Dabartinės valdančiosios koalicijos politinė darbotvarkė pykdo gyventojus. Kanapių dekriminalizavimo ir civilinės sąjungos įtvirtinimo planai kelia vis daugiau diskusijų. Vyriausiojoje rinkimų komisijoje (VRK) jau pateiktos pilietinės iniciatyvos, siūlančios šiais klausimais surengti referendumus. Iniciatoriai tikina, kad tokius klausimus turi spręsti visi gyventojai, o ne keli Seimo nariai.
Siūlo du referendumus
Neseniai VRK pasiekė prašymai registruoti dvi naujas referendumo iniciatyvas. Viena jų siūlo surengti referendumą ir pasiūlyti Tautai atmesti Partnerystės ir Civilinės sąjungos įstatymo projektus visa apimtimi. Kitame referendume gyventojams siūloma nepritarti kanapių dekriminalizavimui šalyje.
Šiuo metu Lietuvoje jau vyksta ir dar viena referendumo iniciatyva. Ja siekiama surengti referendumą dėl parašų, reikalingų referendumui inicijuoti, skaičiaus mažinimo. Tiek šios, tiek dviejų naujų iniciatyvinių grupių koordinatorius - Nerijus Cibulskis. „Vakaro žinioms" jis sakė, kad tai klausimai, kuriais Tauta turi pasisakyti pati.
„Mūsų tikslas yra surengti ne vieną referendumą, o įgalinti referendumą, kaip įrankį. Visuomenė turi įrankį ir teisę išreikšti nuomonę bet kuriuo jai ir valstybei svarbiu klausimu. Jeigu svarstomi klausimai keičia žmonių gyvenimą ar socialines normas, mano manymu, neteisinga, kad tokius klausimus sprendžia politikai. Jeigu politikai negirdi žmonių, visuomenė turi įrankį, kuriuo gali pasakyti savo nuomonę", - sako N.Cibulskis.
Pasirašinėja vangiai
Kol laukiama VRK sprendimo dėl naujų iniciatyvų, gyventojai jau gali pasirašyti dėl referendumo, kuriame būtų siūloma mažinti referendumo kartelę. Jau išduoti parašų rinkimo lapai. Už iniciatyvą taip pat galima pasirašyti ir elektroniniu būdu prisijungus prie savo paskyros adresu rinkėjopuslapis.lt.
Kad referendumas būtų paskelbtas, per šešis mėnesius nuo parašų išdavimo dienos, t.y. iki spalio 27 d., referendumo iniciatyvinė grupė turi surinkti 300 tūkst. Lietuvos Respublikos Konstitucijos 9 ir 147 straipsnių pakeitimą palaikančių ir rinkimų teisę turinčių piliečių parašų.
Paklaustas, kaip sekasi rinkti parašus, N.Cibulskis procesą įvertino labai gerai. „Šiuo metu turime virš 400 žmonių parašų. Mūsų iniciatyvos užduotis yra parodyti žmonėms arba sukurti sąlygas jiems atrasti patį lengviausią pasirašymo būdą. Nes matome, kad parašų rinkimo gatvėje metodas yra neefektyvus ir neduoda norimo rezultato.
Šiandien visuomenė įpratusi, kad kažkas atvažiuoja pas juos ir prašo pasirašyti. Norint įgalinti pilietinį referendumą kaip visuomenės politinės galios įrankį, kurio pagalba būtų galima rengti ne vieną iniciatyvą per metus, to pasiekti neįmanoma renkant parašus fiziškai. Tačiau yra galimybė pasirašyti elektroniniame puslapyje. Tai neužtrunka, pasirašyti galima iš bet kurios vietos. Reikia tik pakeisti visuomenės elgesio modelį", - sako N.Cibulskis.
Ragina žmonės būti aktyvesniais
Paklaustas, kaip tuomet referendumą palaikyti gali senos kartos žmonės, kurie nesinaudoja elektroninėmis priemonėmis, iniciatyvos koordinatorius sakė, kad padėti gali artimieji: „Yra anūkai, vaikai. Žmonės, kuriems rūpi ir kurie nori dalyvauti procesuose, gali rasti daugybę būdų, kaip tai padaryti. Čia matau netgi teigiamą pusę, kad vyresnio amžiaus žmonės, norintys pasirašyti, tarsi priversti kurti santykį su vaikais ar anūkais, kad vieni kitiems padėtų."
Nors laiko ne tiek ir daug, N.Cibulskis sakė neabejojantis, kad tokios iniciatyvos duos naudos. „Pagrindinė kliūtis yra ne parašų kiekis, o tai, kad visuomenė dar nesupranta, kad ji pati turi galimybę keisti situaciją legaliu ir teisėtu būdu. Reikia tik atsisakyti atstovaujamos demokratijos ir paspausti tiesioginės demokratijos mygtuką.
Mūsų tikslas yra įgalinti visuomenę savivaldai. Mes padedame suprasti žmonėms pilietinį referendumą kaip visuomenės politinės galios įrankį. Visuomenė turi visas galimybes ir įrankius tiesiogiai dalyvauti valstybės valdyme. Nieko specialaus kurti nereikia, viskas jau yra sukurta. Nereikia nei protestų, nei mitingų, nei peticijų. Reikia tiesiog prisiimti atsakomybę, reguliariai stebėti, kokios iniciatyvos registruotos „Rinkėjo puslapyje" ir jeigu jos aktualios, pasirašyti.
Nepavykusių pilietinių referendumų nebūna, būna tik tie, kurie baigiasi pirmame parašų rinkimo etape ir tie, kuriems reikia antrojo etapo - t.y. balsavimo. Šiame kelyje svarbiausia - reguliariai žaisti ir mokytis, o pergalės ateis pačios", - sakė N.Cibulskis ir pridūrė, kad greitai visuomenė gali išgirsti ir dar daugiau naujų referendumo iniciatyvų.
„Vakaro žinioms" susisiekus su VRK, komisija patvirtino, kad abu prašymai registruoti dvi naujas referendumo iniciatyvas yra gauti. Jiems išnagrinėti numatytas terminas - 15 darbo dienų, kuris dar nepraėjo. Planuojama, kad šis klausimas turėtų būti svarstomas komisijos posėdyje kitą savaitę.