėvelį ar mamą?
– Kiek girdėjau, daugiau į mamą.
– Ar A. Šemeta turi daug anūkų, proanūkių?
– Ramutis turėjo mergaitę ir sūnų; sūnus turi dvi mergaites, mergaitė – vieną mergaitę. Laimutė – sūnų ir dukrą, jos sūnus turi vieną sūnų. Skirmantė neturėjo vaikų, Gediminas neturėjo. Aš turiu du sūnus ir keturis anūkus. Jie lietuviškai nebemoka.
„Tu „fliagė“ („flag7 angl. – vėliava – red.), – pasišaipydavo iš manęs vyresnės seserys su broliais. – Tu ne Lietuvoje gimei.“ Sakiau, nesvarbu, aš vis tiek esu lietuvaitė.
Pas mus yra lietuvių klubas. Ten girdi lietuvių kalbą, jautiesi arčiau namų.
– Šaknys stipriau nei gimimo vieta?
– Taip, tikrai!